Урок-квест "My friends".

Про матеріал
Урок-квест “My Friends” (3 клас, can / can’t) Інтерактивний урок-квест для учнів 3 класу, спрямований на закріплення граматичної структури can / can’t. Учні виконують цікаві завдання, працюють у командах, ставлять запитання та розвивають навички говоріння в ігровій формі. Матеріал допоможе зробити урок динамічним, захопливим і ефективним.
Перегляд файлу

Денисенко Надія

Вчитель англійської мови

Ліцей №323 Дарницького району м.Києва

Тема уроку: My friends
Тип уроку: урок-квест
Мета уроку:

  •                   закріпити вживання граматичної структури can / can’t;
  •                   розвивати навички говоріння, аудіювання та читання;
  •                   формувати вміння працювати в команді;
  •                   виховувати дружелюбність і взаємодопомогу.

Обладнання: картки із завданнями, малюнки, мультимедійна презентація (за наявності), смайлики/наліпки для оцінювання.

Хід уроку

1. Організаційний момент

  •                      Hello, guys!
  •                      Today we will speak about our friends and what they can do. It will be interesting! Let’s start!

We have got eyes and we can see.

We have got ears and we can hear.

We have got legs and we can walk.

We have got mouths and we can talk.

2. Мотивація навчальної діяльності (вступ до квесту)

Today we have a quest! We will help our friends complete different tasks.
За кожне виконане завдання діти отримують “ключ” або “бал”.

3. Фонетична розминка
Повторення слів і фраз:

  •                   I can jump.
  •                   I can run.
  •                   I can swim.
  •                   I can’t fly.

4. Основна частина (квест-завдання)

1. STATION – “T”

  •                      Утворити із букв слова. Кожна літера – дитина.

Sing, dance, paint, swim, fly, climb, jump, walk, dive, run, read, write.

2. STATION – “O”

  •                      Кросворд.

  1. STATION – “G”
  •                      Magic box.

 

  1. STATION – “E”
  •                      Can you dance?

Na Na Na I'm so happy,
O, so happy, sing with me
.
Na Na Na I'm so happy,
O, so happy, sing with me.
Clap, clap, clap your hands.
Stamp, stamp, stamp your feet.
Swing, swing, swing your arms.
Dance everybody and sing with me!
Jump, jump, jump around.
Touch the sky and touch the ground.
Shake, shake, shake your hips.

Dance everybody and sing with me!

  1.               STATION – “T”
  •                      Let’s make a sentence. Кожне слово – дитина.

He can do karate.

Can she play basketball?

They can ride a bike.

Can it fly?

We can’t climb a tree.

She can’t play football.

  1.               STATION – “H”
  •                      Let’s play a game! Make a sentence with cards!

 

 

  1.               STATION – “E”

- Guess who is it?

1. This person can play football, basketball and tennis. He can swim very well. He can ride a horse. He likes sports.

2. This person can draw. She can sing and dance. She can play the piano very well. She likes music and art.

3. This person can jump and run. He can ride a bike. He can play the guitar. He likes to have fun with his friends.

 

  1. STATION – “R”
  •                      Play with balloons (пантоміма).

Sing, dance, paint, swim, do karate, play football, ride a bike, walk, write, read, fly, climb a tree.

 

  •                      Which word have we got? TOGETHER! (Складають слово).
  •                      What we can do together?
  •                      We can be happy / sing / play / dance…
  •                      Do you know the song with this word?

The more we get together
Together, together
The more we get together
The happier we'll be

'Cause your friends are my friends
And my friends are your friends
The more we get together
The happier we'll be
Oh, the more we get together
Together, together
The more we get together
The happier we'll be.

 

5. Підсумок уроку

- What can you do?

- What can your friend do?

 

docx
Додано
2 квітня
Переглядів
50
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку