Як мишка Хітрушка мишенят часу навчила
Казка про час
Жила-була дівчинка Таня. Зовсім велика, розумниця, все знає, а от час сама по годинах визначати не вміє. Після обіду Таня починає до бабусі приставати:
- Бабуля, скажи, скільки зараз часу?
- Зараз чверть третього.
- А через скільки хвилин буде 3:00? - Допитує Таня.
- Через сорок п'ять хвилин, - відповідає бабуся.
- Бабуленька, миленька, - ласкавим голоском підлизується
до бабусі Таня, - включи мені, будь ласка, телевізор без п'яти хвилин три. Я боюся пропустити мультик.
- Гаразд! Включу, якщо не забуду, - погоджується бабуся.
- Ех, Таня, Таня! - Зауважує бабуся з докором. - Ти ж велика дівчинка, а часу по годинах визначати не вмієш. Не діло це! Попрошу твого тата, щоб у вихідні він зайнявся з тобою і навчив тебе годинах.
Між іншим, в Таниної квартирі в кожній кімнаті є годинник. І скрізь різні. Та що толку в тому, що годин в будинку багато! Визначати час Танюша поки по них не вміє. Таня просить тата навчити її користуватися годинником.
Тато взяв стакан, поставив його догори дном і дуже акуратно обвів простим олівцем. - Бачиш, у нас вийшов рівний круг - це циферблат.
А мишка Хітрушка, яка зазвичай ховалася в нірці, висунула своєї чорний цікавий носик, потім вилізла з-під килима і стала спостерігати за татом і донькою. Ви можете здивуватися і запитати, навіщо їй це було потрібно?
Справа в тому, що Хітрушка давно мріяла навчити своїх малюків визначати час за годинником. Адже це дуже зручно! Ось, наприклад, бабуся лягає відпочити після обіду завжди в один і той же час. Можна визирнути з норки і дізнатися, скільки часу. Значить, зараз на кухні нікого немає! А в буфеті багато смачних речей: печива, сушок, сухариків. Під столом можна знайти шматочок цукру і навіть сосиски. Бабуся відпочиває цілих дві години. Значить, подивившись на годинник, можна дізнатися, коли пора ховатися в нірку.
-Отже, - Почав тато свою лекцію. - Давай, Танюша, візьмемо ножиці і акуратно виріжемо обидва кружечка-циферблата. Спочатку я, а тепер ти.
Коли кружечки були вирізані, тато з допомогою лінійки і олівця розділив їх рівно на чотири частини. Він провів горизонтальну і вертикальну лінії.
Написав чорним фломастером на самому верху вертикальної лінії цифру 12, а в самому низу цифру 6. Зліва на горизонтальній лінії він написав цифру 9, а праворуч 3. Таня зробила все в точності, як тато. Потім тато розставив всі інші цифри, на однаковій відстані один від одного. Потім тато намалював дві стрілки. Одну коротку товстіший, іншу довгу і тонку. І вирізав їх.
- Коротка стрілка - годинна. Вона показує годинник, а довга, - хвилинна. З її допомогою ми дізнаємося хвилини.
Нарешті тато взяв голочки і прикріпив стрілки до самого центру циферблата.
- Ось у нас майже готовий макет годинника, - задоволеним голосом зауважив тато.
Він навчив доньку, як позначити хвилинки, і пояснив, що поки коротка годинникова стрілка рухається повільно, проходить одну годину, швидка хвилинна стрілка встигає оббігти циферблат 60 разів, адже в одному годині рівно 60 хвилин.
"Ага! - Зметикувала Хітрушка. - Я й не знала, що в одному годині рівно 60 хвилин. Це треба запам'ятати".
Потім тато пояснив доньці, як визначати час:
- От уяви собі, що коротка стрілка коштує рівно на цифрі 9, а довга на 12. Значить годинник показує 9:00. А тепер постав коротку стрілку на циферку 4,
а довгу на 12. Скільки часу показують годинник?
- Чотири години, - жваво відповіла дівчинка.
- Розумниця! - Похвалив її тато.
Коли тато і Таня пішли з кімнати, Хітрушка стягнула зі столу аркуш паперу, на якому дівчинка тренувалася розставляти годинник, і потягла його в нірку. Покликала мишенят: резвушка, Храбріка, Маленьку, Смислениша і стала пояснювати їм усе, що запам'ятала сама. Кмітливі мишаткі-дітки скоро всі зрозуміли.