Конспект уроку
з правознавства
для 9-го класу
підготувала учитель історії та правознавства
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Конституція – основний закон держави
Мета: ознайомити учнів з Основним Законом держави, структурою і основними положеннями Конституції України, висвітлити роль Конституції у житті нашої держави; визначити повноваження Конституційного Суду України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника; формувати інтерес до вивчення теми та розуміння відповідальності за власні вчинки та дії.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
називати ознаки Конституції;
-
наводити приклади повноважень Конституційного Суду України;
-
аналізувати окремі статті Конституції;
-
аргументовано оцінювати значення Конституції.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, ілюстративний ряд, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребус.
-
Розшифруйте ребус. Поясніть слово-відгадку.
(Конституція)
-
Що таке конституція? (Конституція – основний закон держави)
-
Вправа «Кола на воді».
-
До кожної літери слова доберіть слово, яке його характеризує чи асоціюється з ним.
КОНСТИТУЦІЯ
-
Коментар учителя.
-
Сьогодні ми більш детально познайомимося з основним законом держави, проаналізуємо окремі статті Конституції та визначимо повноваження Конституційного Суду України.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
-
Опрацюйте визначення поняття «конституція».
Конституція – це основний закон держави, який приймається в особливому порядку, має найвищу юридичну силу та підвищену стабільність, установлює основи життя суспільства й державного устрою.
-
Визначте з нього особливості конституції.
-
Перевірте свою роботу, проаналізувавши схему на с. 64 підручника.
-
Вибіркове читання (с. 63 – 64 підручника).
-
Опрацюйте матеріал.
-
Де виникло слово конституція? (в Стародавньому Римі)
-
Яку роль виконувало це поняття у період Середньовіччя?
-
Хто став автором першої конституції України? (Пилип Орлик)
-
У чому полягає особливий порядок прийняття Конституції?
-
Яке значення Конституції у сучасній державі?
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте статті з Конституції України.
-
Випишіть норми Конституції, які закріплюють ознаки Основного Закону.
-
Який порядок внесення змін до Конституції України передбачений законодавством?
-
Кероване читання (с. 66 – 67 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Коли було прийнято Конституцію України? (28 червня 1996 р.)
-
Які розділи містить Конституція України?
-
Яку інформацію містить перший розділ Конституції?
-
Проаналізуйте характеристики нашої держави.
-
Робота з витягами із Конституції.
-
Опрацюйте статті Конституції України на с. 68.
-
Визначте положення, які закріплюють зазначені характеристики держави.
-
За допомогою тексту з Конституції визначте форму правління, державний устрій і політичний режим нашої держави.
-
Робота в малих групах.
-
Проаналізуйте повноваження Конституційного Суду України.
-
Сформулюйте не менше 3 запитань до тексту.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з інтернет-ресурсами.
-
За допомогою мережі знайдіть найрезонансніші справи Конституційного Суду України.
-
Прокоментуйте їх згідно отриманої інформації про повноваження Суду.
-
Робота в малих групах.
-
Сформуйте портрет майбутнього судді Конституційного Суду України.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Сенкан».
-
Складіть «сенкан» до поняття Конституція
Іменник
Два прикметника.
Три дієслова.
Речення з 4 слів.
Іменник-синонім (висновок)
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 9 підручника.