Урок "Координатна площина. Розв'язування задач"

Про матеріал
Мета: 1) продовжити роботу над формуванням в учнів навички зображення точок на координатній площині; над формуванням уміння знаходити координати точки в системі координат; 2) сприяти розвитку уваги, пам’яті в учнів, їх графічних навиків, творчих здібностей, вмінню аналізувати; 3) сприяти виконанню в учнів точності при виконанні завдань, охайності, уважності, почуття колективізму, активної життєвої позиції, розвитку інтересу до математики.
Перегляд файлу

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок з математики

у 6 класі
 

 

Слайд#01.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: 1) продовжити роботу над формуванням в учнів навички зображення точок на координатній площині; над формуванням уміння знаходити координати точки в системі координат;

            2) сприяти розвитку уваги, пам’яті в учнів, їх графічних навиків, творчих здібностей, вмінню аналізувати;

            3) сприяти виконанню в учнів точності при виконанні завдань, охайності, уважності, почуття колективізму, активної життєвої позиції, розвитку інтересу до математики.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення знань та вмінь.

Вид уроку: урок – подорож.

Обладнання: мультимедійна презентація; роздатковий матеріал; м’яч; листки самооцінки; картки із завданнями.                           

Структура уроку:

Етап уроку

час, хв.

Методи та прийоми

1

Організаційний етап

1

Вступне слово

2

Перевірка домашнього завдання

5

Самоперевірка «Корабельний майстер»;
встав пропущене слово

3

Оголошення плану і завдань уроку

2

Рефлексія
«Ланцюжок думок»

4

Мотивація учбової діяльності

1

Бесіда

5

Актуалізація базових знань

5

Діалог з Помагайчиком (мозковий штурм з використанням м’яча)

6

Закріплення вивченого

10

Мікрофон; показ слайдів; усний журнал «координатна квітка»; відгадай слово;
історична довідка

7

Фізкультхвилинка

2

Рухавка

8

Застосування вивченого

15

Робота в групах;
естафета по рядах

9

Підсумки уроку. Рефлексія

Поурочний бал

Домашнє завдання

2

1

1

Продовжи фразу;

Листи самооцінки;

Творчє завдання;

Слайд#02.pngХід уроку:

                     

Символ мудрості – сова,
світла в неї голова.
Все на світі вона знає
і наснаги вам бажає.
Йде координатним кроком,
зацікавлена уроком.

І. Організаційний етап.
Сьогоднішній урок, діти, мені б хотілося розпочати зі слів (Епіграф). Отже, на нас очікує цікава подорож по країні, яка має назву «Координатна площина».

ІІ. Перевірка домашнього завдання «Корабельний майстер» (самоперевірка, встав пропущене слово)

Вдома учні побудували корпус і флагшток корабля за координатами

Корпус:  А (-7;1), В (-5;0), С (3;0), D (5;1)

Слайд#07-01.pngФлагшток:   Z (-2;1), M (-2;12), N (2;10), K (-2;10)

Виконали завдання за малюнком

Знайти SАВСD = 10·1 = 10 (м2)

(якщо 1кл. = 1м)

             SMNK = 4·1 = 4 (м2)

МК || … оскільки …

МК

AD || … оскільки…

AD

т. В і т. С є …, оскільки…

ІІІ. Оголошення плану і завдань уроку.

Слайд#03.png

 

 

 

Рефлексія (запитання до дітей «ваші очікування від сьогоднішнього уроку, враховуючи план уроку»)
 

IV. Мотивація учбової діяльності.
Сьогодні нас очікує цікава подорож на власному кораблі, який ви почали будувати вдома. Але, перед тим, як підняти на ньому вітрило, подивимося які знання нам знадобляться у дорозі.

V. Актуалізація базових знань (мозковий штурм з використанням м’яча).

Слайд#04.png

 


Я непосидючий м’ячик,
а зовусь я – Помагайчик.
З рук у руки я стрибаю,
діточкам допомагаю.

 

 

 

Слайд#05.png

 

(вчитель кидає м’яча одному з учнів, задає йому запитання з теорії,
учень відповідає і кидає м’яча назад вчителю)

 

Запитання:

 

1) Координатна пряма

2) Система координат

3) Паралельні прямі

4) Перпендикулярні прямі

5) Координата точки

6) Модуль числа

7) Протилежні числа

8) Горизонтальна вісь

9) Вертикальна вісь

10) Що спільного у координат точок, які належать осі абсцис

11) Що спільного у координат точок, які належать осі ординат

12) Що спільного у координат точок, які належать прямій, паралельній осі Х

13) Що спільного у координат точок, які належать прямій, паралельній осі У

14) У якій координатній чверті обидві координати точки додатні

15) У якій координатній чверті обидві координати точки від’ємні

16) У яких координатних чвертях координати точки різних знаків

 

VI. Закріплення вивченого (мікрофон, показ слайдів, встав пропущене слово, координатна квітка, відгадай слово, історична довідка).

