Гімназія імені Т.Г. Шевченка
Казкова вікторина
підготувала
Вихователь ГПД
Беховська В.В.
Мета: навчати дітей слухати, відповідати на запитання,поглиблювати знання про казки,закріпити з дітьми зміст казок і правильно називати види казок та їх героїв. Розвивати мову, увагу, мислення, пам’ять, допитливість, інтерес до літературних та українських казок. Виховувати взаємоповагу, дисциплінованість, бажання читати казки
Обладнання: ілюстрації до українських казок, картки для роботи в парах, виставка книжок, «казкова торбинка», мікрофон, презентація.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Діти, в народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Думаю, що ви, так як і я дуже раді гостям.
Встаньте і привітайтесь з ними.
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть,
Мені і гостям,діти,усміхніться
Веселіше подивіться.
ІІ. Вступна розмова.
Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити ми без них?
Казка стукає у двері привітаємо її.
І щоб нам не говорили ми впізнаємо її.
Казки є різні: народні (вигадав народ точно прізвище не знають), авторські(казки ,які написали письменники ),чарівні, про тварин, про життя людей (побутові).
(На дошці викладається доріжка з назв видів казок)
Діти ,а чи знаєте ви,де живе казка?
Казка живе в книжках,в країнах казок. А книжки живуть у бібліотеці( знайомство зі шкільним бібліотекарем).
Діти, перед вами на дошці доріжка в чарівний світ казки. От по ній ми і відправимось у подорож-вікторину. А допоможе нам герой відомої народної казки. Щоб швидше відгадати його ім’я, вам треба скласти слово – відгадку. За допомогою перших літер назв героїв прочитайте слово.( кіт, осел, лисиця, олень, білка, орел, кит).
Вам треба старанно працювати, щоб показати колобку , як гарно ми знаємо казкових героїв і казки з яких вони прийшли.
Змагатимемось залюбки!.
Перш, ніж розпочати, нашу вікторину послухайте будь ласка правила:
• відповідати на запитання може будь-який учасник, піднісши руку;
• відповідь повинна бути чіткою та зрозумілою.;
• за кожну вірну відповідь ви будете отримувати фішку;
• якщо ви викрикуєте, фішка забирається.
Отже, оголошую казкову вікторину. Бажаю успіху!
Покотився колобок по доріжці… і зупинився на галявинці «Народні казки».
А щоб з’ясувати чи гарно ви знаєте народні казки , пропоную вам гру «Мікрофон».
ІV.Технологія «Мікрофон».
З яких казок пришли ці герої?
Мишка,жабка,зайчик,лисичка,вовк,ведмідь,кабан(Рукавичка)
Лисичка,лисенята,півник,котик.(Котик і півник)
Півник,мишенята(Колосок)
Дід,баба,качечка(Кривенька качечка)
Міша та Маша ( Маша та Ведмідь)
Івасик, дідусь, баба,гуси, змія (Івасик-Телесик)
Вовк,коза,козенята(Вовк і козенята)
Лисичка, глечик, миска, борщик (Лисичка і журавель)
Лисичка, рибка, вовк. (Лисичка-сестричка і Вовк-панібратик)
Наступна зупинка «Авторські казки»
V. Вгадай дійову особу.
1.Крихітне дівчатко, в квітці народилось.
Як зраділа жінка, серцем звеселилась.
Якось серед ночі, дівчинки не стало
Бо нахаба-жаба з ліжечка украла. (Дюймовочка)
2.Вилізли два братики ледачі
Бо так пахли пиріжки гарячі.
Що півник став братам казати?
Як же цю казку нам назвати. (Колосок)
4. Зажурився коток, взяв бандуру й молоток
Та й пішов співати в Лиски біля хати.
Для чого ж молотка він брав?
Як півника порятував? (Котик і півник)
5. Підробив він голосок, діткам став співати.
Розгадали діти — Вовк, це не наша мати.
(Вовк і семеро козенят)
6.На веселі іменини, він спустивсь на павутині,
До красуні господині.
І почав її терзати, а вона давай кричати,
Просить друзів виручати,
Але друзі всі злякались і сховались.
Тут ліхтарик заблищав, хтось на ворога напав.
Павутиння розрубав, Полонянку врятував.
Хто світив –ліхтарик. Хоробрий –комарик.
А хто ж та крикуха? (Муха—Цокотуха)
7. Вона руденька,
ще й хитренька,
не велика й не маленька,
вона – вовчику сестричка.
Здогадались – це… (лисиця) .
8. Пара довгих вушок,
Сіренький кожушок.
Скорий побігайчик,
А зоветься ... (зайчик).
VІ. Технологія «Робота в групах»
Дітям роздають пазли на яких зображені герої. Треба їх скласти, підібрати і назвати позитивні і негативні риси кожного героя (айболить, ,чебурашка, баба-яга, лисичка, вовк, кіт Леопольд ).
«Я вважаю,що…»(діти дають відповідь на запитання починаючи словами. «Я вважаю»)
- Молодці, порадували колобка.
Наступна зупинка «Казки про тварин»
«Клубок з казок»
«Смс від казкового героя»
Мені надійшло повідомлення від казкових героїв. Щоправда, на них немає підписів. Але я впевнена, що ви все знаєте про казки. І зараз розкажете від кого ж повідомлення.
1) - Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човник та весельце. ( Івасик-Телесик)
2) - Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромно своєї гидкої зовнішності. ( Гидке каченя )
3) – Терміново викликали лікувати звірів у Африку. Не встигну повернутися. ( Лікар Айболить )
4) – Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу. (Курочка Ряба )
5) Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці,
Десь загубила черевичка...
(Попелюшка із казки «Попелюшка»)
6) „З’їв семеро козенят, болить живіт”.
(Вовк із казки „Вовк і семеро козенят”)
7) «На свято не зможу прибути. Розбила золоте яйце».
( Мишка із народної казки «Курка рябенька»)
ІХ. Відеовікторина «Здогадайся назву казки»
Х. Казкова торбина. (у торбині зібрані предмети з казок. Я буду діставати і показувати вам предмет, а ви називати казку в якій вони зустрічаються)
Шкарлупа горіха — «Дюймовочка»
Чарівна паличка – «Попелюшка»
Риба – «Казка про золоту рибку»
Гусак – «Гуси – лебеді»
Бинт- «Айболит»
Рукавиця – «Рукавичка»
Ключ – « Буратіно»
Молодці , рухаємось далі. Остання зупинка «Побутові казки»
ХІ. Вікторина.
Що знайшов півник коли прибирав на подвір’ї?(колосок)
Що посадив дід у себе на городі?(ріпку)
Хто приходив до журавля в гості?(Лисичка)
Кого півник кликав на допомогу коли його несла лисичка?(Котика)
Як звали лінивих мишенят?(Круть,Верть)
Хто вигнав звірів з дідової рукавички?(Собака)
Кого зустріла донька у лісі коли пішла за пролісками? 12 місяців
Де ділася риба з повозки діда у казці «Лисичка-сестричка і вовк»? (витягала Лисичка)
ХІ. Підсумок.
Ось і закінчилася наша подорож. Колобок побував на всіх галявинках. Разом з вами пригадав багато цікавих казок.
Чи було для вас сьогодні на уроці щось нове? (Що саме?)
Порахуйте колобочків , які лежать у вас на партах. Зараз колобок обміняє їх на призи.
Учні отримують розфарбовки із зображенням казок.
Подякуємо колобочку за гарний настрій, до нових зустрічей.