Розробка уроку-квесту допоможе вчителю початкових класів перевірити знання учнів,набуті на уроках природознавства в 3 класі про природу, рослинний і тваринний світ рідного краю.навчати на практиці застосовувати набуті природничі знання та вміння.
Мордовцева Тетяна Володимирівна-учитель-методист Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. Луганської області Новопсковського району
Підсумковий урок-квест з природознавства в 3 класі «Знавці природи»
Мета: формування предметних компетентностей:
перевірити знання учнів,набуті на уроках природознавства у 3-му класі про природу, рослинний і тваринний світ рідного краю ;навчати на практиці застосовувати набуті природничі знання та вміння;виховувати впевненість у своїх можливостях;розвивати кмітливість,швидкість мислення; виховувати любов до природи,бережливе ставлення до навколишнього середовища.
ФОРМУВАННЯ КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ:
формувати здатність визначати мету своєї діяльності,проявляти зацікавленість,володіти навичками самоконтролю.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення і систематизіції знань/урок-квест/.
ХІД УРОКУ
І.ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організація класу
Вчитель:Наш дивний світ, такий, як казка.
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
Он квітка полум’ям палає, і ясне сонечко блищить.
Чарівна пташечка співає:»Все в дивосвіт прийшло,щоб жить».
2. Повідомлення теми і мети уроку.Мотивація навчальної діяльності
-Усе,що ми називаємо словом « природа»,-це синє небо,швидкі води,рівнини і гори,родючі грунти,рослини і тварини. Спілкування з природою дає найбільшу насолоду і радість, викликає найпалкішу любов до рідного краю,до життя.Всі ми – діти природи, та не всі однаково добре ставляться до неї. Природа потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу,охороняти її багатства. Сьогодні ми проведемо урок у формі ігри- квесту. Запишіть, які якості ви візьмете на урок:
К…/кмітливість/
В../винахідливість/
Е../ерудицію/
С../справедливість/
Т../товариськість/
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Протягом уроку-гри на станціях ви виконуватимете завдання та отримуватимете ключі за правильні відповіді
/Клас ділиться на дві команди.Кожна придумує свою назву /.
Правила гри
-2-
1.Подолати всі випробування,де будуть перевірені ваші вміння.
2. На станціях уважно прочитати завдання та виконувати їх.
3. Знайти всі ключики та здобути перемогу!.
4. Прозвітувати про виконану роботу.
- А зараз кожна команда отримає маршрутний лист і вирушить у подорож станціями.
МАРШРУТНИЙ ЛИСТ
1 СТАНЦІЯ « ПІЗНАЙКО».Відповісти на запитання.
За виконання всіх завдань- 15 ключів.
Перша команда «Розумники»
1.На якій планеті ми живемо?/На планеті Земля/.
2. Суміш газів – це / повітря/.
3. При нагріванні повітря/розширюється/.
4. При охолодженні повітря / стискається/.
5. Азот, кисень,вуглекислий газ-це / склад повітря/.
6. Направлений рух повітря – це / вітер/.
7.Усі гірські породи,що використовуються людьми це- / корисні копалини/.
8.Верхній шар землі,на якому ростуть рослини називається / грунтом/.
9. Основна властивість грунту- / родючість/.
10. Здатність тіл виконувати роботу і рухатися називається / енергією/.
11.Джерело світла і тепла на Землі- / сонце/.
12. Без сонячної енергії/не існує життя/.
13.Дії, спрямовані на економне використання електроенергії і тепла це -/енергозбереження/.
14.Що таке рідна земля?/ Це край, де народився і живеш/.
15. Організми,яким властиві живлення, ріст, дихання розмноження і розвиток – це / рослини/.
Друга команда « Сонячні промінчики»
1. Рослини постачають у повітря / кисень/.
2. Рослини,які мають корінь, стебло,листок, квітку, плід і насіння- це /квіткові рослини/.
3.Колекція спеціально зібраних і засушених рослин для наукового вивчення/гербарій/.
4. Корисні копалини бувають../тверді, рідкі, газоподібні/.
5. Найчисленніша група тварин на Землі/ комахи/.
6. Риб поділяють на два види/ морських та прісноводних/.
-3-
7.Тіло птахів укрите/пір’ям/.
8. За допомогою передніх кінцівок- крил-птахи/літають/.
9.Найрозвинутіші істоти серед усіх тварин/звірі/.
10.Тварини, як живуть в умовах господарства або вдома, приносять користь людям і потребують піклування./Свійські тварини/
11. Організми дуже малих розмірів,які можна побачити лише під мікроскопом./Бактерії/
12. Сонце впливає на неживу…/природу і погоду/.
13.Рослинам властиві…/ живлення,розмноження, ріст і розвиток/.
14.Дихають, ростуть, а ходити не можуть../рослини/.
15.Шість ніг без копит,ходить,не стукотить./ Комахи/.
ДРУГА СТАНЦІЯ « ГАЛЯВИНА МУДРИХ ЗАГАДОК»
За виконання всіх завданнь -10 ключів.
Команда»Розумники»
1.Восени опадають, а весною виростають./Листя/
2.Без ніг, а біжить, без рук, а рукави має./Річка/
3.Зимою біле, навесні чорне,літом зелене,восени стрижене./Поле/
4.Крил не має,скрізь літає,та ще й куряву здіймає./Вітер/
5.Всіх годує,напуває,а про неї не всяк дбає./Земля/
6.Без крил, а літає,ніхто її не б’є,а вона плаче./Хмара/
7.Синій кожух покрив увесь світ./Небо/
8.Вдень у небі гуляє,а ввечері на землю сідає./Сонце/
9.На горішок схожий,а на дубочку росте./Жолудь/
10.Сам на собі хатинку возить./Равлик/.
Команда «Сонячні промінчики»
1.Як у ялинки голки має,ягідки,гриби шукає./Їжачок/
2.Без рук,без ніг на гору побіг./Вітер/
3.Сиві воли усе поле затягли./Туман/
4.Без очей, а сльози ллє./Роса/
5.Є шапка,але немає голови. Є нога,але без черевика./Гриб/
6.Без сокири,без рук, а дім будує./Пташка/
7.Влітку наїдається, а взимку відсипається./Ведмідь/
8.Двічі народжується,а раз помирає./Птах/
9.Яка це тварина:самої не видно, а пісню чути./Комар/
10.Що сходить без насіння?/Сонце/
Третя станція «Закінчи прислів’я»
За виконання всіх завдань- 4 ключі.
Команда « Розумники»
Яблуко від яблуні таке і насіння.
Яке зіллячко, а в Києві дядько.
На городі бузина, таке і насіннячко.
-4-
Яке коріння, не далеко падає.
Команда « Сонячні промінчики»
Тихше води, а людина друзями.
Торохтить Солоха, нижче трави.
Дерево міцне коріннями, рано й пожне.
Хто рано посіє, як діжка з горохом.
Четверта станція «Закінчи речення»
За виконання всіх завдань- 10 ключів.
Команда « Розумники»
1.Сонце-це величезна розжарена/куля/.
2.Завдяки Сонцю на нашій планеті існує/життя/.
3.Сонячні промені несуть на Землю світло і /тепло/.
4.Сонце потрібне усьому/живому/.
5.Найчастіше ми споживаємо соняшникову/олію/.
6.У древні часи кукурудзу називали/маїсом/.
7.Їжачок- корисна/тварина/.
8.Калина,верба,тополя,вишня,мальви,соняшник- це рослинні/символи України/.
9.Верба- це символ родинного вогнища,жіночої/долі/.
10.Де ростуть верби,там чисті/джерела/.
Команда « Сонячні промінчики»
1.Цвіт вишні та яблуні-символ материнської/любові/.
2.Мальва- це символ любові до рідної землі,до свого народу,до батьківської/хати/.
3.Багато тварин зимою впадають у/сплячку/.
4.Листопад завершує/осінь/.
5.Найважливіша на нашій планеті рідина-це/вода/.
6.Зелені легені нашої планети-/ліси/.
7.Людям і тваринам для дихання необхідний/кисень/.
8.Весна- пора пробудження/природи/.
9.На деревах набухають/бруньки/.
10.Вересень птахів у дорогу/підганяє/.
П’ята станція- « В ріднім краї-най-най-най…»
За виконання всіх завдань- 10 ключів.
Команда «Розумники»
-5-
Команда « Сонячні промінчики»
ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Кожна команда з’ясовує кількість ключів, визначається переможець.
-Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?
- За що можна похвалити свою команду?