1. Мікрофон. Побудова пурпурових вітрил з поясненнями як будуємо точки і з послідовним їх з’єднанням. Піднімемо вітрило на нашому власному Слайд#06.pngСлайд#07-02.pngкораблі                                                                                                    

K(-2;10) → E(1;9) → P(3;6) → S(3;4) → T(1;2) → R(-2;1) → Q(0;3) → F(0;6) → K(-2;10). Встав пропущене слово

PS || …           FQ || …

PS           FQ є …

 

       
Ми мандрувати завжди полюбляли

І труднощі нас на шляху не лякали

Нам знання допоможуть здолати цей путь

Пурпурові вітрила вперед нас ведуть.

 

 

Слайд#08.png

  

2.                                   Усний журнал. Перша зупинка

Пригадаємо, де ми зустрічаємось з координатами у повсякденні. Адже координати об’єкта – це така інформація, за якою його місцезнаходження можна визначити однозначно.

Слайд#09.png

1) Наприклад, неможливо на географічній карті знайти пункт, якщо вказано тільки його широту.
    Пригадаймо, як герої книги Жюля Верна «Діти капітана Гранта» довго і з численними пригодами подорожувало в пошуках капітана, бо вони знали лише те, що він знаходиться на 37-й паралелі.

 

Слайд#10.png

 

2) Указати місцезнаходження зірки у сузір’ї
    на зоряному небі можна тільки знаючи
    небесні координати – довжину і широту.

 

 

Слайд#11.png

3) Якщо, наприклад, після літніх канікул ти
     розлучаєшся зі своїм новим другом і
     залишаєш йому тільки номер дома, то
     йому важко буде тебе розшукати.

 

 

 

 

Слайд#12.png

 

 

4) Для того, щоб зайняти місце у кінотеатрі, потрібно знати не тільки номер стільця, але й номер ряду.

 

 

Слайд#14.pngСлайд#13.png

5) Пригадаймо гру у шахи, де кожна фігура займає своє певне місце на шаховій дошці, яке визначається двома координатами.

 

 

 

 

 

 

6) Або славнозвісна гра «Морський бій», де ми влучно стріляємо у кораблі супротивника, намагаючись розгадати координати кораблів.

 

 

 

 

(Діти наводять свої приклади координат у повсякденні)

Слайд#15.png

 3.                                    Друга зупинка

                                       Вправа «Відгадай слово»

Спробуємо відгадати прізвище вченого – математика на честь якого було названо прямокутну систему координат.

 

 

 

А

Б

В

Г

Ґ

Д

Е

Є

Ж

1

2

3

4

5

6

7

8

9

З

И

І

Ї

Й

К

Л

М

Н

10

11

12

13

14

15

16

17

18

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

19

20

21

22

23

24

25

26

27

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

 

 

 

28

29

30

31

32

33

 

 

 

Слайд#16-02.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Назвати координати точок, відмічених в системі координат. Координата, що виділена червоним кольором, відповідає номеру певної букви українського алфавіту. Якщо координата від’ємна, то знаходимо її модуль. Розташувавши літери по черзі, читаємо шукане прізвище.

Історична довідка:

Слайд#17.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. Фізкультхвилинка (рухавка) Третя зупинка

Слайд#18.png

Я – маленький їжачок,
не злічити колючок,
я спортивний і прудкий,
подивіться – ось який.
Зараз зробимо зупинку –
проведем фізкультхвилинку

 

 

 

VIII. Застосування вивченого (робота в групах, естафета по рядах)

Слайд#20.png                                                         Четверта зупинка                                                                                     

 Ця зупинка доведе нам, що ті, кого ми любимо, можуть бути з нами завжди, навіть у подорожі по системі координат під пурпуровими вітрилами.

А зараз ми дізнаємось, якого маленького друга кожна група взяла з собою в подорож?

 

Естафета у командах-рядах, учні виходять по черзі до дошки, кожна дитина відмічає по 2 точки, з’єднуючи їх попарно із попередньою (завдання на картках у кожного).

 

І ряд

№1       (0;-8)

(3;-8)

№2       (1;-1)

(4;-3)

№3       (6;-3)

(8;0)

№4        (4;5)

(5;8)

№5        (3;8)

(2;6)

№6        (1;8)

(-1;8)

№7        (0;6)

(-1;-1)

№8      (-6;-1)

(-9;2)

№9      (-7;-8)

(-5;-8)

№10    (-5;-4)

(-1;-5)

Око (4;2)

 

Слайд#21.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд#21-01.png

 

 

Я маленьке цуценятко
і зовусь координатко
маю гарний зір і слух,
а ще суперовський нюх.
Зможу вам допомогти
вірну відповідь знайти.
 

 

ІІ ряд

№1       (1;-1)

(3;-1)

№2       (7;-4)

(9;-9)

№3      (10;-9)

(6;10)

№4        (5;9)

(7;0)

№5       (5;4)

(1;4)

№6       (-3;0)

(-4;3)

№7       (-5;2)

(-5;3)

№8       (-8;0)

(-6;-2)

№9      (-4;-2)

(-3;-3)

№10    (-4;-9)

(-3;-9)

Око (-6;1)

Слайд#22.png

 

Слайд#22-01.png

Я координатний котик
мию лапкою свій ротик,
хвостик, вушка і животик.
Дітки, я вас всіх люблю,
але зараз я посплю.
 

 

ІІІ ряд

№1       (0;-1)

(2;-1)

№2       (0;-5)

(2;-5)

№3       (3;-1)

(4;-1)

№4        (6;0)

(13;-4)

№5      (15;-2)

(-1;7)

№6      (-4;11)

(-7;11)

№7       (-9;9)

(-9;6)

№8       (-8;4)

(-7;6)

№9       (-4;0)

(-1;-1)

№10    (-3;-5)

(-1;-5)

Око (-6;8)

Слайд#23-01.png

Слайд#23.png

Я папуга – всім «Hello»
прилетів до вас я знову.
І нарешті перетнув
координатну площину.

 

 

 

 

VII. Підсумки уроку. Поурочний бал за допомогою
листка самооцінювання

 

Лист самооцінки

 

1. Діалог з Помагайчиком

 

2. Мандри під вітрилами

 

3. Координатна квітка

 

4. Вперед у минуле

 

5. Наші маленькі друзі

 

Підсумок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Домашнє завдання:
Творче завдання: створити малюнок тваринки за координатами точок, які кожен з дітей підбирає самостійно.

 

 

 

 

Рефлексія

Слайд#24.png

 

 

 

Сідає сонечко за гай
вітрилам скажемо: «Бувай!»
Сьогодні добре мандрували,
знання здобуті проявляли.

 

 

 

 

         Запитання до дітей типу:                         Чи сподобався вам урок?

                                                                             Що саме сподобалося на уроці?

                  Продовжити фразу:                          Я навчився…

                                                                     Я повторив…

                                                                     Я застосував…

 

 

Слайд#25.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Координатна площина. Розв’язування задач

Номер слайду 2

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}2468х-2-4-6-82468-20у101214 АBCDMN12108642-2-4-6-8 -12 -10 -8 -6 -4 -2 0 2 4 6 8 10 12yx. Математика – справа не тільки розуму, але також і фантазії…Фелікс Клейн – німецький математик і педагог. ЕПІГРАФ:stroke.colorstroke.on

Номер слайду 3

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}План уроку:1. Діалог з Помагайчиком;Мандри під пурпуровими вітрилами;Координатна квітка;4. Вперед у минуле;5. Колюча хвилинка;6. Наші маленькі друзі

Номер слайду 4

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Діалог з Помагайчиком

Номер слайду 5

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}

Номер слайду 6

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандри під пурпуровими вітрилами

Номер слайду 7

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}2468х-2-4-6-82468-20у101214 E(1;9)EF(0;6)FP(3;6)PQ(0;3)QS(3;4)ST(1;2)TR(-2;1)RК(-2;10)КАBCDMN

Номер слайду 8

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Координатна квітка

Номер слайду 9

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}????????????

Номер слайду 10

Номер слайду 11

????????????ул. Косиора 5

Номер слайду 12

???

Номер слайду 13

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}

Номер слайду 14

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}

Номер слайду 15

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Координатна квітка

Номер слайду 16

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Вперед у минуле

Номер слайду 17

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}х0у(6;0)(0;7)(15;3)(-5;-1)(21;-8)(-12;-23)2 ДЕКАРТ

Номер слайду 18

Рене Декарт (1596-1650) французький філософ та математик. Метою Декарта було описати закони природи за допомогою математичних законів. Він є автор координатної площини, тому її часто називають декартовою системою координат.

Номер слайду 19

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Колюча хвилинка

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Наші маленькі друзі

Номер слайду 22

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}х0у

Номер слайду 23

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}х0у

Номер слайду 24

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}х0у

Номер слайду 25

Номер слайду 26

Дякую за увагу!

zip
Додано
8 лютого
Переглядів
352
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку