КОЗАЦЬКА УКРАЇНА
МЕТА: показати учням важливу роль козаків у житті України, чи пов’язане козацтво з музичним мистецтвом; ознайомити учнів із творчістю М. Лисенка.
Привернути увагу до історії рідного краю; прищеплювати учням патріотичні почуття та зацікавленість українською музичною творчістю; формувати в учнів уміння аналізувати, робити висновки.
МУЗИЧНИЙ МАТЕРІАЛ: українська народна пісня «Засвіт встали козаченьки» з опери «Тарас Бульба» М. Лисенко; «Пісня про байду»; муз. Татарченка, слова Димиденко «Україночка»; укр.нар.танець Гопак (козацька звитяга).
ОБЛАДНАННЯ: портрет М.Лисенка; репродукція картини «Тарас Бульба на чолі війська»; ТЗН.
ТИП УРОКУ: інтегрований: історія і музика.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент. Музичне привітання.
Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
«Ось вона – Січ.
Ось те гніздо, звідки вилітають горді й дужі орли. Ось звідки розвивається воля й козацтво на всю Україну»
М. Гоголь «Тарас Бульба»
Учитель: дорогі діти, сьогодні ми знову зустрілись з вами і спробуємо разом попрацювати. Я думаю у нас все вийде.
Сьогодні ми перегорнемо ще одну сторінку історії українського народу, його творчості, познайомимось з воїнами рідної землі.
Я переконана, що слово «козак» вам відоме, та на уроці ви дізнаєтесь про те, коли, як і чому виникло козацтво, яку роль відіграли козаки в історії нашої Батьківщини та, сподіваюсь, у вас виникне бажання бути схожими на славних, мужніх, хоробрих, сильних захисників української землі, якими були козаки.
Отже, тема нашого уроку «Козацька Україна»
Щоб зрозуміти, чому виникло козацтво, нам потрібно пригадати, в якому становищі перебували українські землі в ХIV-XVI ст.
Після розгрому монголо-татар, руські землі увійшли до складу Великого князівства Литовського. Литовсько-Руська держава підписала Люблінську унію з Польщею 1569, більшість укр. земель потрапила під владу Речі Посполитої. На українських землях запанували поляки. Встановлювалось жорстоке гноблення українців: замість української поширювалась польська мова, селяни перетворюються на кріпаків.
Пісня «Україночка» муз. Татарченка, сл. Димиденко.
Учитель:
Багата й красива українська земля приваблювала чимало завойовників. Український народ був поневолений, тому повинна була з’явитись сила, здатна зброєю обороняти український народ, захищати його від ворогів.
На пд. України існував малозаселений край, який мав назву Дике поле - це була межа між українськими землями і Кримським ханством. Тут було багато тварин, мед диких бджіл, багато риби. Тому тут селились люди з інших українських земель. Згодом до них приєднались утікачі, що потерпали від знущань польських панів. Але тут була постійна небезпека нападів татар.
Так з’явились вільні озброєні люди – козаки. Перша згадка про козаків в писемних джерелах належить кінця XV ст.
Сила козаків збільшувалась. Однією з головних умов прийому у козака була православна віра. Напади на українські землі стали постійними з усіх сторін. Для захисту від ворога зводились дерев’яні укріплення. Так з’явилася Запорізька Січ – за порогами Дніпра.
У 1556 р. – виникла перша Запорізька Січ на о. Мала Хортиця, заснована князем Вишневецьким – потомком знатного князівського роду.
Про гетьмана складали легенди, перекази, пісні.
«Пісня про Байду»
Учитель:
Козаки були дуже вмілими, сильними, спритними. А в цьому їм допомагав, ви не повірите, посто танець.
У танці козаки відточували своє бойове мистецтво, спритність, силу. Давайте подивимось цікаве відео :
Козацька звитяга «гопак»
Учитель:
Часто композитори зверталися до теми козацтва. Український композитор М. Лисенко, прочитавши повість М. Гоголя, написав оперу «Тарас Бульба».
Робота над твором тривала десятиліття і вперше була поставлена у 1924 р. в Харкові, а у 1927 – у Києві.
Опера «Тарас Бульба» показує героїчне минуле запорізьких козаків. Головні герої Тарас, його сини Андрій, Остап. Тарас – полковник козацького війська.
В опері показують як козаки визволяли Україну від польського гніту. Поляки виснажені, моляться про порятунок. Про зраду сина Андрія, про кохання.
«Тарас Бульба» - це історико-героїчна народна драма.
Опера має 5 дій та 36 музичних номерів.
Микола Лисенко використав українську народну пісню у фіналі опери, «Засвіт встали козаченьки». Цю пісню декілька разів просили глядачі виконати на біс.
« Засвіт встали козаченьки»
-Як звучить пісня ?
-Чи передає вона характер перемоги над ворогом?
-Чи відповідає вона темі опери ?
-Які засоби виразності ви помітили у цьому творі ?
Давайте ще раз послухаємо твір та спробуємо підспівати.
Молодці.
І так, козаки – це наші предки, але їх дух залишився у нас українців. Ми завжди боронили свою землю і продовжуємо боронити.
За шляхами, за дорогами,
За дніпровськими порогами,
За лісами, за високими наші прадіди жили.
Мали Січ козацьку сильную,
Цінували волю вільную
Україну свою рідную берегли.
Рефлексія:
-Що ви пізнали на уроці використовуючи ваші очі ?
-Чого ви навчилися використовуючи ваші вуха ?
Домашнє завдання:
Послухати увертюру до опери «Тарас Бульба», подумати яку знайому мелодію ви почуєте.