Підсумковий урок з теми "Travelling"
Мета: - узагальнити і систематизувати лексичний матеріал з теми «Подорож»;сприяти удосконаленню
навичок усного мовлення, комунікативні навички;
- розвивати пам'ять, увагу, логічне , критичне та асоціативне мислення; формувати вміння
висловлювати власну точку зору та аргументувати свій вибір;
- виховувати позитивне ставлення до подорожування як до активного відпочинку; підвищувати
пізнавальний інтерес до англійської мови, прищеплювати інтерес до подорожування
Тема: Travelling
Мета: - узагальнити і систематизувати лексичний матеріал з теми «Подорож»; сприяти удосконаленню
навичок усного мовлення, комунікативні навички;
- розвивати пам’ять, увагу, логічне , критичне та асоціативне мислення; формувати вміння
висловлювати власну точку зору та аргументувати свій вибір;
- виховувати позитивне ставлення до подорожування як до активного відпочинку; підвищувати
пізнавальний інтерес до англійської мови, прищеплювати інтерес до подорожування
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації набутих знань
Обладнання і матеріали: картки для індивідуальної та групової роботи, мультимедійна презентація, аудіо записи
Хід уроку
Підготовка до іншомовного сприйняття
The lesson has begun
Good morning, everyone!
It’s time to have some fun,
And we have come today
To write and read and play
The day is warm and bright,
Our class is very light
Be ready, everyone!
The lesson has begun
T: Look at the screen. What is the theme of our today’s lesson? You are right, “Travelling”, and this lesson is devoted to this theme. Try to guess, what we are going to do on the lesson. Do you have any ideas? What would you like to do during our lesson?
Основна частина уроку
You see, modern life is impossible without travelling. Remind me, please, what means of travelling do you know? (Word-Map)
Mind-Map
by ship by bus
on foot by train
Everybody knows that modern life is impossible without travelling. We often travel for pleasure. While travelling you learn a lot of interesting things about the places you have visited, relax, have rest, or work.
On our last lesson we spoke about reasons for travelling. Now let’s revise. Tell me why people travel?
Reasons for travelling:
To have a rest
For pleasure
To study
On business
To get new information
To make friends
To get to know about traditions and culture
To get new impressions
(кожна група офрмляє постер та презентує його)
And now I think it’s high time to plan our trip. Take cards and make up dialogues “Where do you want to go?”
P1: Where do you want to go?
P2: I want to go to …
P1: How do you want to go there?
P2: I want to go to there by …
P1: What do you want to see there?
P2: I want to see…
Тhe words in these sentences have been pushed together. Find out what they are by separating them.
Modernlifeisimpossiblewithouttravelling.
Manypeopleliketotravelbycar.
Theycantravelbyair,byrail,byseaorbyroad.
Travellingbytrainisslowerthanbyplane,butithasitsadvantages.
Make a circle and send each other a card with a word for a hint for music. When music stops you need to сomplete a sentence about the trip. Then the cards are added and so until all the children participate in the game Структура речення : People can get from (one place) to (another) by plane
Example: Village-lake
London –Kyiv
There are different thoughts about travelling. Some people say travelling has only advantages. Other don’t think so positively. What is your opinion? Ground up.
Клас поділяється на дві групи. Учні І групи складають Mind Map зі словами, які асоціюються з перевагами в
подорожуванні. Інша група складає Mind Map зі словами, які асоціюються з недоліками в подорожуванні. Потім біля дошки утворюють схему по методу « Fishbone» та роблять висновок.
Переваги в подорожуванні
Travelling in our life People should to travel
because it is part our life
Недоліки в подорожуванні
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Now try to express your own opinion and say why people travel. All you need is to complete the sentences in your cards.
T: Now please answer the questions
What did we do at our lesson today?
What did you like the most?
What was easy for you? What was difficult?
It’s time to finish our lesson. There is a saying: “The world is the book, and those do not travel, read only one page”. Do you agree? That’s all for now. Good-bye! Thank you for your work.
Song: “ Thank you on this special day”