Урок "Колискові пісні. "Ой люлі, ой люлі". Слухання української народної колискової "Гойда, гойда-гой, ніченька іде..." у виконанні Н.Матвієнко"

Про матеріал
Розробка уроку з читання для 2 класу НУШ за підручником М.С.Вашуленко "Українська мова та читання"
Перегляд файлу

ЧИТАННЯ                                               05.11.2019

Тема. Колискові пісні. «Ой люлі, ой люлі». Слухання української народної колискової «Гойда, гойда-гой, ніченька іде…» у виконанні Ніни Матвієнко.

 

Мета:

  • ознайомити учнів із колисковими піснями, звернути увагу на  вживання в  них пестливих слів, вчити виконувати колискові пісні;
  • розвивати усне мовлення учнів, навички виразного читання, творчу уяву, фантазію;
  • виховувати бережливе ставлення до  усної народної творчості, почуття вдячності та любові до матері.

 

Обладнання: запис теми на дошці, прикритий аркушами, малюнки із зображеннями виконання колискових пісень, картки для вправи «Дешифрувальник», аркуш для виконання завдання, запис завдання на дошці для вправи «Дешифрувальник», запис речень на дошці для мовної розминки, відео з колисковою «Гойда, гойда-гой», картки для роботи в парах, текст колискової «Гойда, гойда-гой», маркер, відео з караоке «Ой люлі, люлі», кубик Блума, схема сенкану.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

Діти, пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Дружно будем працювати,

Щоб усе на світі знати.

Будемо уважні і старанні всі,

Сядемо рівненько на місцях своїх.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань

  • Розгляньте малюнки на дошці. Як ви вважаєте, який із народних творів виконує жінка? (Колискову пісню, колисанку.)
  • А якби вам довелося заколисувати молодших братиків чи сестричок, чи зуміли б ви це зробити? Чи знаєте ви українські колискові пісні? Як їх треба виконувати? Будьте уважними, і ви дізнаєтеся про це.

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вправа «Дешифрувальник»

  • А дізнатися тему нашого уроку можна, виконавши вправу «Дешифрувальник».

У кожного учня на парті картка.

1

2

3

4

5

6

А

Б

В

Г

Ґ

Д

7

8

9

10

11

12

Е

Є

Ж

З

И

І

13

14

15

16

17

18

Ї

Й

К

Л

М

Н

19

20

21

22

23

24

О

П

Р

С

Т

У

25

26

27

28

29

30

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

31

32

33

34

 

 

Ь

Ю

Я

'

 

 

На дошці запис:

«15  19  16  11  22  15  19  3  12                20  12  22  18  12»

Відкриваю тему уроку

 

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

  1. Розповідь вчителя.

— Діти, сьогодні ми починаємо знайомитись з перлинами української народної творчості для дітей. До них відносяться лічилки, казки, загадки, прислів’я, мирилки, заклички, скоромовки та, звичайно, колискові. Саме їх співає мати, зако­лисуючи дитину, і де, як не у колисковій, відчуваються вся її любов, ніжність та турбота.

 

  1. Мовна розминка.

На дошці запис: Я люблю співати. Я люблю співати. Я люблю співати.

  • А чи любите ви співати?
  • Прочитайте речення, виділяючи більшою силою голосу підкреслені слова.
  • Поясніть, як змінюється зміст речення.

 

3. Словникова робота.

Назва «колискова» походить від слова «колиска», в яку клали малу дитину. Колискову пісню ще називають «колисанкою».

 

4. Робота над  українською народною колисковою «Гойда, гойда-гой, ніченька іде…» у виконанні Ніни Матвієнко

– Чи пам’ятаєте ви колискову, яку вам співали?

– Хто її співав – мама чи бабуся, а може, тато чи дідусь?

 

а)  Слухання колискової, перегляд відео.

Гойда, гойда-гой, ніченька іде, Діточок малих спатоньки кладе.

Під вікном тремтить вишенька мала, В хатку проситься, бо прийшла зима. (2 рази)

 

 

Гойда, гойда-гой, очка заплющи, В сні щасливому зогрієшся ти.

Йди до хлопчика, люба вишенько, В колисочці вам буде тепленько. (2 рази)

 

Гойда, гойда-гой ніч прийшла до нас, Діточкам малим спатоньки вже час.

Рости, хлопчику, з вишенькою враз, Хай не скупиться доленька для вас. (2 рази)

 

 б) Бесіда.

– Яка мелодія у колискової?

  • Яким тоном та з якою силою голосу слід виконувати колискову?
  • А чому?

– Чи приємно було б засинати під таку колискову?

 

в) Робота в парах. Гра «Назви пестливо»

– Однією з особливостей колискових пісень є використання у них пестливих слів. Пестливими називають слова, які більш ніжно і ласкаво називають предмети чи дії. Із запропонованих слів оберіть до малюнків пестливі слова.

На кожній парті картка з малюнками та двома варіантами підпису до цього малюнку. Діти обирають та обводять пестливе слово.

 

г) Відшукування пестливих слів у колисковій.

На дошці текст колискової пісні. Діти мовчки проглядають його та підкреслюють пестливі слова.

 

Фізкультхвилинка (17-54 секунда)

 

5.  Робота над колисковою «Ой люлі, ой люлі...» (с. 40)

 

а)  Читання колискової «Ой люлі, ой люлі... » вчителем.

— Які тварини згадуються у цій колисковій пісні? (Птахи гулі або голуби)

 

б)  Самостійне читання колискової учнями мовчки.

 

в) Виразне читання учнями (за бажанням)

– Знайдіть опис голубів у колисковій.

 

Офтальмологічна пауза

 

г) Виразне читання ланцюжком

 

ґ) Добирання слів-рим.

Люлі – гулі, воротях – чоботях, колисці – намисті, гадать – годувать, медком – молочком.

  • Які пестливі слова вжито у колис­ковій? (бубличком, медком, молочком)

 

д) Караоке «Ой люлі, люлі»

 

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Вправа «Кубик Блума»

ПОЯСНИ, як виконуються колискові пісні.

ЧОМУ колискові пісні слід виконувати спокійно, лагідно, наспівно?

НАЗВИ, хто може виконувати колискові пісні.

ПОДУМАЙ, як іще можна назвати маму.

ЗАПРОПОНУЙ слова, які можна використати для колискової пісні.

ПОДІЛИСЬ, що ти відчуваєш, коли чуєш колискову пісню.

 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

Колективне складання сенкану.

Колискова.

Спокійна, лагідна.

Присипляє, заколисує, заспокоює.

Співають дитині перед сном.

Пісня.

 

VII. Домашнє завдання

Запитати у мам, бабусь, чи знають вони колискові пісні. За бажанням вивчити одну з них.

Виразно читати колискову с.40

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кульчицька Валентина
    Дякую за Вашу працю і допомогу колегам.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
11 листопада 2019
Переглядів
4753
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку