Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти; виховувати повагу до старших людей, сім’ї.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Повторення вивченого матеріалу .
Нас слова міняють часто,
І, звичайно, це — на щастя,
Бо якби ми не мінялись,
То слова не поєднались. (Закінчення)
• Якщо в слові неодмінно
Є частина змінна,
То є й та, що не зникає,
Як її ми називаєм? (Основа слова)
— Що таке закінчення?
— Що таке основа?
— З яких частин складається основа?
В лісі він без сумки ходить
Яблука й гриби знаходить.
Спина – голки. Очі – намистинки.
Хто це там біля ялинки?
(Їжак)
( діти з конструктора лего викладають схему слова).
— Без якої частини основи не буває слова? ( Кореня).
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про корінь слова, спільнокореневі слова.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 54, впр. 115)
— Виразно прочитайте вірш. Про що в ньому йдеться?
— Прочитайте підкреслені слова. Доберіть до них із запропонованих слів спільнокореневі: землянка, людський, земляний, людина, людяний.
— Запишіть ці слова, позначте корінь.
Запам’ятайте! Слова, у яких спільний корінь, є спільнокореневими (спорідненими) словами. У них корінь має спільне для всіх слів значення. Наприклад: сад, садок, садовий, садівник. |
— Як називаються виділені слова? Чому вони не споріднені?
2. Складання алгоритму визначення кореня
Алгоритм визначення кореня
1) Прочитай слово.
2) Добери спільнокореневі слова.
3) Порівняй їх. Визнач спільну частину. Це — корінь.
4) Виділи корінь умовною позначкою ͡ .
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1) Вибірковий диктант
— Випишіть споріднені слова. Позначте корінь.
Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.
2) Гра « Третій зайвий»
Записати слова і підкреслити зайве слово.
Білка, біла, білченя.
Сова , совеня, совок.
Бережливість , бережок, обережний.
- Чому ці слова зайві? (бо корені звучать однаково, але мають різні значення)
3) Вправа 117( письмово)
3) Робота в парах.
Гра « Знайди спільнокореневі слова». Визнач корінь.
Ось у ліс іде лісник
Він неначе лісовик.
На галявині лісовій
Влаштував концерт лісний.
4) Робота в групах
Із групи слів записаних на дошці виберіть :
1 група – слова з коренем -спів-
2 група – слова з коренем – вод-
3 група - слова з коренем – муз-
4 група – слова з коренем – зим-
Слова : співати, зима, підводний, музика, зимувати, водичка, спів, вода, музикант, наспівувати , співак, музичний , водяний, зимовий.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які цінні думки запам’ятали? (Корінь — це спільна частина споріднених слів. У корені закладене основне значення слова. Корінь може звучати однаково, та в словах набирати різних значень.)
— Як визначити корінь?
— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 56, впр. 118. Доберіть спільнокореневі до слів ліс, казка, вода, водій. Складіть і запишіть 3 речення з цими словами (на вибір).
1