Тема: «Весна іде»
НУШ.Урок з предмета «Я досліджую світ».
2 клас
Підготувала: Дахіна Н.В.,
вчитель початкових класів
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 168 Харківської міської ради
Харківської області
Тема. Весна іде.
2 клас
Мета уроку: Формування уявлення про повторюваність явищ, їх взаємозв’язок у довкіллі;
Хід уроку:
І Організація класу до уроку.
Поділ учнів на групи.
Девіз: Будемо довкіллям мандрувати,
будемо рідну природу вивчати
Тож бажаєм удачі для нас,
За роботу, в добрий час.
ІІ етап. Мотивація
Мета. Сфокусувати увагу дітей на проблемі та викликати інтерес до обговорюваної теми.
Сьогоднішній урок розпочнуть помічники – координатори. Вони загадають загадку, а щоб її відгадати погляньте і вікно, пригадайте попередній урок серед природи.
Загадка – вірш.
Де вона проходить –
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають.
Привітанням журавля,
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
Та заквітчую гаї.
Відгадайте, хто вона,
Ця красуня чарівна?
ІІІ етап. Оголошення теми та очікувати навчальних результатів.
Мета. Забезпечити розуміння учнями змісту їхньої дальності, тобто того, чого вони повинні досягти на уроці, чого від них чекає вчитель.
Повідомлення теми уроку: «Весна іде»
Вправа «Дерево очікувань»
IV етап. Актуалізація знань. Надання необхідної інформації.
Мета. Дати учням достатньо інформації для того, щоб на її основі вони могли виконати практичні завдання за мінімально короткий час.
1. Слово вчителя.
На цьому уроці ми пригадаємо ознаки приходу весни у довкіллі. Які відбуваються у живій і неживій природі. Спробуємо зрозуміти причини цих явищ.
2. Інтерактивна вправа.«Мозковий штурм»
3. Опанувати інформації за допомогою наочності.
Робота з таблицею «Обертання Землі навколо Сонця»
Питання для обговорення:
4.Слово вчителя.
Отже завдяки тому, що наша планета обертається навколо Сонця, змінюється пора року. Закінчилася зима, починається весна.
Назвіть весняні місяці.
Отже весна тільки вступає в свої права, її чарівна книга ще маже порожня. Пропоную розпочати заповнення цих сторінок. Сьогодні ми впишемо у книгу усі ознаки, які пригадаємо і пояснимо.
V етап. Інтерактивна вправа.
Мета. Засвоєння навчального матеріалу, досягнення результатів уроку.
1.Слово вчителя
Щоб отримати найбільше інформації, ми працюватимемо в групах, кожна група заповнить одну сторінку.
2.Пояснення змісту завдання для груп.
а) Вправа «Об’єднай за ознаками»
І група. Загадки
Життя дає тобі й мені
Хай горить і не згасає,
Про усе живе подбає. (Сонце)
Біла прийшла, весь світ підняла
(День, ніч)
Висновок: Нежива природа.
ІІ група. Загадки
- Як пригріло сонце - стрілки
Зеленасті підняла
Від ласкавого тепла
Он її навколо скільки!
Двір і лан, і луг вкрива
Росяна, густа (трава)
Вість приніс нам від весни,
А сьогодні білі квіти
Крізь замети проросли. (Підсніжник)
Висновок: Об’єднаємо поняттям
«Рослини»
ІІІ група Загадки
В сто голочок обернувся (їжак)
- Взимку білий
Влітку сірий (Заєць)
Висновок. Це група «Звірі»
IV група. Загадки
Що за пташка так співає?
Як горобчик цвірінчить, мов сорока скрекотить,
А ще інколи бува, закричить, немов сова!
Хто ж виспівує отак?
Та то ж співа веселий
(шпак)
Чорний, або сніжно-білий.
Гострий дзьоб, тоненькі ноги,
На даху помудрував,
Дім собі подарував. (Лелека)
Висновок. Сторінка про птахів.
V група
VI група
Хто, на вашу думку, становить найбільш свідому частину живої природи?
Напевне, що весняні зміни торкнулися і життя людини, бо вона теж є частиною довкілля.
IV. Презентації результатів виконання вправи.
Координатори визначають помічників, заповнюють таблиці на дошці за своїм завданням.
V. Рефлексія результатів
Мета. Усвідомлення отриманих результатів.
Тести (додаток 2)
VI. Підсумки.
Вправа «Дерево очікувань»
Додаток 1
Картка № 1
І. Які зміни у довкіллі відбуваються навесні?
План
ІІ. Заповнити таблицю
Сонце піднімається _______, тому землю _______ більше.
Повітря _____.
Дні стають __________, а ночі _________.
Сніг ________.
ІІІ. Заповнити на дошці сторінку із Книги Весни.
Картка № 2
І. Які зміни відбуваються у рослинному світі навесні?
План
Чому?
ІІ.Заповнити таблицю:
1. Назвіть ранньоквітучі рослини
_____________________________________________.
2.Розташуйте ілюстрації у порядку змін навесні: _________, _________, ________ .
ІІІ. Заповніть на дошці сторінку із Книги Весни.
Картка № 3
І. Які зміни відбуваються навесні у житті звірів? Чому?
План
ІІ. Заповніть таблицю:
Хто зайвий?____________________
ІІІ. Заповніть сторінку із Книги Весни.
Картка № 4
І. Які зміни відбуваються навесні у житті птахів? Чому?
План
ІІ. Запишіть:
Розгляньте ілюстрації, назвіть птахів, які повернулися із вирію:
Хто зайвий?___________________________________________________________________
ІІІ. Заповніть сторінку із Книги Весни
Картка № 5
І. Як змінюється поведінка людей, у зв’язку із зміною пори року?
План
ІІ. Розгляньте ілюстрації
Яку роботу люди виконують навесні?
(виберіть, розкажіть)
Картка № 6
І. Як подбати про своє здоров’я навесні?
План
Тест
Одягти легкий одяг за погодою.
Одягати шубу, теплі чоботи.
Їсти чіпси, тістечка
Вживати у їжу овочі, фрукти, зелень у салати
Весь час проводити перед телевізором
Прогулянки на свіжому повітрі.
Додаток 2
Тести
І. Нежива природа
1. Навесні ночі ______, а дні _______
(довші, коротші)
(теплішає, вище, більше)
ІІ. Жива природа. Рослини
На деревах з’являються ______, ______, ______.
(квіти, бруньки, листочки)
2. Первоцвіти : пролісок, підсніжник, троянда, фіалка, айстра.
ІІІ. Жива природа. Тварини
Птахи, звірі, ведмідь, вовк, їжак, шпак, горобець, ластівка, синичка.
IV. Праця людей
Люди працюють у ____, на ____.