Жодна інша наука не навчає так
ясно розуміти гармонію природи,
як математика...
П. Карус
Тема уроку: Координатна площина.
Мета уроку:
Навчальна: формування знань і вмінь визначати координати точок і ставити точки на координатній площині, задані координатами.
Виховна: виховання уваги і дисциплінованості
Розвиваюча: розвиток логічного мислення, просторової уяви, творчих здібностей;.
Тип уроку: Урок застосування знань
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
На дошці підготовлені дві системи координат. 1 учень виконує №1549, інший №1535.
Вправа «Ланцюжок» №1537( кожен учень називає одну точку і її координату).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Під час актуалізації опорних знань йде об’єднання учнів в групи і визначаються їх лідери.
ІІІ. Розв’язування вправ.
Учні об’єдналися в групи і кожна група отримує завдання.
1 група.
1. По заданому малюнку визначити координати всіх точок.
2. Записати точки, які мають абсцису більшу за -1, але меншу за 6.
3. Записати точки, які мають ординату меншу за 4, але більшу -2.
4. Записати точки, які належать 1 чверті.
5.Записати точки, які мають від’ємні абсциси.
6.. Побудуйте систему координат, взявши за одиничний відрізок 0,5 см.
Поставте точки і з’єднайте кожну наступну точку з попередньою.
А(4;1),B(4;-1),C(2;-1),D(2;4),E(5;4),F(5;5),K(8;5),M(8;4),N(11;4),S(11;-1),
P(9;-1),R(9;0),Z(8;0),T(8;-1),A1(7;-1),B1(7;-3),C1(8;-3),D1(8;-2),E1(9;-2),
F1(9;-4),K1(6;-4),M1(6;-1),N1(5;-1)S1(5;-5),P1(1;-5),R1(1;-2),Z1(-2;-2)T1(-2;-5),A2(-4;-5),B2(-4;-3),C2(-6;-3);D2(-6;-1);E2(-5;-1);F2(-5;5),K2(-4;5),M2(-4;6),N2(6;6),S2(6;5).
Ставимо точку О(6,5;2) і з’єднуємо її з точками Е і М.
Будуємо відрізок із кінцями в точкахL (3;-3) і L1 (3;-5) .
Ставимо окремо точки (5;1)і (8;1).
Будуємо відрізок із кінцями в точках (-5;4) і (-7;1).
Запишіть, яку тваринку отримали.
2 група
1. По заданому малюнку визначити координати всіх точок.
2. Записати точки, які мають абсцису більшу за -3, але меншу за 4.
3. Записати точки, які мають ординату меншу за 2.
4. Записати точки, які належать 2 чверті.
5.Записати точки, які мають від’ємні ординати.
6. Побудуйте систему координат, взявши за одиничний відрізок 1 см. Поставте точки і з’єднайте кожну наступну точку з попередньою.
A(-4;4),B(-4;2), C(-5;2),D(-5;1),E(-3;1),F(-3;-1),L(-5;-1),M(-5;-2),S(-3;-2), T(-3;-4),Z(-2;-4),Q(-2;-2);W(0;-2),R(0;-4),U(1;-4),I(1;-2);P(2;-2),G(2;-3),
H(3;-3),J(3;-1),K(2;-1),V(2;2),N(4;2),B1(4;3),C1(3;3),D1(3;1),E1(-2;1);
F1(-2;4),L1(-1;4),M1(-1;3),S1(-3;3),T1(-3;4)
Точку Т1 з’єднуємо з точкою А. Окремо ставимо точки: O(-3;2,5) і точку О1(-4;1,5)
З’єднуємо точку О1 з точкою Д.
Запишіть, яку тваринку отримали.
3 група
1. По заданому малюнку визначити координати всіх точок.
2. Записати точки, які мають абсцису меншу за 3.
3. Записати точки, які мають ординату меншу за 6, але більшу -1.
4. Записати точки, які належать 3 чверті.
5.Записати точки, які мають додатні абсциси.
6. Побудуйте систему координат, взявши за одиничний відрізок 0,5 см. Поставте точки і з’єднайте кожну наступну точку з попередньою.
A(-5;3),B(-5;1), C(-4;1),D(-4;0),E(-4;-1),F(-6;-1),G(-6;-2),I(-4;-2),J(-4;-4), K(-3;-4),L(-3;-2),M(1;-2);N(1;-4),R(2;-4),S(2;-2),T(3;-3);U(4;-3),V(4;-1),
W(3;-1),Q(3;4),P(1;4),H(1;3),X(2;3),Y(2;1),Z(-2;1),A1(-2;3),B1(-2,5;4);
C1(-3;3);D1(-4;-3),E1(-4,5;4).З’єднуємо точку Е1 з точкою А.
F1(-2;4),L1(-1;4),M1(-1;3),S1(-3;3),T1(-3;4)
Окремо ставимо точки: O(-4;2), О1(-3;2),Н1(-3,5;1,5).
Будуємо відрізки з кінцями в точках: (-4;1,5)і (-2,5;1,5); (-5;1,5)і(-6;2);(-5;1,5)і (-6;1,5); (-5;1,5)і (-6;1);(-2;1,5) і (-1;2);(-2;1,5) і (-1;1,5);(-2;1,5)і (-1;1)
Запишіть, яку тваринку отримали.
4 група
1. По заданому малюнку визначити координати всіх точок.
2. Записати точки, які мають абсцису більшу за -4
3. Записати точки, які мають ординату меншу за 7.
4. Записати точки, які належать 4 чверті.
5.Записати точки, які мають додатні ординати.
6. Побудуйте систему координат, взявши за одиничний відрізок 1 см.
Поставте точки і з’єднайте кожну наступну точку з попередньою.
A(-3;3),B(-3;2),C(-2;2),D(-2;0),E((-3;0),F(-3;-1),K(-2;-1),M(-2;-2)N(-1;-2),
P(-1;-1),R(0;-1),S(0;-4),T(-3;-4),Z(-3;-5),L(1;-5),A1(1;-2),B1(2;-2),
C1(2;-5),D1(4;-5),E1(4;-4),F1(3;-4),K1(3;-1),M1(2;-1),N1(2;1),P1(-1;1),
R1(-1;4),S1(-1,5;3),T1(-2;4),Z(-2;3).
З’єднайте точку Z1 з точкою А.
Поставте точку О(-2;2,5).
Запишіть, яку тварину отримали.
V.Підсумок уроку
На екрані через відеопроектор переглядаємо малюнки до завдання 1-5.
Лідери груп звітують по виконанню завдань, показують на малюнках екрану точки і називають їх координати, показують точки, які задовольняють умови завдань 2-5. Інші групи слідкують за правильністю розв’язків, розглядаючи малюнок.
VI.Домашнє завдання
Творче завдання: створити на координатній площині малюнок і вказати порядок його побудови із заданням точок та їх координат.
1