Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Культура Китаю
Мета: визначити особливості культури Давнього Китаю; охарактеризувати внесок китайців у культуру сучасних європейських народів; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
визначати особливості культури Давнього Китаю;
-
характеризувати внесок китайців у культуру сучасних європейських народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, атлас, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування.
-
За яким принципом історики називають царства Давнього Китаю?
А за знаком зодіаку
Б за іменем правлячої династії +
В за головним винаходом доби
Г за успішними битвами
-
Яка династія серед відомих є найдавнішою?
А Цинь Б Хань В Чжоу Г Шан +
-
За правління якої династії у Китаї було запроваджено поділ населення на ранги?
А Цинь Б Хань В Чжоу + Г Шан
-
Ким вважали правителя Китаю?
А «сином Сонця»
Б «сином Землі»
В «сином Неба» +
Г «сином Місяця»
-
Яку назву отримав період 475 – 221 рр. до н.е.?
А «Братніх царств»
Б «Воюючих царств» +
В «Дружніх царств»
Г «Рідних царств»
-
Яка подія НЕ стосується правління династії Цінь?
А будівництво Великої Китайської стіни
Б створення Великого шовкового шляху +
В поділ держави на 36 областей
Г затвердження переліку ієрогліфів та правил їх написання
-
У якому році Ін Чжен об’єднав усі китайські землі?
А 1750 р. до н.е.
Б 1027 р. до н.е.
В 475 р. до н.е.
Г 221 р. до н.е. +
-
У якому році місце династії Цінь посіла династія Хань?
А 204 р. до н.е.
Б 206 р. до н.е. +
В 208 р. до н.е.
Г 210 р. до н.е.
-
Скільки років імперія Хань правила Китаєм?
А 400 + Б 500 В 600 Г 700
-
Завдяки якому винаходу китайці перемагали у всіх війнах?
А колісниці Б лука В шовку Г стремена +
-
Завдяки чому збагачувалася імперія Хань?
А завойовницьким походам
Б торгівлі +
В ремісництву
Г податкам
-
На скільки царств розпалася династія Хань?
А два Б три + В чотири Г п’ять
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Шифрувальник».
-
Прочитайте зашифроване речення.
Три речі ніколи не повертаються — час, слово, можливість.
-
Поясніть, як ви його розумієте.
-
Що, на вашу думку, намагався сказати автор?
Отже: не втрачайте часу, вибирайте слова, не втрачайте можливості.
-
Що можна сказати про автора даних слів?
-
Сьогодні ми дізнаємося про автора даного вчення та інші релігії Китайської цивілізації. А також познайомимося з писемністю китайців та їх найвизначнішими винаходами.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Вибіркове читання (с 93 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять відповіді на запитання.
-
Що китайці називали Піднебесною?
-
Що, на думку китайців, було Середнім царством?
-
У що вірили давні китайці?
-
На основі чого виникала релігія у Давньому Китаї?
-
Що таке даосизм?
-
Які три релігійні вчення були провідними у Давньому Китаї?
-
Робота з додатковою інформацією.
-
Ознайомтеся з цитатами Конфуція.
Цитати Конфуція:
-
Три речі ніколи не повертаються — час, слово, можливість. Отже: не втрачайте часу, вибирайте слова, не втрачайте можливості.
-
Люди старовини не любили багато говорити. Вони вважали ганьбою для себе не слідувати своїм власним словам.
-
Людина не може досягти успіху без достатньої кількості важких спроб.
-
Виберіть роботу на свій розсуд (яка Вам подобається), і ви не будете працювати жодного дня в своєму житті.
-
У країні, де є порядок, будь смів у діях і промовах. У країні, де немає порядку, будьте сміливими у своїх діях, але будьте обережні у своїх промовах.
-
Перш ніж помститися, викопайте дві могили.
-
Зміна шкідливих звичок можлива тільки сьогодні, а не завтра.
-
Поміркуйте, чому він навчав своїх учнів.
-
Чи актуальні ці слова, на вашу думку, у сучасному світі?
-
Робота в парах.
-
Керуючись текстом підручника на с. 93 – 94 підручника, сформулюйте портрет ідеальної людини за вченням Конфуція, відповідаючи на питання «Яка?».
-
Аналіз ілюстрацій.
-
Розгляньте зображені види писемності.
-
Пригадайте, у яких державах вони виникали?
-
Яке письмо належить Китаю? Яку назву воно має? (Ієрогліфічне)
-
Що вам відомо про китайські ієрогліфи?
-
Опрацюйте текст підручника на с. 94 та оберіть три факти про китайську систему письма.
Наприклад:
-
писали на шовкових полотнах;
-
використовували для передбачень;
-
найвидатніший твір – «Книга пісень».
-
Вибіркове читання (с. 95 підручника).
-
Зачитайте характеристику зображених винаходів.
-
Яке значення китайських винаходів для сучасного світу?
-
Який із них, на вашу думку, став найважливішим? Чому?
-
Знайдіть у тексті відповідь на запитання «Як у Давньому Китаї ставилися до вчених?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з таблицею.
-
Заповніть таблицю, указавши у стовпчиках відповідними цифрами характеристики благородної людини та пересічної людини, які визначив Конфуцій:
1) освіченість; 2) не варто довіряти високі державні посади; 3) виконує накази старших та дотримується законів через високе почуття обов'язку; 4) прискіпливе ставлення до інших; 5) прагнення самовдосконалюватися; 6) вимогливе ставлення до себе; 7) піклується про майбутнє батьківщини; 8) виконує розпорядження через страх перед покаранням; 9) думки, спрямовані на здобуття власної вигоди; 10) можна довірити управління державою.
Благородна людина
|
Пересічна людина
|
|
|
-
Прийом «Ромашка Блума».
-
Оберіть одну із пелюсток та сформулюйте запитання до вивченого матеріалу.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Фразеологізми».
-
Доберіть фразеологізм, який характеризує вашу роботу на уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 30 підручника.