Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»
Мета:
Обладнання: комп’ютер, колонки, презентація до уроку, м/ф «Лисичка і Журавель», куб із картками-загадками та малюнками-відгадками, картки для вправи «Дешифрувальник», мікрофон, картки із завданнями для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Діти, пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Дружно будем працювати,
Щоб усе на світі знати.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань
На кожній стороні куба картка із загадкою. Коли діти відгадують загадку, перегортаю картку, щоб з’явилося зображення тварини-відгадки.
А як випав перший сніг, позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни. (Ведмідь)
Замість ниточок – триста колючок. (Їжак)
На курей я вельми ласа – в них таке смачненьке м’ясо.
Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене … (Лисиця)
На городі побував – всю капусту попсував. (Заєць)
Смачних жабенят для своїх пташенят.
Восени з рідних земель відлітає … (Журавель)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
«Не роби іншому того, чого сам не любиш»
Вправа «Дешифрувальник»
У кожного учня на парті картка.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Е |
Є |
Ж |
З |
И |
І |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
Н |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
Ф |
Х |
Ц |
Ч |
Ш |
Щ |
31 |
32 |
33 |
34 |
|
|
Ь |
Ю |
Я |
' |
|
|
На дошці запис:
«16 11 22 11 28 15 1 12 9 24 21 1 3 7 16 31»
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Прогнозування подій казки.
– Хто вже знає цю казку?
2. Перегляд мультфільму «Лисичка та журавель».
Фізкультхвилинка
3. Словникова робота.
- Перед тим, як читати казку ми з вами проведемо словникову роботу.
ЗапрОсини
ПрипрОшує
ПригощАйся
РозійшлИся
ПрИятелька
ПриятелЮє
РозгнІвалася
РозсЕрдилася
Запросини – прохання прийти куди-небудь.
Припрошує – запрошує, пропонує, примовляє.
Узялася до страви – почала їсти.
4. Читання казки учителем. (с.51–52, О.Вашуленко «Українська мова та читання», 2 частина)
5. Бесіда.
– Чи співпали події казки з подіями у мультфільмі?
6. Мовна розминка.
– Один з наших героїв пропонує скоромовку про себе.
На болоті журавель цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.
– Діти, спочатку прочитайте скоромовку в мене на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко. А потім прочитайте здивовано, сумно, радісно.
Ла-ла-ла – в гості казочка прийшла,
Ї-ї-ї – дуже любимо її.
Ати-ати-ати – будем казочки читати.
Ить-ить-ить – казка розуму навчить.
7. Читання казки дітьми
– А зараз прочитаємо казку вголос. Починає …., а всі уважно слідкують.
Офтальмологічна пауза
8. Бесіда за змістом
Вправа «Мікрофон»
– Чим Лисичка пригощала Журавля?
– Який посуд вона вибрала для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
– Уявіть себе на місці Журавля, як він почувався в гостях у Лисички?
– Чи сподобалося Лисичці частування Журавля? Чому?
9. Поділ тексту на частини. Вибіркове читання.
– На скільки частин можна поділити казку? Як називаються ці частини?
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення та систематизація знань.
Робота в групах.
Учні об’єднуються у 4 групи. Кожна отримує картку з завданням.
1 група. Характеризує Лисичку.
Які із поданих рис характеру притаманні Лисичці?
2 група. Характеризує Журавля.
Які із поданих рис характеру притаманні Журавлю?
3 група. Складає поради Лисичці.
Із слів скласти речення.
4 група. Складає частини прислів’їв.
Як посолиш, ● |
● таке і дякування. |
Не роби іншому того, ● |
● так і їстимеш. |
Яке частування, ● |
● чого сам не любиш. |
Презентація роботи груп.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання.
Читати казку «Лисиця і Журавель» в особах (с.51–52)