Урок «Книга пісень» Генріх Гейне» Особливості композиції збірки

Про матеріал
Конспект уроку за творчістю Генріха Гейне має за мету ознайомити з особливостями ліричних творів поета, особлива увага надається формуванню компетентностей; широко використовуються міжпредметні зв'язки.
Перегляд файлу

                     Урок зарубіжної літератури 9 клас

Тема: «Книга пісень» Генріх Гейне («На півночі кедр одинокий…», «Не знаю, що стало зі мною», « Коли розлучаються двоє…»). Особливості композиції збірки, образ ліричного героя, елементи фольклору. Утілення високого почуття кохання у віршах митця.

Мета: Ознайомити з особливостями ліричних творів поета; формувати компетентності:предметні (розуміння завдяки засобам виразного читання ідейно-художнього змісту поезій Генріха  Гейне; словниковий запас; навички виразного читання напам'ять, зв'язного мовлення; критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати загальнолюдські цінності); ключові: уміння вчитися,  активну пізнавальну діяльність; комунікативні: навички оцінювання та само оцінювання результатів праці; інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, толерантність, світогляд.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок;

Міжпредметні зв'язки: географія, історія, музика, живопис.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет поета, роздатковий матеріал за темою уроку; репродукція картини І. Шишкіна «На півночі дикій»;

З мого великого болю

творю я пісні маленькі

Г. Гейне

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з епіграфом

Вчитель пропонує вдумливо прочитати епіграф.

Питання до обговорення:

  • Як ви розумієте цей вислів?
  • Який настрій поета відчувається у даних рядках?

Висновок вчителя: Ліричні твори великого Генріха Гейне – особливі, вони передають безліч емоцій митця та пропонують читачам замислитися над почуттями ліричного героя.

 

II. Актуалізація опорних знань

1.Тестування.

1.Елегія – це

А) один із жанрів лірики меланхолійного , часто журливого змісту.

Б) один із жанрів лірики веселого , жартівливого  змісту.

В) один із жанрів лірики сатиричного змісту.

2.Перша збірка Гейне вийшла в:

А) 1825 р.

Б)1821 р

В)1828 р

3.  Збірка «Книга пісень »  складається з:

А) 3 розділів

Б)4 розділів

В)5 розділів

4.Збірка «Книга пісень »  присвячена :

А) щасливому  коханню поета

Б)нерозділеному  коханню поета

В)любові до Батьківщини

5. У збірку  «Книга пісень »  увійшли :

А) елегії

Б) пісні

В) балади

6. Природа у збірці :

А) живе самостійним життям

Б) відтворює почуття ліричного героя

В)являється фоном для основного сюжету

 

2.Виразне читання напам'ять поезій Г. Гейне.

- Який настрій виникає у вас, коли слухаєте поезію Г. Гейне? А чому?

(На екрані зявляєтьсяпортрет кузини Амалії)

III. Оголошення теми й мети уроку.

Учитель. Лірика – особливий різновид літератури, де здебільшого зображено внутрішнє життя людини. На відміну від епічного та драматичного, ліричний образ спочатку впливає емоційно на почуття, настрій, а вже потім –  на думки читача. Одна з основнихознак ліричноготвору–відображення життя через сприйняття його ліричним «я». Якщо основою епічноготвору є зображення об'єкта, то лірика пов'язана із суб'єктом, тому ліричні твори – найсуб'єктивніші витвори мистецтва.

       Ліричний герой – друге ліричне «я» поета, його художній двійник, образ тієї людини, думки й переживання якої висловлює автор. Ліричний герой є близькою авторові людиною, це певною мірою і авторська особистість, і, водночас, узагальнюючий характер.

«Розповісти можна прозою; повідомити можна гарною публіцистичною мовою. Але викликати захоплення, змусити завчити, затвердити на все життя думку можуть тільки вірші», - сказав поет М. Асєєв. І в цьому ми переконаємося, ближче познайомившись із поезією Генріха Гейне.

Творчість Гейне давно вже подолала кордони і відома у всьому світі.                І сьогодні ми відкриємо чарівну сторінку його поезії, і на крилах його пісень перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень, кохання і гармонії. За словами Г.Манна, метою Г.Гейне «завжди залишалося олюднення світу, духовне збагачення життя».

Сьогоднішній урок ми присвятимо вивченню віршів з цієї збірки.

IV.Робота над темою уроку

1.КомпаративнийаналізпоетичноготворуГ. Гейне «На півночі кедр одинокий...».

Виразне читання підготовленим учнем вірша «На півночі кедр одинокий...» у перекладі Л. Первомайського.

Бесіда

  • Яке враження на вас справив вірш?
  • Які почуття передає твір?
  • Що називають антитезою? Яку антитезу використано у вірші? (Твір побудовано на антитезі північ — південь).
  • Які ще художні засоби, окрім антитези, використано у творі?
  • Порівняйте різні  переклади й переспіви вірша Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...». Який переклад вам сподобався найбільше? Чому? (Робота з текстом)
  • Який із віршовихрозмірів перекладів ближчий до оригіналу?

(Робота з таблицею)

 

 

 

 

«На півночі

кедр одинокий…»

«Коли розлучаються двоє…»

«Не знаю,що стало зі мною…»

Тема

 

 

 

 

 

 

Ідея

 

 

 

 

 

 

Художні засоби

 

 

 

 

 

 

Учитель. Вірш Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...» можна вважати зразком романтичної поезії. Через образи природи автор передає свої почуття. Ніколи не зустрітися кедру і пальмі, ніколи не бути поету зі своєю коханою. Здавалося б, ми читаємо про звичайні події з життя людини. Але звичайне любовнее розчарування переростає в трагедію самотності людини в бездуховному міщанському оточенні. Перед нами постають образи, що стали символами самотності.

             У німецькіймові сосна – чоловічого роду, тому вірш усе-таки про сосну й пальму. Щоб зберегти зміст, українські перекладачі дібрали слово кедр (близький родич сосни). Михайло Лермонтов змінив тему та наддав віршу більш трагічного й узагальненого змісту, замість теми нещасливого кохання, суму за коханою з'являється мотив самотності взагалі.

Але більше за всіх, здається, зберіг задум німецького поета Леонід Первомайський: він вдало показав самотність чоловіка, його сум за жінкою, яка могла б (сподівався він) розділити з ним радість життя, піднести його дух... «Справжня символіка там, де окреме є часткою більшзагального...» — відзначав письменник.

2. Сприйняттят ворів інших видів мистецтва (Робота з репродукцією картини)

Завдання: Розгляньте репродукцію картини І. І. Шишкіна «На півночі дикій», порівняйте з мотивами поезії Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...». (Шишкін зобразив сосну нічної пори. Дерево самотнє, дрімотне. Тьмяне світло місяця вихоплює сосну з темряви ночі. Рослина ніби напружена, ніби мріє...)

Бесіда:

  • Як картина перегукується з віршем?
  • Опишіть картину, використовуючи лексику твору Г. Гейне.
  • Які засоби живопису допомагають автору картини передати почуття самотності, смутку, безпритульності?

 

  1. Виразне читання напам’ять підготовленим учнем  вірша Г. Гейне «Коли розлучаються двоє…».

Бесіда:

  • Що ви відчули під час прослуховавання вірша? Над чим він змусив вас замислитися?
  • Який настрій вірша? Чим він викликаний?
  • Як у творі розкривається тема розлуки? Що порівнює поет у вірші?
  • Чому розлука ліричного героя і його коханої не схожа на розставання інших пар?
  • Як ви розумієте останні рядки твору?

Повідомлення учня. Центральна тема вірша «Коли розлучаються двоє...» — тема розлуки, прощання. Відчуття втрати завжди приходить пізніше, особливо якщо йдеться про нерозділене кохання. Ліричний герой любить і страждає через те, що кохана дівчина не відповідає йому взаємністю. Текст цього твору в перекладі Максима Славінського зацікавив Миколу Лисенка. Так у 1893 році народився чудовий романс, який набув слави істинно народної пісні. Прослухайте аудіозапис народної пісні на слова вірша                          Г. Гейне «Коли розлучаються двоє…», обміняйтеся враженнями.

Виступи учнів

 

4.Виразне читання напам’ять підготовленим учнем  вірша «Не знаю, що стало зі мною…» (Пер. Л. Первомайського)

Учитель.Вірш присвяченій казковій рейнській красуні Лорелей. Вважається, що вперше романтична історія Лорелей з’явилась у романі         К. Брентано «Годві» (1801). Мотив цей був підхоплений багатьма німецькими поетами-романтиками. Поширився він і в інших країнах: Ж. де Нерваль та Г. Аполлінер (Франція), О. Мандельштам (Росія). Але найяскравіше втілення він отримав у Г. Гейне. Вірш «Не знаю, що стало зі мною...» (1824), покладений на музику Фрідріхом Зільхером, став у Німеччині народною піснею.

 

Учень  презентує  Легендаупро Лорелей(випереджувальне завдання)

Дуже давно на березі Рейну, що ніс свої бурхливі води між вузькими скелями, жив бідний рибалка зі своєю красунею дочкою Лорелей. Вийде бувало дівчина на ґанок, розпустить довге золоте волосся, заспіває чарівним голосом пісню – і здається, що навіть сонце починає світити по-особливому. Багато юнаків із навколишніх сіл сваталися до неї, але Лорелей покохала заможного рицаря і переїхала жити до нього в замок. Та кохання чоловіка виявилося недовгим. Натерпівшись принижень, Лорелей змушена була повернутися в маленьку хижку свого батька. Вона більше не співала чудових пісень, а в її душі глибоко причаїлися біль і образа. І почали люди говорити, що Лорелей стала відьмою, що вона приваблює чоловіків злими чарами і зживає їх зі світу, щоб помститися за зраду рицаря.

 

Виразне читання напам’ять  підготовленим учнем  вірша «Не знаю, що стало зо мною…» мовою оригіналу

 

Бесіда:

  • Як у творі відобразилося захоплення Гейне фольклором?
  • У яких відомих вам фольклорних та літературних творах є образ русалки? Це лихі чи добрі персонажі?
  • Які художні засоби використав перекладач у творі?
  • Деякі дослідники визначають жанр цього твору як баладу. А як ви вважаєте? Відповідь аргументуйте. (Теорія літератури. Балада (від Прованс. balada — танцювальна пісня) — це невеликий віршований ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного чи героїчного змісту).

 

Учитель. Як і в попередників, Лорелей у Гейне – втілення згубних чарів кохання. Гейне переключив відомий мотив у глибинно ліричний план, у нього він стає метафорою, що передає душевний стан поета, його відчуття, породжені казковим образом.

.

V. Систематизація та узагальнення.

  1. Робота в групах. Інтерактивна вправа «Емблема»  (Кожна група готує  емблеми)

Завдання

  1. Яким змальовано кохання у віршах, які ми сьогодні розглянули?

(Емлема кохання у Г. Гейне – це червона троянда. А воно у поета палке, вічне, нерозділене, розбите, нещасливе і водночас прекрасне, як ця троянда).

 

  1. Якими рисами наділений ліричний герой?

(Ліричний герой Г. Гейне– це молода, талановита людина, щира і відверта, закохана і нещаслива, символом якої є розбите серце).

 

2. Літературна вікторина « Перевір себе»

1.Головна тема збірки   «Книга пісень». ( Трагічне  нерозділене кохання ).

2.Жанр ,який використав  поет в цій збірці. (Елегія )

3.Який загальний настрій його поезій . ( Сумний , меланхолійний ).

4. В якого поета є збірка з такою ж назвою ? ( Петрарка )

5. Кому присвячував свої вірші про кохання Гейне ?   ( кузинам  Амалії та Терезі ).

6.Кому присвячував свої вірші про кохання  Петрарка ( Лаурі )

7. Чому життя Гейне можна назвати подвигом ? ( Не дивлячись на хворобу , прожував  працювати ).

Заключне  слово вчителя. Отже, «Книга пісень» Г. Гейне – це лірична сповідь закоханого нещасливого героя, який страждає не лише від нерозділених почуттів, а й від недосконалості світу. У його віршах відчутні фольклорні мотиви, що виражаються в народнопоетичних символах, пісенності та мелодійності.

3.Інтерактивнавправа «Одне слово»

Вчитель. По черзі додайте по одному-два слова до початого мною речення: «Г. Гейне у своїй поезії засвідчив себе як... (геніальний лірик, знавець природи, майстер метафор тощо)».

VI. Домашнє завдання. Виразно читати, аналізувати поезії Г.Гейне; написати есе «Ліричний герой поезії Г.Гейне»  

 

docx
Додано
12 травня 2022
Переглядів
5944
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку