Тема уроку: Звукові схеми слів. Свійські тварини.
Мета: розвивати вміння робити звуковий аналіз найпростіших слів, позначати звуки умовними знаками у звукових схемах слів;
Удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, порівнювати та робити висновки; аналізувати слова тематичної групи «Тварини», удосконалювати вміння складати коротенькі речення, розповіді за малюнками та схемами; розширювати знання та уявлення учнів про тварин свійських та диких; формувати мовно-літературну, соціальну, громадянську, математичну, природничу компетентності; виховувати турботливе ставлення до тварин.
Обладнання: букви слова тварини, картки із зображенням свійських та диких тварин, картки із загадками, схеми речень, лего, розмальовки, інтерактивна дошка.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Форма проведення: урок-квест.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, громадянська, природнича, математична.
Хід уроку
I. Вступна частина
Організаційний момент
«Самоналаштування»
Доброго дня, мої маленькі розумнички!
Покладіть ручки на парти, закрийте оченятка, схиліть голівоньки та уявіть собі найкращий сонячний день у лісі. Прислухайтесь до шуму лісу, до звуків лісових мешканців(звучить музика).
А тепер скажіть собі: ми починаємо урок, а на уроці ми уважні, розумні, організовані та активні.
Сьогодні ми з вами є учасниками квесту «Вуса, лапи, хвіст», а я буду ведучою цього квесту.
Тематику нашої гри ви дізнаєтесь, склавши слово. (букви слова тварини)
II. Основна частина
Вступна бесіда
Сьогодні на уроці ми познайомимось із свійськими тваринами.
Для того, щоб нам було веселіше,- ми об’єднаємось у команди.
Візьміть собі картку. На ваших картках – різні малюнки(картинка корови-травоїдна, картинка кота-всеїдна)-ми об’єдналися за способом живлення свійських тварин.
Стіна слів: свійські тварини( інтерактивна дошка)
Фізкультхвилина
Стали, дітки у рядок,
Всі підемо на лужок.
На чудовому лужку
Гудуть бджоли: «жу-жу-жу».
Разом з ними політаєм,
Криличками помахаєм.
Покрутились вліво, вправо,
Політали, покрутились,
Дуже бджілки натомились.
Щоб набратись їм всім сили,
Всі у вулик полетіли.
Перша зупинка квесту «Загадки»
По лужку та полонині
Все мандрує в кожушині.
Навіть влітку одяганку
Не лиша вона на ґанку.
(Вівця)
Давно відомий він тобі:
Коли на сонечку дрімає,
Він колискову сам собі
Під ніс тихесенько співає.
Що в пісні тій — ніхто не зна,
І ми про це тут не напишем.
Ми тільки знаєм, що вона
Не до вподоби мишам!
(Кіт)
У дворі не ловить ґав,
Каже грізно: «Гав-гав-гав!»
Пильно дім охороняє,
Кицю Мурку захищає,
Бачить з буди двір увесь…
Хто це, дітки? Звісно, …(Пес)
Має дуже прудкі ніжки,
Наставляє грізно ріжки
На великого собаку.
Той сховався з переляку.
А дасте ви їй травиці,
Кухлик чистої водиці —
Молочком вас пригостить.
Хто вона? Ану скажіть!
(Коза)
На дворі і на току —
Скрізь луна: «Ку-ку-рі-ку!»
Гордо птах цей походжає,
Дуже пишний хвостик має,
Шпори, гребінець чарівний.
Що за птах цей, дітки?..
(Півень).
Стоїть в стайні, вівса просить
І на собі хлопців носить.
(Кінь)
У словах - відгадках підкресліть букви, які позначають голосні звуки та приголосні пом’якшені.Складіть речення з цими словами.
За допомогою лего побудуйте звукові схеми цих слів.
Зупинка 2. «Поети»
Послухайте вірш, додайте закінчення рядкам щоб отримати риму.
Дві киці-сестриці,
Зелені…(очиці,)
Дві киці-сестриці
Схотіли …(водиці.)
Корито стареньке
Стоїть біля хати,
На ньому любенько
Сидять…(голуб'ята.)
Дві киці-сестриці
Про воду й забули,
Дві киці-сестриці
Поживу зачули.
У них оченят
Горять, мов …(жаринки)
— Смачні голуб'ята,
Аж котиться слинка! —
Плигнули... Та птицям
Вдалося злетіти,
А киці-сестриці
Упали в …(корито.)
В холодній водиці
Нявчать кошенята...
Що, киці-сестриці,
Смачні…(голуб'ята?!)
Напишіть звукову схему слова киця.
Зупинка 3. «Читайлики»
Яка різниця між свійськими та дикими тваринами? (свійські живуть поряд з людьми, а дикі - у природі, самостійно добувають собі їжу)
Зупинка 4. «Розумнички»
Ма-мю |
Ре-ря |
Зю-зу |
Мьо-мо |
Ка-кю |
Ба-бя |
Доберіть склади за подібністю: до складу з твердим приголосним потрібно дібрати склад із м’яким приголосним.
Зробіть звуковий аналіз слів за малюнками.
Фізкультхвилинка
III. Заключна частина
Словниково-логічна зупинка « Знайди зайве»
Яке слово зайве? Чому?
Молоко Півник Корова Кіт |
Собака Трава Вівця Кізонька |
Яблуко Груша Слива Помідор
|
Рефлексія
Ось і завершився наш квест, перемогла дружба.
Якщо вам було цікаво, весело та все зрозуміло, розфарбуйте кошеня. Якщо на уроці щось не вдалося, розфарбуйте пташеня. Якщо було нецікаво, то розфарбуйте лише квіточку.