Урок «Кров»
Мета:
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м матеріали, мікроскопи, мікропрепарати мазка крові людини і жаби.
Ключові слова: кров, форменні елементи крові, еритроцити, тромбоцити, лейкоцити, плазма крові, гемоглобін.
Хід уроку
І. Актуалізація знань. Прийом «Інтелектуальна розминка».
Всім відомо значення продуктів для функціонування організму та його органів. Проте мало хто знає про подібність деяких продуктів з органами для яких вони є корисними. Назвіть органи на які подібні і для функціонування яких є корисними такі продукти:
Учні встановлюють логічні пари.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У 1957 році український письменник Михайло Стельмах назвав свій роман-епопею «Кров людська – не водиця».
Чи правий автор у своєму висловлюванні?
Чи можна назвати кров людини водицею? Чи все ж таки кров людська не водиця?
Учні висловлюють свої думки.
Ви розділилися в своїх думках на три групи: перша стверджує, що кров є звичайною водою, друга стверджує, що це не так, треті не визначилися. Як розсудити хто правий, а хто ні?
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Пояснення нового матеріалу.
Рішення проблемного питання:
Чи можна стверджувати, що кров це вода? – Ні, за складом вона не відповідає воді.
Що собою являє кров з біологічної точки зору?
Учні роблять твердження:
Кров – це ..., тому що …
І наводять докази:
Кров – це тканина, тому що складається з клітин – формених елементів і міжклітинної речовини – плазма крові.
Кров – це сполучна тканина, тому що клітини нещільно розташовуються і міжклітинна речовина є добре розвиненою (співвідношення клітин до плазми 45:55).
Опорні питання перед виконанням роботи:
Лабораторна робота №1. Мікроскопічна будова крові людини.
Мета: дослідити мікроскопічну будову крові людини на основі постійних мікропрепаратів, порівняти еритроцити крові людини і жаби.
Логарифм виконання роботи:
Відмічають дату проведення дослідження.
Нагадають алгоритм виконання лабораторних робіт, правила роботи з мікроскопом і правила безпеки під час проведення лабораторної роботи. (пам’ятка 1 і 2 в робочому зошиті ст. 3-5).
Ставлять підпис, що ознайомленні з правилами безпеки і зобов’язуємося їх дотримувати.
Отримані зображення в полі зору мікроскопу учні порівнюють з зображеннями на дошці.
Знаходять плазму крові, еритроцити, лейкоцити і по-можливості тромбоцити. Співставляють побачене з малюнком в зошиті і роблять відповідні записи.
На основі виконаної роботи дають відповідь на запитання: До якого типу тканин належить кров? Чому?
Учні ще раз розглядають під мікроскопом клітини крові, звертають увагу на їх розмір, форму, колір, кількість. Роблять висновок.
Увазі учнів пропонуються ознаки характерні форменим елементам крові – завдання: їх правильно зазначити для клітин крові. Працюємо в парах. Перші парти визначають розміри клітин, 2 – колір, 3 – форму, 4 – наявність ядра, 5 – кількість.(30 с – на виконання роботи). При виникненні труднощів звертаються до підручника ст. 83.Обговорення результатів роботи.
Ознаки |
Еритроцити |
Лейкоцити |
Тромбоцити |
Зовнішній вигляд |
|
|
|
Розміри клітини |
7-8 мкм |
до 20 мкм |
2-4 мкм |
Колір клітин |
Червоний |
Білий |
Безбарвні |
Форма клітин |
Двоввігнутий диск |
Невизначена амебоїдна |
Округла двоопукла |
Наявність ядра |
Відсутнє |
Наявне |
Відсутнє |
Тривалість життя |
100-120 діб |
Від 1-3 діб до десятки років |
10-12 діб |
Кількість |
4.5 – 5 млн |
6 – 8 тис |
250 – 400 тис |
Учні розглядають таблицю і для кожної клітини крові визначають ознаку про яку вони хотіли б дізнатися більше?
Наприклад:
Чому еритроцити мають дископодібну форму, червоного кольору, без ядра; лейкоцити – мають невизначену форму; тромбоцити – так мало живуть?
Повідомлення учнів про еритроцити.
Як було сказано еритроцити притаманні всім наземним чотириногим тваринам і земноводним в тому числі. Чи подібні за будовою еритроцити людини і жаби?
Дослідження мікропрепарату крові жаби. Виконання завдань 4 і 5 лабораторної роботи.
Бліц-питання:
Підведення підсумків виконання роботи.
Повідомлення учнів.
ІV. Рефлексія
Чи корисним був для вас урок?
Що нового ви для себе дізналися про кров та її значення у функціонуванні організму?
V. Домашнє завдання
Опрацювати §18,19
Виконати задачі:
VІ. Узагальнення знань
Чи зможете ви в подальшому у своєму житті використати знання отримані на уроці? А зараз?
Учні об’єднуються в групи.
Розв’язання ситуативних задач.