Розробка уроку математики для учнів 6 класу
«Цілі числа. Раціональні числа»
Тема: Цілі числа. Раціональні числа
Мета: навчальна: узагальнити та систематизувати відомості учнів про види чисел; сформувати поняття цілих чисел, раціональних чисел, показати зв'язок між ними; виробити вміння розпізнавати цілі та раціональні числа;
розвиваюча: розвивати систематичність, послідовність мислення, культуру математичної мови і записів;
виховна: виховувати працьовитість, старанність, кмітливість, активність.
Очікувані результати: учні повинні знати, які числа називають цілими, раціональними; вміти розпізнавати ці числа, наводити приклади.
Основні поняття: цілі числа, раціональні числа.
Обладнання: підручник, роздавальні матеріали.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Частина учнів отримує картки з індивідуальними завданнями.
Визначте, чи є правильним твердження (так∩, ні _).
Відповідь. ∩_∩∩_∩
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Фронтальне опитування
а) найбільшому двоцифровому числу;
б) найменшому двоцифровому числу;
в) найбільшому трицифровому числу;
г) найменшому трицифровому числу.
а) додатних дробових чисел;
б) від’ємних дробових чисел.
ІV. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.
Назвіть одним словом числа, приведені в кожному з рядів:
а) 35; 208; 2; 1000; 1; 59;
б) 2,5; ; ; 0,7; 200,01; ;
в) –25; –3,5; –49; –100; –0,6;
г) 35; 9,8; 60; 700; 0,5; 124.
Дійсно, а) – натуральні; б) – дробові; в) – від’ємні; г) – додатні.
А чи можна одним словом назвати числа:
а) –5; 10; 19; –13; 0; –203;
б) 29; –3,6; ; ; 0,98; –207?
Так, бо в першому ряду числа цілі, а в другому – раціональні. Отже, дізнаємося, які числа називають цілими, а які – раціональними.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Поняття цілого числа. Позначення цілого числа
2. Поняття раціонального числа. Позначення раціонального числа.
3. Зв’язок між натуральними, цілими і раціональними числами.
Натуральні числа , протилежні їм числа і число 0 називають цілими числами (Z). Наприклад, –20; 39; 0; –1002; 45 098 – цілі числа.
Цілі числа (додатні і від’ємні), дробові числа (додатні і від’ємні) та число 0 називають раціональними числами (Q). Наприклад, –35; 2,3; –0,45; 28; ; – раціональні числа.
Раціональні числа
Цілі числа Дробові числа
Натуральні 0 Додатні дробові Від’ємні дробові
Цілі від’ємні
Колективне виконання завдань під керівництвом вчителя:
Важливо звернути увагу учнів на той момент, що будь-яке з чисел, яке ми можемо дістати шляхом виконання арифметичних дій, є раціональним. Але при цьому може бути натуральним, або цілим, або дробовим.
VІ. Закріплення знань, формування вмінь.
Вправи: № 872, 877, 878, 879.
а) –2,6<х<3,4; б) –2<х<5.
Число |
10 |
13,2 |
0 |
19 |
31 |
|
Натуральне число |
|
|
|
|
|
|
Ціле число |
|
|
|
|
|
|
Раціональне число |
|
|
|
|
|
|
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Бліц-опитування
Чи правильно, що:
а) будь-яке раціональне число є натуральним;
б)будь-яке ціле число є раціональним;
в) будь-яке раціональне число є цілим;
г) будь-яке натуральне число є раціональним;
д) будь-яке ціле число є натуральним;
будь-яке натуральне число є цілим?
VІІІ. Домашнє завдання
є цілим числом.