Пасєка Наталя Михайлівна
учитель української мови і літератури,
спеціаліст вищої категорії,
старший учитель
Калуського ліцею № 2
Калуської міської ради
Івано-Франківської області
Тема уроку. Краса вільної душі, аристократизм духу як провідний мотив новели «Impromptu phantasie» («Фантазія-експромт»). Автобіографізм твору. Становлення особистості, цілеспрямованої й цілісної натури. Образ ліричної героїні новели-роздуму
Мета уроку: проаналізувати новелу Ольги Кобилянської «Іmpromptu рhantasie»;
визначити у творі автобіографічні елементи;
поглибити знання про жанр новели;
охарактеризувати образ головної героїні;
розвивати критичне й творче мислення, зв’язне усне й писемне мовлення, увагу та уяву;
виховувати почуття відповідальності за прийняті рішення, естетичні смаки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: текст твору, репродукція картини Едельфельта «За фортепіано»;
фонозапис «Phantasie impromptu» Ф. Шопена, схема-опора для аналізу твору.
Ключові компетентності, що формуються: спілкування державною мовою, математичні, соціальні та громадські компетентності, обізнаність та самовираження у сфері культури.
Перебіг уроку
І. Організація учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Літературний диктант (кожна правильна відповідь – 1 бал)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети уроку
Уся родина Кобилянських була музично обдарованою: батько володів чудовим сопрано, як і Ольга; брат Максиміліан віртуозно грав на скрипці, Володимир – на гуслях, а Степан, Юліан та Олександр мали чудові голоси. Ольга, як і її сестра Євгенія, грала на фортепіано.
Улюбленим композитором Ольги Кобилянської був Шопен, який часто згадується у творах письменниці. А музичні новели авторки називаються так, як і його твори. Очевидно, Ольга Кобилянська відчувала душевну спорідненість із композитором Ф. Шопеном, а його музика пробуджувала в ній усю гаму почуттів.
Які асоціації викликає у вас слово «аристократизм»?
ІV. Сприйняття нового матеріалу
1.Вступна бесіда
2.Майстерня літературного критика (загальна характеристика твору)
3.Дослідження автобіографічності твору
Зіставлення фактів з біографії Ольги Кобилянської та відповідної інформації із твору
Ольга Кобилянська Біографія |
Лірична героїня твору за новелою |
Ольга Кобилянська займалася живописом. Письменниця. |
«Вона була розумна, дотепна, незвичайно багата натура. Займалась малярством, писала…» |
Музикою займалась рідна сестра О. Кобилянської Євгенія, яку вважали кращою піаністкою в Кимполунзі. |
«Коли мала десять років, строїв у її родичів якийсь проїжджий стройник фортеп’яно». |
Ольга Кобилянська здобула тільки елементарну музичну освіту: навчалася грати лише два місяці, коли була восьмирічною. |
«Я не вчилася музики ніколи. Я ніколи, ніколи не могла «Phantasie impromptu» сама грати!» |
V. Осмислення знань учнями
1.Музична пауза
1. Прослухайте «Phantasie impromptu» Ф. Шопена. Заглибившись у музичний твір, спробуйте визначити, кількість частин, на які його можна поділити.
2. Який настрій твору?
3. Що спільного між новелою Ольги Кобилянської та музичним твором
Ф. Шопена? ( Обидва твори мають однакову кількість частин, їм притаманні градації, злети й спади експресивності, легка стривоженість)
2.Характеристика образу ліричної героїні
(робота в парах, добір цитат)
Риси характеру |
Цитата |
глибока натура |
«Ніжна, вразлива, немов мімоза, з сумовитими очима…» |
пристрасна |
«… бувала знов пристрасною, глибоко зворушеною істотою, що пригадує молодих арабських коней» |
творча особистість |
«Вона бачила образи в тонах, відчувала образи в тонах, переживала в уяві з’явища, котрі творила сама…» |
розумна та обдарована |
«Вона була розумна, дотепна, незвичайно багата натура. Займалася малярством, писала, старалась усіма силами заспокоїти в собі ненаситну жадобу краси». |
аристократична |
«Була занадто оригінальна, замало нинішня і не мала в собі нічого з «плебейскості»». |
смілива й наполеглива |
«В дорозі напала її буря, обернула парасоль сподом наверх, зірвала капелюх аж на крик, одначе вона, з личком аж мокрим від дощу, прямувала сміло і відважно до своєї мети». |
має життєствердну позицію |
«Я відчуваю, як життя лежить переді мною не як щось сумне, безвідрадне, важке до перенесення, але як би один пишний, святочний день, гаряче пульсуючий, приваблюючий, широкий, пориваючий образ або немов яка соната», |
3.Виразне читання
Прочитайте діалог головної героїні новели з аристократом, який налаштовував фортепіано.
VІ. Узагальнення й систематизація знань
Прийом «Ромашка Блума» (шість типів запитань).
Як звали головну героїню? Чому?
Чи могла б бути картина фінського художника Едельфельта «За фортепіано» ілюстрацією до цієї новели?
Поміркуйте, чому саме дзвони нагадують героїні новели «минулі літа, як вона була ще дитиною»?
Чому молодий аристократ звертався до героїні «будуча славо»?
Про що ви хотіли б запитати героїню, якби зустрілися з нею?
Чи мав би вплив «стройник фортеп’ян» на героїню, якби зустрів її тоді, коли вона виросла, «була майже гарна»?
Хто з учнів вашого класу якнайкраще зміг би зіграти роль головної героїні й молодого аристократа? Обгрунтуйте свій вибір.
Чи може музика змінити життя людини?
VIІ. Підсумок уроку
Вільне письмо
Чим приваблює мене новела «Phantasie impromptu»?
VIІI. Домашнє завдання