Урок «Кислоти, їх склад і назви.»

Про матеріал

Мета: - сприяти розширенню знань про класифікацію неорганічних речовин на прикладі кислот, ознайомити учнів із поняттям „кислота", класифікацією кислот за складом та номенклатурою кислот;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, вміння визначати та класифікувати кислоти, давати назви кислотам;

-розвивати інтелектуальну культуру учня;

-виховувати науковий світогляд, вміння брати відповідальність за прийняте рішення.

Перегляд файлу

 

Мета:   - сприяти розширенню знань про класифікацію неорганічних речовин на    прикладі   кислот, ознайомити учнів із поняттям „кислота”, класифікацією кислот за складом та номенклатурою кислот;

- розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння визначати та класифікувати     кислоти, давати назви кислотам;

  • розвивати інтелектуальну культуру учня;
  • виховувати науковий світогляд, вміння брати відповідальність за прийняте рішення.  

Тип уроку:    урок засвоєння нових знань, урок – подорож.

Обладнання:  ПСХЕ, зразки кислот, листки А4, фломастери, булавки, геометричні фігури з паперу (                              ).

Методи навчання: пояснювально – ілюстративні - бесіда, розповідь; наочні – демонстрація; практичні – виконання завдань; репродуктивні, інтерактивні.

Прийоми створення ситуації успіху: „емоційне поглажування”, „приваблива мета”, „ефект навіювання”, „еврика”, „загальний відгук”, „анонсування”.

 

Хід уроку        

  І. Організаційний етап -1хв. „Емоційне поглажування”  на протязі уроку.

   1. Привітання, побажання здоров’я та успіху на уроці.

            2. Вчитель на дошку вивішує смайлик   .

   3. Пропонує дітям зобразити свій настрій у зошиті на полях.

4.Вчитель пропонує вибрати кожній дитині геометричну фігуру (їх може    бути 4 -  5 видів в залежності від кількості учнів у класі).

    5. Об’єднання учнів у 4(5) групи за видом геометричної фігури. 

                  

          ІІ. Мотивація навчальної діяльності -3 хв.  „Приваблива мета”.

                            (звучить пісня „Голубой вагон”)

     - Сьогодні на уроці ми з вами здійснімо наукову подорож на „Хімічному експресі” у загадкову країну. Експрес має 4(5) вагони. В першому вагоні знаходяться учні вибрали    , у другому -      і т.д.

        Учні обирають провідника та отримують маршрутні листи де будуть фіксувати свої досягнення. (Додаток 1)

       - Усі зайняли свої місця, але експрес рушить з місця, якщо ви зможете отримати проїзні квитки.

       

     ІІІ. Актуалізація опорних знань – 5хв. „Ефект навіювання”.

  1. „Мозковий штурм”. Кожна група отримує одне запитання.
    • Що спільного між лимоном, томатом, квашеною капустою, щавлем і кефіром? (кислий смак)
    • Чому від кропиви подразнення шкіри? ( до складу соку входить кислоти)
    • Чому чай після додавання лимону світлішає? (кислота змінює забарвлення)
    • Чому кефір, ряжанка, сметана, просто кваша відноситься до молочно – кислих продуктів? ( до їх складу входить  молочна кислота)
  2. „Дешифрувальник”. За першими літерами назв хімічних елементів, вказаних порядкових номерів (ПСХЕ) назвати слово

 

19

И

16

3

8

22

13

                                                                       (кислота)

      Повідомлення теми.

Вчитель пропонує учням сформулювати мету уроку:

  • розширити знання про складні речовини на прикладі кислот;
  • вивчити склад і назви кислот;
  • навчитися класифікувати кислоти.

 

                     IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв. „Ефект навіювання”.

 

   Отже, ви отримали перепустку для подорожі на „Хімічному експресі” по країні Кислоти. Потяг їде з певними зупинками. Кожна зупинка буде мати свої відомості та завдання.

 

  1. Зупинка „Понятійна”.

Бесіда:  - Які асоціації викликає у вас слово „кислота”? (лимон, кислий)

Розповідь: кислоти входять до складу фруктів, щавлю, шлункового соку. Всі вони поділяються на  неорганічні та органічні кислоти. У 8 класі ви ознайомитеся з неорганічними кислотами.

Завдання: Знайдіть у підручнику та прочитайте визначення поняття „кислота”.

     Всі разом говорять визначення (по групам).

Кислоти – це складні речовини, що містять атоми Гідрогену, здатні заміщуватися на метал та кислотний залишок.

Нn КЗ

Валентність кислотного залишку дорівнює кількості атомів Гідрогену(n) у кислоті.

 

  1. Зупинка „Номенклатурна”.

- Хто знає, що означає назва зупинки? (номенклатура – порядок складання, написання та читання назв речовин)

В ході пояснення вчитель разом із учнями заповнює таблицю.

Таблиця

№ з/п

Хімічна формула

КЗ

Валентність

Назва кислоти

1.

HNО3

NО3

І

Нітратна, азотна

2.

H2SО4

SО4

ІІ

Сульфатна, сірчана

3.

HI

I

I

Йодоводнева, іодидна

4.

HBr

Br

I

Бромідна

5.

HCl

Cl

I

Хлоридна, соляна

6.

H3РО4

РО4

ІІІ

Ортофосфатна

7.

H2SО3

SО3

ІІ

Сульфітна, сірчиста

8.

H2S

S

ІІ

Сульфідна, сірководнева

9.

H2SiО3

SiО3

ІІ

Силікатна

10.

H2CО3

CО3

ІІ

Карбонатна, вугільна

 

  Сучасна назва кислот відповідає назві кислотних залишків, це необхідно пам’ятати, щоб добре засвоїти назви солей.

Демонстрація.  Вчитель демонструє зразки кислот.

Завдання – тренінг: кожній групі необхідно побудувати молекулу кислоти на свій вибір та дають їй назву. (учні на листках паперу пишуть символи хімічних елементів, прикріплюють до своєї форми та беруться за руки у певному порядку згідно вибраної формули).

 

                     V. Закріплення та узагальнення знань – 11 хв. „Ефект навіювання”,          „еврика”, „загальний відгук”.

 

                4. Зупинка „Ерудит”.

Учні працюють у групах з однаковими завданнями.

 

  1. „Впізнай”: з наведеного переліку формул виписати формули кислот та дати їм назви: СаО, H2SiО3, K24, HNО3, NaОН, СО2,  Н3РО4, H2S, AgCl, HF, H2О, HCl, LiОH, H24.

 

  1. „Ви нам, ми вам”: групи задають по черзі питання (1–2) один одному.

 

  1. „Третій зайвий”

а) H2S, Н3РО4, H2SО4;   (H2S – безоксигенові кислота)

б) HNО3, H2CО3,  AlH)3;  (AlH)3 – не є кислота)

в) HF, H2SiО3, HNО3.     (H2SiО3 – двоосновна кислота)

 

4.   „Хрестики – нулики”: знайти правильну відповідь.

Cl

CО3

РО4

SО4

Br

SiО3

S

SО3

NО3

                а) 

 

                       
               а)  Cl, Br, NО3 – одновалентні кислотні залишки.

HBr

HCl

HI

H2SО4

Н3РО4

HNО3

H2S

H2SiО3

H2CО3

 

     б)

 

 

                     б)  HBr,  HCl, HI – одноосновні кислоти.

 

                      VІ.  Рефлексія  - 2хв. „Загальний відгук”.

 

                      5. Зупинка „Рефлексивна”.

„Вільний мікрофон”: закінчити речення 

  • „Сьогодні на уроці головним було.....”
  • „Сьогодні на уроці цікавим було.....”
  • „Я знаю....”
  • „Я вмію....”
  •  

                      VІІ. Підсумок – 2 хв. „Загальний відгук”.

                   6. Зупинка „Кінцева”.

      Наш „Хімічний експрес” їде в депо на відпочинок. Всі пасажири потягу підводять підсумки своєї діяльності та провідники виставляють бали у маршрутні листи.

     Вчитель аналізує і проводить оцінювання.   

 

                VІІІ. Д/з. 1 хв.    „Анонсування”

  1. Вивчити §
  2. *Повідомлення „Кислоти в природі”.
  3. *Скласти казку  (ребус) „Кислоти”.

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
15 січня 2018
Переглядів
1266
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку