"Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему " Правопис префіксів "Роз, без"

Про матеріал

Конспект відкритого уроку з української мови. Він опробований і цікавий. Навичка правопису префіксу відпрацьована

Перегляд файлу

Тема. Правопис префіксів роз-, без-

Мета: формувати    ключові компетентності: вміння вчитися: навчально-організаційні вміння і навички: своєчасно готуватись до уроку, дотримуватись єдиних вимог до оформлення письмових робіт, дотримується  правильної постави під час письма ; загальномовленнєві вміння і навички: говорить в помірному темпі, чітко, вільно, виразно, з відповідною силою голосу; контрольно-оцінні вміння: знаходити фактичну помилку під час зіставлення результатів власної роботи зі зразком і орієнтирами вчителя ; інформаційно-комунікативна; загальнокультурна: дотримуватись правил поведінки на уроці;   здоров’язбережувальна: розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою; соціальна:співпрацює в команді  предметні формувати в учнів вміння писати префікси й прийменники; ознайомити з написанням слів з префіксами  роз-, без-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати доброзичливість

Методично-дидактичне забезпечення: мультимедійна презентація, картки для роботи в парах,  іграшка Сніговик, малюнок Сніговик, підручник

 

Хід уроку

І. Організація класу (Діти стоять біля парт)

 

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав немало.

Давайте привітаємося

«Доброго ранку!»(діти разом)

 

Саме найкраще почуття - це доброта. Подаруйте посмішку один одному, подаруйте посмішку гостям.

 

- Чи готові ви працювати?

- А з яким настроєм ви прийшли на урок, спробуйте мімікою передати це почуття.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Послухайте і відгадайте , хто завітав до нас на урок

(Звучить аудіофайл  зі звуками природи ( зима)) Слайд 1

 

- Так, це зима. А взимку існують зимові розваги.

- Що ви любите робити взимку? (Кататися на санках, грати в сніжки, кататися на ковзанах, ліпити сніговика)

- Я пропоную вам прогулянку в засніжений парк, де ми спробуємо зліпити сніговика. Згодні?

Цікава інформація

А чи знаєте ви, який сніговик найбільший, найменший?

Один з найбільших сніговиків зробили в 2010 році в місті Бетел, штату Мен. Сніговик був 37 метрів заввишки і понад 6000 т вагою. Гудзики зробили з тракторних покришок.

 

Напередодні Різдва 2010 року англійським вченим Девідом Коксом був створений символ сніговика з двох горошин сплаву олова розміром 1 мм . Ніс сніговика зроблений з платини, діаметр його становить всього 0,5 мм.

Отже, до роботи

Робота в зошиті

- Нам потрібно зафіксувати дату нашої прогулянки.

- Яке сьогодні число?

- Чи знаєте ви, яке сьогодні свято?

День Андрі́я (Калита) -народно- християнське свято, припадає на 13 грудня , вважається днем пам'яті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного.

Я впевнена, що ви знаєте, як правильно сидіти, тримати ручку, класти зошит під час письма. 

Хвилинка каліграфії

 Який звук ви чуєте на початку слова зима. Який це звук? Дайте характеристику звуку.

Якою буквою він позначається? Давайте пропишемо цю букву

- Погляньте на слайд, пригадайте і пропишіть 3 великі прописні літери, 3 маленькі прописні, склади і слово зима

 ЗЗЗ ззз Зи зи зима

Робота в групах

( у кожної групи аркуш А3 формату із зображенням дерева)

 

- Ось у нас є зимове дерево з коренем зим-. Доберемо спільнокореневі слова .

 

Потім виходять по 1 з групи і презентують роботу групи , записують в зошит, позначають  корінь

 

Зима- зима,зимовий, взимку, озимий, озимина, зимівля, (пере)зимувати, зимно.

 

- А тепер покладіть ручки і давайте пригадаємо, який розділ ми вивчаємо?

 

Діти, а ви допоможете скласти мені обличчя незвичайного сніговика? Для цього потрібно дати відповіді на мої запитання

 

Усне опитування ( Вчитель позначає на сніговику частини слова)

 

- Спільна частина споріднених слів –це…( корінь)

- Частина основи, що стоїть перед коренем… (префікс)

- Змінна частина слова називається .. ( закінченням)

- Частина основи, що стоїть після кореня … ( суфікс)

 

І, погляньте, ми зліпили перший ком

 

Чи подобається вам сніговик? Щоб він почав посміхатись, потрібно виконати завдання, а також працювати активно і старанно

 Перевірка домашнього завдання.  Вправа «Сніжний ком»

1. Дост. рівень  Відповідає той, хто отримує сніжний ком.

- Назвіть прийменники, які ви вставили. Як ви їх написали?

- Окремо чи разом записано: …….. – Чому?

Ох,  які ми вправні… (з’являється другий ком)

 

2. Високий рівень

-Назвіть мені слова, що ви виписали з орфографічного словника( 1 учень-5 слів, 2 учень- 5 слів)

(З’являється третій ком)

Давайте поглянемо на нашого Сніговичка .Ось він!

ІІІ. Повідомлення теми уроку

- Але подивіться діти на нього. Мені здається, що ми не закінчили  його ліпити. Чого ж не вистачає? (рук, відра,  мітли)

- Який він у нас? Безногий, безрукий

Я пропоную доліпити його і щоб він став веселим… що слід зробити? (Розвеселити)

Слайд 

- Подивіться, будь ласка на слайд . Назвіть префікси. (без, роз) Сьогодні ми  зосередимо свою увагу на префіксах – роз,- без-. Виконуючи завдання, навчимося писати слова з ними. Отже, тема нашого уроку

«Правопис префіксів роз-, без-»

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Спостереження над вимовою і написанням слів з префіксами  роз-, без- (За вправою 220)

Створення проблемної ситуації

- Пригадайте, що таке префікс? (Дитина дає визначення, на дошці  схема

Всі разом повторили )

- Розгорніть  підручники на сторінці 95. Вправа 220.

- Прочитайте слова під цифрою 1. Назвіть префікс в цих словах. (роз-)

- Читаємо слова під цифрою 2.Назвіть  префікс в цих словах? (без-)

- Яка буква пишеться в кінці  обох префіксів ? (буква з)

Який висновок ми можемо зробити?

2. Робота з правилом

- Прочитайте самостійно правило.

- Тож  як пишуться префікси роз, без? (У префіксах роз-, без- завжди пишеться буква з) Слайд

Роз- i без- у нашiй мовi

(Все одно, в якому словi)

Ви пишiть із буквою з,

І чудово буде все.

3. Вправляння у вимові слів

- Пропоную прочитати слова, які розміщені в рамочці на сторінці 104. Читаємо за диктором.  Вчитель  – диктор.

Розписати, розбити, роз’їхатись, безводний, безкрилий, безкраїй.

 Я хочу звернути вашу увагу, що дзвінкий з лише частково оглушується перед глухими. А перед дзвінкими, він вимовляється дзвінко.

 

 

З’явився капелюх у нашого Сніговика

 

4.Фізкультхвилинка

- А зараз пропоную перетворитись на героїв новорічних пригод і відпочити

 

5. Творення нових слів за допомогою префіксів  роз-  і  без-

Вправа 221.

- Знайдіть вправу 221. Прочитайте завдання. Скажіть, що потрібно зробити?

 ( за допомогою префікса роз- утворити нові слова, записати їх) «ланцюжком»

- Записуємо з абзацу, з великої букви, позначаємо  префікс, підкреслюємо букву, яку написали в кінці префікса.

- Ще раз звернемо увагу, яку букву писали в префіксі роз-?

З’явилися руки у нашого Сніговика

 

V. Узагальнення та систематизація знань

Робота в групах ( диференційована)

- А зараз я пропоную вам роботу в групах.

- Для кожної групи сніжинки принесли завдання. На його виконання  дається 2 хвилини.

- Згадайте правила роботи в групах. Обов’язково оберіть спікера, який буде презентувати вашу роботу. А також і секретаря.  Слідкуйте за часом. Працюйте так, щоб не заважати іншим.

Завдання для І групи.

1. Знайти слова, в яких допущено помилку, виправити її.  Довести правильність свого вибору.

Бескрайній, роздати, росфарбувати, росв’язати, безшумний, безкрайній, розкреслити.

2. Впишіть пропущені букви в слова, позначте префікс

Ро_бігтися, ро_жарений, бе_барвний, бе_грамотний, бе_листий.

 

Завдання для ІІ групи

За допомогою префіксів роз-, без- утворити слова з протилежним значенням.

Грамотний -                                                 Накрити -

Платний –                                                 Завантажити -

Зав’язка –                                                   Взуватись 

Заплести -                                                 Скласти- 

 

Завдання для ІІІ групи

Придумайте і запишіть 3  слова з префіксом роз-  і 3 слова з префіксом без-.

 

Завдання для ІV групи

Замінити прикметники синонімічними

Сміливий хлопчик - безстрашний хлопчик

Тихі кроки-

Широкий степ-

Пуста вулиця

Жорстокий ворог-

 

Перервірка робіт

 

- Дякую, сідайте. Ви гарненько попрацювали. Яке ж правило всім вам допомогло виконати правильно завдання?

VІ. Рефлексія

 

Творче завдання «Кола на воді»

На 1 комі записано слово . Діти придумують слова з першими буквами і записують на другому зв’язне висловлювання.

С-

Н -

І -

Г –

Бліц- опитування

(Вчитель зачитує твердження. Діти сигналізують за допомогою аркушів червоного і зеленого кольору. Якщо так-зелений, якщо ні- червоний)

- Префікс- це спільна частина соріднених слів ( -)

- Префікс – частина слова (+)

- Префікс стоїть після кореня ( -)

- Префікс стоїть перед коренем ( +)

- Служить для утворення нових слів (+)

 

- Що ми вивчали сьогодні на уроці?

Що ви запам’ятали про правопис префіксів роз- без-?

 

Отже, наш сніговик задоволений і посміхається

 

 Оцінювання 

 

 VІІ. Д. З

В. р впр 223 с. 96

Д.р.  впр 222 с. 96

 

 VІІ. Підсумок

 

- Наступає Новий рік. Ялинку прикрасимо яскравими кульками.

Якщо було цікаво  і все вдалося, то повішайте білу кульку.

Якщо було цікаво, але важко, то повішайте червону кульку.

Якщо було нецікаво і важко, то повішайте синю кульку.

Дякую за співпрацю!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Ani_Rin :::
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Луценко Наталія Олексіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
27 грудня 2017
Переглядів
10378
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку