Урок-квест « Школа детективів ».Українська мова 3 клас.
Урок вивчення нового матеріалу. Тема.Корінь слова. Спільнокореневі слова.За підручником М.С.Вашуленко
Інтелектуальний пінг- понг
Дешифрувальщик
Урок-квест « Школа детективів »
Тема. Корінь слова.Спільнокореневі слова.
Мета:
уміння вчитися: формувати здатність розуміти визначену вчителем мету навчальної діяльності;
загальнокультурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник «Українська мова»,роздаткові картки, пам’ятка, карта випробувань, презентація.
Хід уроку
І. Вступна частина. СЛ.1
1. Організація класу.
Діти, на Україні говорять, що добрий гість - дому радість. Гадаю, що ви , як і я раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємося.
Повернулися тихенько.
Посміхнулися раденько,
Настрій гарний на урок взяли,
Працювати почали.
2.Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Діти,пропоную серед фразеологізмів вибрати такий,який стане девізом сьогоднішнього уроку.
Працювати п’яте через десяте.
Працювати в поті чола.
СЛ.2 -Діти до нашого класу надійшов лист.Вчитель зачитує дітям листа:
«Дорогі леді і джентльмени! Я, Шерлок Холмс, запрошую вас пройти курс навчання в моїй школі детективів. Чому саме вас? Усі говорять про вашу проникливість, розум, спритність і хитрість! Мені дуже потрібні такі помічники, але я повинен переконатися, що ви дійсно такі, як про вас говорять. Для цього пройдіть мої випробування».
-А хто такий детектив?
Детекти́в (англ. - «агент розшуку». Слідчий — той, хто безпосередньо займається розслідуванням.
Згодні пройти випробування Шерлока Холмса? Тож бажаю всім успіху! А ось і карта випробувань.
СЛ.3
3. Вправа «Інтелектуальний пінг-понг»
Перш ніж отримувати нові знання, давайте згадаємо те, що знаємо.
ІІ.Основна частина.
1.Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над будовою слова, а точніше над однією з його частин. Слів у мові так багато, що в «гущавині мови» можна заблукати, якщо не вміти розпізнавати слова (до речі, тільки іменників зібрано близько 135 тисяч слів).
2. Повідомлення теми і завдань уроку.
СЛ.4
Вправа «Дешифрувальники»
СпільнокореневісловаКоріньслова
- Прочитайте і розділіть рядок на слова.Розшифруйте тему нашого уроку
Спільнокореневі слова. Корінь слова.
- А які асоціації у вас виникають, якщо ви чуєте слово КОРІНЬ ?
СЛ.5
Складання «Асоціативного куща» до слова КОРІНЬ)
- Корінь – багатозначне слово.
- А яке значення кореня для слова?
Корінь- основна ,значуща частина слова.
- Я сподіваюся на те, що після цього уроку ви зрозумієте, що таке корінь слова. Зможете добирати спільнокореневі слова. Навчитеся розрізняти спільнокореневі слова від слів, близьких за значенням.
-Ми пройшли вже три випробування і за це отримуємо нагороду .
-А зараз зберіться,бо настав час головних випробувань.
СЛ.7
3.Сприймання й усвідомлення матеріалу .Вправа « Ума палата»
1)Вправа «Квест-відкриття».
Загадка. Цей могутній диво- тато
Діточок зростив багато.
Хоч сам шапки і не має,
Діточкам шапки вдягає. (Дуб)
2)Каліграфічна хвилинка.Запис зєднань у зошити.
Д д Дд ду уб бо ок ов ви ий
СЛ.8 Росте в лісі старий дуб
Має він дубовий чуб.
Поряд з ним росте дубочок
Мабуть,це його синочок!
Запишіть слова в тому порядку , в якому подано малюнки.
дуб дубок дубовий
-Скажіть, будь ласка, від якого слова утворилися слова дубок і дубовий ?
-Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами? Чому? ( Вони походять від одного і того ж слова)
-Раз вони рідні, їх і назвали спорідненими словами.
-Знайдіть у словах дуб, дубок, дубовий спільну частину. Позначте її дужкою.
Запам'ятайте, ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме її називають коренем слова.
Давайте зробимо висновок,что називається коренем слова.(Спільна частина споріднених слів називається коренем.)
Визначте до якої частини мови належать ці слова.(Спільнокореневі слова належать до різних частин мови.)
Прочитайте на екрані слова.Як ви вважаєте,а ці слова теж спільнокореневі?
Дуб, дуби, на дубі, з дуба.
-А як називається дубовий ліс?
Запис речення. Дубовий ліс зветься дібровою.
(Дати характеристику реченню,визначити головні члени речення.)
СЛ.9
3).Складання алгоритму визначення кореня.
Корінь визначайте так:
4) Продовжемо мовні дослідження.Запис речення.
На високому березі тихої річки росла одинока берізка.
-Чи є в реченні спільнокореневі слова?
Висновок: корені однакові ,але значення різне.
СЛ.11 Фізкультхвилинка
СЛ.12
5). Парна робота.Знаходження спільнокореневих слів. Вправа 155
(Хмарка,хмаринку,хмаронька.)
СЛ 14.
5). Робота в групах.Тренувальні вправи на добирання спільнокореневих слів. Вправа«Одягни корінь»»
Кожна група отримала стовбурець дерева з коренем слова.Завдання : дібрати спільнокореневі слова.Яка группа добере більше слів.
ліс сад вода
СЛ.15
6). Робота в групах. А тепер вправа «Капкан».
Завдання. Вам потрібно серед слів – родичів знайти шпигуна, тобто слово, яке не є спільнокореневим до поданих слів.
1. Малюнок , малювання, малятко, малювати.
2.Сніг,сніжинка,сніжити,снігу.
3.Літак,літати,літо,переліт.
Висновок. Корені звучать однаково, але значення мають різне. Це не спільнокореневі слова.
ІІІ.Заключна частина. СЛ.17
- Наш урок добіг кінця. Підведемо підсумки. 1.Вправа «Кубування»
1)Що нового ви дізналися на уроці?
2)Що таке корінь?
3)Як визначають корінь слова?
4)Які слова називаються спорідненими?
5)Наведіть приклади спільнокореневих слів до слова МОВА.
6) Без якої частини основи немає слова?
- Ми пройшли всі випробування і Шерлок Холмс прислав нам посвідчення учнів своєї школи.Вітаю вас.
-Діти, до чого закликає нас народна мудрість і цитати відомих людей?
2.Оцініть свою роботу на уроці.
Прикріпіть магніти біля відповідних фразеологізмів.
Зарубав собі на носі. Каша в голові. Літав у хмарах.
СЛ.18
3.Домашнє завдання. Вправа 157,159 за вибором.