Урок " Повторення вивчених букв, складів, слів, речень. Робота з дитячою книжкою. Авторські казки. Казка «Зайчаткова казочка» Юрій Ярмиш."

Про матеріал
Розробка уроку з української мови та читання включає в себе роботу з дитячою книжкою. Юрій Ярмиш "Зайчатков казочка"
Перегляд файлу

Сарненський ліцей №1 ім. Т. Г. Шевченка

Сарненської міської ради

Сарненського району

Рівненської області

Вчитель початкових класів

Довгалюк Марія Михайлівна

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЧИТАННЯ

ДЛЯ 1 КЛАСУ

Тема.  Повторення вивчених букв, складів, слів, речень. Робота з дитячою книжкою. Авторські казки.  Казка «Зайчаткова казочка» Юрій Ярмиш.

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися працювати в колективі та самостійно;

загальнокультурної – дотримуватися норм мовленевої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;

соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням поведінки  позитивних  казкових героїв;

громадської- визначати своє ставлення до прочитаного, відстоювати свою думку та позицію відповідно до загальноприйнятих суспільних норм поведінки.

Предметних компетентностей:

- узагальнити та систематизувати знання учнів про авторську казку;

-  закріплювати вміння розпізнавати народну та авторську казку;

-  удосконалювати уміння працювати з текстом, визначати тему, простежувати розгортання  подій;

- формувати оцінні судження;

-  вдосконалювати читацькі навички;

- розвивати спостережливість, творчу уяву, образне мислення, фантазію, пам’ять, увагу;

- прищеплювати любов до казки, книги, бажання читати, складати казки та інші твори;

- виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до творчості письменників – казкарів, виховувати любов та читацький інтерес до авторських казок.

Обладнання: ляльковий театр, ляльки – рукавички лисички, зайчика, вовчика, хлопчика; ілюстрації до казки; пазли, танграми, картки зі словами, овочі та фрукти.

Тип уроку: урок – гра (інтеграція з ЯДС, мистецтво)

Форми роботи: індивідуальна, парна, групова.

Завдання уроку: учитись читати, говорити, думати, творити.

Очікувані результати навчання:

  • з увагою сприймає усні репліки й доречно реагує на усну інформацію в діалозі( погоджується або не погоджується, виконує певні дії у відповідь на прохання чи відповідно до інструкції) [ МОВ 1-1.1-2]
  • розповідає , про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного [ МОВ 2-2.1-4]
  • записує окремі слова та речення, дотримуючис опрацьованих правил щодо оформлення речення на письмі, а також слів, які пишуться так, як вимовляються [ МОВ 3-3.1-4]
  • аналізує звуковий склад слова ( кількість складів, наголошений та ненаголошені склади, голосні та приголосні звуки) [ МОВ 5-4.1-1]
  • використовує голос і мову тіла( міміку, жести, рухи) для відтворення емоцій персонажів казок тощо [ МОВ 6-2.3-3]
  • провадить (самостійно або в групі) прості спостереження/ досліди

[ ПРО 1-1.4-1]

моделює та конструює виріб з деталей конструктора, користуючись графічним зображенням схем, за власним задумом самостійно чи з допомогою дорослих [ ТЕО 1-1.4-1]

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Шкільний дзвінок лунає,

Пісеньку свою співає.

Закликає: « Геть турботи!

Всі готові до роботи?»

(Діти: «Так!»)

-Урок незвичний сьогодні для всіх.
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
( Добрий день!)
- Діти! Урок розпочався. Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення: 
- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …
Давайте згадаємо девіз нашого уроку: 

Гарно читаємо, чітко відповідаємо, мову свою розвиваємо.

  •                   Як ми будемо слухати?
  •                   Уважно.
  •                   Як ми будемо працювати?
  •                   Старанно.
  •                   Як ми будемо запам’ятовувати?
  •                   Міцно.
  •                   Як ми будемо відповідати?
  •                   Точно.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ,

Гра «Слово навпаки»

  • Я читаю слово зліва на право, а ви мені -  з права на ліво.

Куж, куж, куж….(жук жук, жук)

Жув, жув, жув…

Квов, квов, квов…

Акзак, акзак, акзак…

Вправа на розвиток уваги.

  • Замініть одним словом.

Той, хто слухає. (слухач)

Той, хто дивиться. (Глядач)

Той, хто читає. (Читач)

Той, хто розповідає  казки. (казкар)

Гра «Фотограф»

  • На екрані ви побачите картинки. Запам’ятайте як

найбільше.(додаток 1)

  • Назвіть їх.

(На короткий час вчитель показує картинки  з казок де одним із героїв є зайчик)

  • Що цікавого ви помітили? (це назви казок)
  • Яка картинка зайва? Чому?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • Як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
  • А як називаються казки, які мають автора?
  • Так. Правильно, ми сьогодні познайомимося з новою казкою її автором та героями цієї казки. 
  • В блакитному небі  пливла незвичайна хмаринка. Вона  пролітала над тим лісом, де жили герої нашої казочки. Хмаринка покликала їх із собою, і вони погодилися полетіти, подивитися на білий світ. А казочка залишилася без них. (додаток 2)

Для того, щоб хмаринка відпустила їх назад у казку, ви маєте виконати її завдання.

Вправа «Хмара слів». (діти читають слова, вивішують картинки героїв на дошці)

  • Знайдіть та прочитайте слова, які заховалися.

Вправа «Передбачення»

  • Ви знайшли назви героїв, які заховалися у хмарі слів, то як ви вважаєте, про кого буде ця казочка?
  • Ви праві! Ця казочка буде про зайчика. А назва її «Зайчаткова  казочка». Написав її відомий український дитячий письменник Юрій Ярмиш. (додаток 3)

Фізкультхвилинка

Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)

Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)

Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)

Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)

Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)

Так — так — так! (стрибають на місці).

Вправа «Склади  пазл»

Отож, головний герой  цієї казки дуже сором’язливий і боїться з’явитися перед вами. Але ви можете йому допомогти.  Вам потрібно скласти пазли і відгадати хто ж з’явиться першим. Візьміть пакетик  з пазлами і приступаємо до роботи. (додаток 4) Працюємо у групі.

(Діти називають, що зображено в них на картинці ).

  • То хто може бути героєм цієї  казки?
  • Так , це Зайчик. І він повертається до своєї казочки.

(На сцені лялькового театру з’являється зайчик. Який гукає до дітей: « Ура! