Урок " Княжа доба в історії України."

Про матеріал
даний матеріал ознайомить здобувачів освіти з київськими князями та їх діяльністю
Перегляд файлу

Тема:  Княжа доба в історії України.

 Мета: охарактеризувати теорії походження назви «Русь-Україна», внутрішню та зовнішню політику перших київських князів, розквіт Київської держави, запровадження християнства Володимиром Великим;визначити хронологічну послідовність та особливості правління київських князів; розвивати вміння робити висновки й оцінювати діяльність історичних осіб; формувати навички самостійної роботи з контурною картою,сприяти розвиткові критичного мислення ; виховання почуття любові до минулого свого народу.

Обладнання: ,портрети князів Київської держави,історичні джерела.

Поняття: князь, християнство,Русь-Україна

Тип уроку: комбінований

                                             Хід уроку:

I. Організаційний момент.

 Повідомлення теми та мети уроку.

II. Актуалізація знань.

Фронтальна бесіда за питаннями:

1. Які народи проживали на території України в давні часи?

2. Хто такі слов’яни і де вони заснували свої поселення?

3.На основі яких джерел учені – історики досліджують життя давніх мешканців України? Наведіть приклади.

Гра «Знайди своє місце»(Вчитель називає слова,а учні мають сказати ,куди їх віднести:)

                                   Скіфи                                         трипільці

(слова:кочовики,землероби,пектораль,землянки,скотарство,кургани,с.Трипілля,Б.Мозолевський,

В.Хвойко,степ.)

III.Мотивація навчальної діяльності учнів:

Напис на дошці: «Хто не знає свого минулого ,той не вартий свого майбутнього»

Цей вислів говорить проте ,що ми повинні знати своє минуле , минуле своєї рідної землі.

Чи задумувались ви діти ,якою була перша держава на нашій київській землі? Хто були її першими правителями? Якими вони були?

 Саме про це ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці.

IV. Пояснення нового матеріалу.

Київ – найдавніше слов’янське місто на території нашої країни. Згідно з висновками археологів,його історія починається наприкінці V – на початку  VI століття. Дуже давно ,землі,де утворилося місто Київ, були вкриті лісами багатими звіриною,повноводні річки – багаті рибою. І ось три брати та їх сестра Либідь оселилися на цій дивовижній землі та й заснували місто Київ,яке згодом стало центром великої держави – Київської Русі. Ім’ям старшого брата і було названо місто Київ. Іменами інших братів названо дві гори на яких вони і оселилися – Щекавиця та Хоревиця. На честь сестри названа річка – Либідь. 

 

    Пам’ятник Кию, Щеку , Хориву та їх сестрі  у Києві

Пам’ятник Кию, Щеку , Хориву та їх сестрі Либідь на Площі незалежності у Києві.

Київ був розташований на торговельному водному шляху «з варяг у греки». Північних сусідів на Русі називали варягами,а південних – жителів Візантії – греками. Шлях цей пролягав від північних земель на південь,Дніпром до Чорного моря і Візантії.

Згодом утворилося плем’я поляни,навколо якого почали об’єднуватися інші слов’янські племена. Подивіться, будь ласка, на карти в ваших атласах ,знайдіть плем’я полян та інші сусідні племена.(Діти називають:тиверці,волиняни,хорвати,….)

На нашій території проживало плем’я древлян. Центром древлян було місто Іскоростень(Коростень). До древлянської землі відносилося і місто Вручий(Овруч).

Згодом племена почали почали об’єднуватися добровільно або силою завоювань. Так і утворилася держава Київська Русь-Україна,територія якої все розширювалася і розширювалася з приєднанням нових племен.

Поняття «Русь» у IX – XIII століттях застосовувалося щодо земель на яких проживали племена східних слов’ян. Історично обумовленою є спорідненість назв -  Русь, Білорусія та Росія. Жителі Русі – русичі.

 Слово «Русь» ,як стверджують вчені,походить від назв річок Рось,Росава,що протікали на цій території. А також від слів «русявий,світлий». Слов’янський корінь «русь» означає «ріка,вир,глибина».

Робота в зошиті:

 На лінії часу позначте заснування Києва і початок історії держави Київська Русь-Україна(Діти виконують).

Давньоруські літописи та іноземні хроніки розповідають про правителів Київської держави та називають їх князями. Слово «князь» («воїн на коні»)спочатку означало воєначальник, а потім – правитель.

Першим правителем Київської Русі був Кий ,який і заснував Київ.

 

 

 

Князь Кий
 

 

Після Кия правили в Київській державі  Дір та Аскольд.

Хоч як мало свідчень залишилося про князя Аскольда,пам'ять й досі про нього живе в київських назвах. Аскольдовою могилою й тепер звуть кияни мальовничу місцевість понад Дніпром. За переказами ,саме тут загинув та був похований останній Києвич. Згодом над його могилою було споруджено церкву Святого Миколи(Микола – християнське ім’я князя Аскольда). В 1810 році замість неї було споруджено круглу кам’яну церкву – ротонду.

 

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140208_0002.jpgАскольдова могила в Києві
Згодом Дір та Асколь були підступно вбиті новгородським князем Олегом Рюрикович. Він підплив до берегів Києва ,і визвавши їх на перемовини , вбив .

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140209_0004.jpg

 


Убивство князів Аскольда і Діра на березі Дніпра

Завдання до малюнка:

Дослідіть ,як на малюнку зображені Аскольд і Дір. Де Олег з дружиною(військом)? Хто поводиться войовничо,а хто мирно?

 

«І сів Олег, - читаємо в «Повісті минулих літ», - князюючи в Києві,і мовив Олег: «Хай буде се мати городам Руським»

Правив князь Олег з 882 року до 912року.  Він розширив територію Київської Русі,приєднавши нові племена ,в тому числі і плем’я древлян. До нашого часу збереглася легенда про смерть князя Олега.

«Нібито провидиця прирікла князя Олега на смерть  від його улюбленого коня. змушений був Олег попрощатися зі своїм конем ,якого дуже любив, думаючи ,що рятує себе від смерті. Через деякий час Олег дізнався про смерть свого коня і вирішив піти на могилу коня ,щоб вшанувати його пам'ять. Нагнувся Олег над кістяком свого коня , а з черепа виповзла змія ,яка  вкусила князя Олега. Від цього укусу і помер Олег. Змія виповзла з черепа улюбленого коня. Ось і виходить ,що помер князь від свого коня.»

 

         Князь Олег


 

Князь Олег передав владу своєму племіннику Ігорю. Та недовгим було його правління. Загинув він саме від руки племені древлян.

Князь Ігор прийшов до древлянської землі на позачерговий збір данини. Обурилися древляни і вбили князя Ігоря ,прив’язавши його ногами до верхівок дерев ,а потім відпустили їх. Жахливою була та смерть.

Робота з історичним джерелом.

Нестор Літописець про повстання древлян у 945 році.

«Коли ж почули древляни,що він знов іде,порадилися древляни зі своїм князем Малом і сказали: «Якщо вовк внадився до овець, то виносить по одній все стадо, якщо не уб’ють його. Так і сей: якщо не вб’ємо його ,він усіх нас погубить». І послали вони до нього мужів своїх,кажучи «Чого ти йдеш знову? Ти забрав єси всю данину». І не послухав їх Ігор, і древляни,вийшовши насупроти з города  Іскоростеня ,вбили Ігоря і дружину(військо) його,бо їх було мало…»

 

 

 

 

 

 

Князь Ігор
 

 

 

Після смерті князя Ігоря правити Київською Руссю зосталася його дружина княгиня Ольга. Вона була дуже розумною і мудрою жінкою. Саме вона і помстилася древлянам за смерть свого чоловіка. Військовою силою древлян було не можливо взяти ,бо вони були відважним народом. Тоді Ольга взяла їх розумом. Підійшовши до Іскоростеня ,вона забажала від них ,у вигляді данини,по одному горобцю із кожної оселі. Щоб мирно вирішити цей конфлікт древляни погодилися і віддали данину Ользі. Вона ж ,у свою чергу,прив’язала до лапок птахів пучечки соломи і відпустила їх. Птахи полетіли до своїх домівок у місті ,таким чином ,підпаливши все місто. Так княгиня Ольга знову підкорила своїй владі непокірливих древлян. Древлянського князя Мала було вбито,а його доньку Ольга забрала до себе ключницею. Пам’ятник князя Мала нині височіє на горі в парку імені Острозького м. Коростень . Там же існують донині купальні княгині Ольги та церква ,збудована Ольгою . Адже вона зачислена до лику святих,так як,першою,після Аскольда ,прийняла християнство та виховала в дусі православ’я свого внука князя Володимира.

 

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140208_0019.jpg

 

Портрет княгині Ольги

 

 

 

 

 

 

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140208_0010.jpg

       Купальні княгині Ольги на річці Уж

Робота з джерелом.

Нестор Літописець про княгиню Ольгу:

«Ся Ольга передвісницею християнській землі,яко вранішня зоря перед сонцем, і яко зірниця перед світом. Вона бо сіяла,як місяць уночі… вона бо першою ввійшла в царство небеснеє із Русі. І її восхваляють руськії сини,яко зачинательку, бо й по смерті молилась вона Богові за Русь.»

 

 

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140208_0017.jpg

 

Пам’ятник князю Малу в Коростені

 

 

 

 

 

 

 

 

Ще перебуваючи при здоров’ї Ольга передала владу своєму синові Святославу . Святослав був завойовником. Він часто ходив у походи і завойовував нові землі ,приєднуючи їх до території Київської Русі.

 

 

 

 

Пам’ятник князю Святославу

 
 

Робота з історичним джерелом:

Ю.Шкрумеляк про Святослава

Був це смілий князь – вояка

Все в таборі проживав.

І ціле життя відважно

З ворогами воював. 

Як на кого йшов війною,

То казав «Іду на вас!».

Ненадійно на ворога не напав він ані раз.

Звоював він печенігів

І над Волгою хазар -

І Болгарію побити

Кличе його грецький цар.

Але зле вчинив ти,князю,що у городі чужім

Ти осів собі й занедбав

Рідний Київ – батьків дім.

Ти сидиш в Переяславці,

А тим часом печеніг

Рідний Київ облягає.

Все валить собі до ніг.

 

Знов вертаєшся в чуже;

Грек згодився з болгарином –

Ждуть зі зрадою тебе.

Хоч помстив ти зраду грека

Й ворогів чимало вбив –

Мусив ти від переваги

Відступити з тих країв.

А стрінувши печенігів,

в лютім бою ти упав,

ворог з черепа твойого

Мед – вино собі спивав…

 

 

Як ви зрозуміли , в одному з таких походів і загинув Святослав від руки печенізського хана Куря,який на черепі князя викарбував слова «Чужого бажаючи ,своє втратив?». Подумайте ,будь ласка ,над цим  вислом. Чому так говорили про Святослава(Відповіді дітей).

(дивимося на карту в атласі і позначаємо  на контурній карті походи князя Святослава.)

У Святослава було троє синів: Олег, Володимир,Ярополк. Між ними почалася боротьба за владу. В результаті цієї боротьби до влади прийшов незаконно народжений син Святослава – Володимир.(його матір’ю була донька коростенського князя Мала - Малуша, яку колись княгиня Ольга – мати Святослава взяла в свій дім ключницею.)

Крім того, у нашому Овручі є могила князя Олега  - брата Володимира,який загинув саме в стародавньому Вручії під час міжусобних війн.

 

 

 

 

 

 

C:\Users\zzz\Desktop\ОВРУЧ\x_1864af9d.jpgПам’ятний знак на місці поховання князя Олега Святославовича у місті Овруч
 

Княгиня Ольга ще змалечку виховувала у християнській вірі. Саме їй не вистачило сил охрестити русичів. Та її внук князь Володимир,шукаючи зв’язків з іншими державами,прийняв рішення охрестити Русь. Адже русичі були язичниками і на відміну від інших народів (християн ,мусульман…) вірили в багатьох богів.

Робота з історичним джерелом.

Біля княжої палати

Зеленіє княжий сад,

Попід липами густими

Стали ідоли у ряд. 

Ідол Волоса ,Перуна

Ось Сворожич,там Стрибог,

А за ними найщедріший –

Дажбог.

Запитання:

Ідоли яких богів були поставлені у княжому дворі?

Щоб Київська держава процвітала, потрібно було встановлювати дипломатичні відносини з іншими державами. Інші народи називали русичів невірними та варварами та не хотіли з ними через це мати ніяких справ.  І ось князь Володимир в 988 році прийняв на Русі християнство.

Робота з історичним джерелом:

Нестор Літописець про хрещення Київської Русі.

«Володимир послав посланців по всьому світу,наказуючи: Хто не прийде завтра до річки, чи багатий він, чи вбогий,старець чи невільник,той стане противний мені»

Вийшов князь Володимир зі священниками на Дніпро. Було там людей без ліку. Увійшли усі у воду стояли там по груди, малі ж діти біля берега,дехто тримав немовлят на руках. Священники проголошували молитви.»

Кияни виконали княжу волю. Після завершення церемонії всім новоохрещеним одягли хрести. Потім звелів Володимир поскидати зі святилищ зображення слов’янських богів. Люди плакали за старими богами. Поступово й важко на Русі приживалася нова віра.

Після прийняття християнства почали будувати церкви,а при церквах – школи. За сприянням князя будувалися храми, переписувалися книжки, розвивалася освіта.

 

                 

 

                          Хрещення киян

 

Після князя Володимира до влади прийшов його син Ярослав. Його в народі назвали Мудрим. Він дійсно був мудрою людиною.

Саме він збудував перлину Києва - Софію Київську(Софіївський собор). Про неї ми поговоримо пізніше, на наступних уроках.

 

 

              Софіївський собор у Києві

У часи Ярослава Мудрого створений перший збірник законів – «Руська правда». У ній встановлювалася єдина система покарань за злочини.  Цим збірником користувалися ще багато століть.

Робота з історичним джерелом.

Руська правда:

«… 6. Якщо хтось комусь відрубає будь – який палець .то платить штраф три гривні… .

11. Якщо хтось поїде на чужому коні без дозволу, то платить штраф три гривні… .

18. Тому, хто вб’є князівського слугу, старшого дружинника, - штраф 80 гривень… .

23.Хто переоре чужу межу, платить штраф 12 гривень…

37. Якщо вкрадуть чужого пса… платять штраф 3 гривні»

 

У часи Ярослава Мудрого були збудовані Золоті ворота, з кам’яною церквою Благовіщеня Святої Богородиці над ними,якими тоді в’їжджали у місто Київ.

 

 

 

F:\9 клас\9 кл. І семестр\01\Ілюстрації\11.jpg

                        Золоті ворота у Києві

Під час правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого Київська держава зазнала найбільшого розквіту.

Робота з картою:

 

Роздивіться карту, покажіть кордони Київської Русі та назвіть сусідні країни. Порівняйте територію Київської Русі  із сучасними кордонами України.

(карта  висить на дошці та є на партах дітей дітей в атласах)
 

А ,зараз,візьміть, будь ласка, у руки одну та дві гривні ,які лежать у вас на партах,роздивіться їх. Що ви на них бачите?(Відповіді дітей: портрети Володимира Великого та Ярослава Мудрого).

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140209_0001.jpgC:\Users\zzz\Documents\IMG_20140209_0002.jpg

Також у нашій країні є багато пам’ятників Володимиру Великому та Ярославу Мудрому. Так ми вшановуємо пам'ять про видатних людей.

 

 

 

Пам’ятник Ярославу Мудрому у Києві

 

 

 

Пам’ятник Володимиру Великому у Києві

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ще одним визначним правителем Київської держави був Володимир Мономах.

 

C:\Users\zzz\Documents\IMG_20140208_0018.jpg

На княжий престол він зійшов у 60 років. Мономах запровадив нові закони. Скасував рабство за борги,обмежив свавілля знаті. Князь Володимир залишив своїм дітям батьківський заповіт. Назва цього заповіту « Повчання дітям».

робота з історичним джерелом.

«Повчання Володимира Мономаха».

«Усього ж паче – убогих не забувайте, але наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті,і за вдовицю поступітесь самі, а не давайте сильним погубити людину…

Старих шануйте,як отця,а молодих  - як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться… а коли добре щось умієте - того не забувайте, а чого не вмієте – то того учітесь, так же як отець мій ,удома сидячи, він зумів знати п’ять мов, - а за се почесть єсть од інших краЇв. Лінощі ж -  усьому лихому мати: що людина вміє – то забуде,а чого ж не вміє – то того не вчиться. А добре поводячись,не лінуйтеся ж нічого доброго, а насамперед до церкви ходити. Хай не застане вас сонце на постелі, - так бо отець бо мій діяв блаженний і всі добрі люди достойні.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Скласти на дошці та в зошиті хронологічний ланцюжок послідовності правління київських князів:

Кий ,Щек, Хорив – Дір,Аскольд – Олег Рюрикович – князь Ігор – княгиня Ольга – князь Святослав – Володимир Великий – Ярослав Мудрий - … - Володимир Мономах.

Зачитуються речення,а діти говорять,якого із київських князів вони стосуються.

1.Заснування Києва.

2. Смерть від укусу змії.

3. Запроваджено християнство.

4. Повстання древлян.

5. спалення Іскоростеня.

6. Будівництво Софіївського собору.

7. Написання «Повчання дітям»

Проведення гри «Впізнай особу»

Вчитель демонструє  дітям портрети князів та пам’ятники князям, а діти називають імена  князів.

VI. Домашнє завдання:   підготувати розповідь або презентацію (з допомогою батьків) про одного з князів Київської Русі-України (за бажанням).

docx
Додано
17 березня
Переглядів
80
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку