Урок-конспект на тему: "Профілактика захворювань ендокринної системи"

Про матеріал

Мета уроку:Узагальнити знання учнів про залози внутрішньої секреції,гормони і механізми гуморальної регуляції показати їх роль в регуляції функцій людини на конкретних прикладах, з'ясувати наслідки гіпер і гіпофункцій залоз у організмі людини, показати їх профілактику .

  • продовжити розвивати логічне мислення, вміння самостійно одержувати знання, формувати пізнавальну активність учнів, працювати з роздатковим матеріалом, словесними моделями; формувати навички роботи в групах;
  • виховувати культуру спілкування, ініціативність допитливість, розвивати інтерес до предмета;
  • сприяти формуванню здорового способу життя, усвідомленого бережного ставлення до власного здоров'я.
Перегляд файлу

Біологія 8 клас        Урок                   Дата проведення уроку

Тема. Профілактика захворювань ендокринної системи.

 

Мета уроку:Узагальнити знання учнів про залози внутрішньої секреції,гормони і механізми гуморальної регуляції показати їх роль в регуляції функцій людини на конкретних прикладах, з’ясувати наслідки гіпер і гіпофункцій залоз  у організмі людини, показати їх профілактику .

  • продовжити розвивати логічне мислення, вміння самостійно одержувати знання, формувати пізнавальну активність учнів, працювати з роздатковим матеріалом, словесними моделями; формувати навички роботи в групах;
  • виховувати культуру спілкування, ініціативність допитливість, розвивати інтерес до предмета;
  • сприяти формуванню здорового способу життя, усвідомленого бережного ставлення до власного здоров’я.

 

Тип уроку: урок узагальнення та корекції знань.

 

Форма уроку: урок консиліум.

 

Обладнання: таблиці з теми, відеофільми, комп’ютерна  програма “Енциклопедія з біології“, сигнальні картки, картки оцінювання знань, картки з описами симптомів захворювань. Мультимедійна презентація «Залози внутрішньої секреції»

 

 

 

«Світ навколо мене наповнений таємницями. І я їх буду відривати все життя, тому що це – найцікавіша і найзахоплююча справа у світі»

                    В.Біанкі

Хід уроку

 

  1. Психологічна розминка.

Усі ми дуже різні і водночас надзвичайно схожі. Давайте це перевіримо.

Хто полюбляє ласувати морозивом-підніміть праву руку, у кого вдома є домашні тварини-ліву. Хто любить свою родину – плесніть у долоні, у кого є друзі-посміхніться.

Ось бачите, ми тепер більше розуміємо один одного. Як людина не може існувати без своїх органів, так і вчитель-без своїх учнів, тому я розраховую на вашу активну роботу. Сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

       Зібратися   разом - це початок,

       Триматися разом –це прогрес,

Працювати разом – це успіх

           (Генрі Форд)

 

  1. Актуалізаціяопорних знань учнів.
  1. То яку ми вивчаємо тему?
  2. Що таке ендокринологія?
  3. Що таке гормони?
  4. Які функції виконують гормони ?
  • забезпечують, фізичний, розумовий і статевий розвиток в організмі.
  • беруть активну участь у підтриманні гомеостазу в організмі.
  • відіграють ключову роль у пристосуванні організму до різких змін зовнішнього середовища.
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  1. Перегляд уривку фільму «Собаче серце» за однойменною повістю М.Булгакова про пересадку гіпофіза людини собаці (витяг з щоденника доктора Борменталя, асистента професора Преображенського.
  2. Чи можуть гормони викликати такі неймовірні перетворення? 

І які наслідки приносять організмові людини виділення надлишку гормонів або їх недостача.

  1. Отже, оголошення теми уроку: Порушення функцій ендокринної системи та регуляція гомеостазу в організмі людини.

Метою уроку є:  узагальнити знання про функції залоз внутрішньої секреції їх гормони, з’ясувати наслідки гіпер і гіпофункцій, охарактеризувати захворювання та їх профілактику. Поглибити знання про регуляторну функції ендокринних залоз у підтриманні гомеостазу організму.

  1. Узагальнення пройденого матеріалу з елементами випереджуючого навчання про захворювання та їх профілактику .
  1. Розподіл учнів по групах: (витягування кольорових геометричних фігур)
  2. Обирання в групах учнів – консультантів.
  3. Оцінювання знань учнів по картках (внесення балів, які одержує учень за відповіді учнем – консультантам)
  4. Записування гіпер- і гіпофункцій захворювань у табличку робочих зошитів.
  5. Ознайомлення з алгоритмом характеристики залози. (на столах)
  1. Розміщення залози в організмі людини.
  2. Виділення гормонів та їх дія на органи – мішені.
  3. Наслідки порушень при гіпер- і гіпофункції. Характеристика захворювань.
  4. Профілактика захворювань.

Презентація проходить у вигляді гри: «Мікрофон»

  1. Вибір учнями залози та утворення груп:
  1. «Щитоподібна залоза»
  2. «Надниркові залози»
  3. «Гіпофіз»
  4. «Підшлункова залоза»
  1. Характеристика залоз по групах №1, №2, №3, №4. За мультимедійною презентацією

Група 4   Щитоподібна залоза

  1. історія опису щитоподібної залози, її розміщення, виділення гормонів.
  2. дія гормонів на організм.
  3. гіперфункція щитоподібної залозигіпертереоз   -  базедичний зоб.
  4. гіпофункція  - гіпотереоз

мікидема – креатинізм

  1. профілактика

Група 3  Підшлункова залоза – залоза змішаної секреції

  1. розташування та будова підшлункової залози

 ʆ-клітини Лангерганса – клюкагон

β-клітини Лангерганса – інсулін

 γ і pp - клітини острівці Лангерганса – панкреатичний сік

  1. дія гормонів
  2. захворювання – цукровий діабет
  3. як відкрили інсулін стр.153  інсуліновий шок при надлишку

 

 

Група 2  «Гіпофіз» - розміщення, три частки будова

  1. гормони передньої частки та його функції
  2. гормони середньої частки та його функції
  3. гормони задньої частки гіпофіза та їх вплив на органи мішені.
  4. Порушення секреції гормону росту, гіпер функції (гігантизм і акромегаліт), гіпофункції (карликовість)

Група 1  Надниркові залози

  1. знаходження та будова наднирковихзалоз
  2. гормони, що виділяються та регуляція функцій в організмі.
  3. гормони мозкового шару (адреналін і норадреналін) та їх дія на організм
  4. хвороба адісонова (бронзова)

 

  1. Висновки щодо порушень функцій ендокринної системи.
  •   А тепер розглянемо другу функцію гормонів – відіграють ключову роль у підтриманні гомеостазу внутрішнього середовища організму
  •   Що таек гомеостаз?
  •   Які регуляторні системи нашого організму ви знаєте?
  •   Що таке гіпоталамус, де він розміщений?
  •   Що таке нейросекреторні гормони і які вони?
  •   Чому гіпофіз називається диригентом роботи ендокринних залоз?
  •   Що таке нейрогуморальна регуляція?
  •   Можливо на прикладі вимірювання рівня іонів кальцію, ви покажете як підтримується гомеостаз, постійність складу внутрішнього середовища.
  1. Робота з таблицею, що висвітлюється на слайді.
  •   Як взаємодіють регуляторні системи для підтримування рівня глюкози і крові?
  •   Клітини пара щитовидної залози реагують на зниження рівня іонів Са за норму збільшенням кількості паратгормону. Кількість цього гормону пригнічується з збільшенням концентрату іонів кальцію. Це фіксується С-клітинами щитоподібної залози підвищуючи вироблення кальцитоніну. Кальцитонін знижує рівень кальцію у крові.
  •   Давайте прослідкуємо за рівнем глюкози та як його регулюють нервова та гуморальна системи.

              Гіпоталамус фіксує нестачу глюкози у крові, де міститься центр регуляції                   

гомеостазу. Він посилає нервові імпульсидо печінки де розкладається 

             глікоген до глюкози до надниркових і підшлункової залози стимулюючи

             виділення адреналіну, глюкогону, норадреналіну, що приводить до         

вироблення глюкози і виведення її у кров. Завдякиуродженій дії нервової і

ендокринної системи вміст глюкози у крові відновлюється. Гормони діють не

тільки на орган-виробник глюкози, але й на серцево-суддинуі дихальну   

системи.Якщо концентрат глюкози перевищує норму гіпоталамус перестає

надсилати сигнали до залоз (печінки), зниження розщеплення глікогену. До

регуляторного процесу приєднується підшлункова залоза, збільшуючи

секрецію інсуліну. Інсулін діє на клітини печінки і перетворює надлишок

глюкози в глікоген.   

  1.  Висновок.Так забезпечуєтьсявзаємозв’язок нервової і гуморальної регуляції для підтримування сталості складу внутрішнього середовища.

 

  1. Систематизація та закріплення знань та вмінь.

 

  1. Відповіді учнів на запитання – ситуації, які витягують учні – консультанти на картках.    (творчі завдання)

Додаток №1

  1. Гра «Снігова куля»

Слова замовляють по черзі члени груп за схемою:

Залоза → гормон → захворювання → профілактика.

  1. Робота учнів за слайдом

Приведи у відповідність

Додаток №2

 

  1. Підбиттяпідсумків уроку.

Оцінюваннядіяльностіучнів за «Карткамиоцінюваннязнань»

  • коментуваннявиставленнихоцінок.

Сьогоднішній урок пройшов у цікавій та незвичнійформі, виздобулинавичкитворчоїроботи в групах, цінуйте дружбу, підтримуйте і допомагайте один одному і я думаю що слова епіграфубудуть  у вас викликати все більше і більшебажаннявчитися.

 

  1. Повідомленнядомашньогозавдання.
  1. Повторити параграф №39-44
  2. Підготуватись до тематичноїперевіркизнань.

 

 

 

 

 

 

 

 

Біологічний диктант                                                   Додаток №3

 

1

Залози зовнішньої секреції виділяют секрет у кров

-

2

До залоз внутрішньої секреції відносяться наднирники

+

3

Гормон тироксин впливає на загальний рівень метаболізму, збудливість

+

4

Інсулін гормон, який знижує рівень цукру

+

5

Інсулін виробляється щитоподібною залозою

-

6

Ріст людини регулює епіфіз

-

7

Тестостерон – головний чоловічий статевий гормон

+

8

Глюкаген гормон протилежної дії інсуліну

+

9

Кортикостероїди виробляються паращитоподібною залозою

-

10

Внутрішній шар надниркових залоз виробляє адреналін і норадреналін

+

11

Гормон підшлункової залози – сомототропін

-

12

Естрогени і прогестерони жіночі статеві гормони

+

 

 

Ключ доперевірки

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

-

+

+

+

-

-

+

+

-

+

-

+

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
19 квітня 2018
Переглядів
4616
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку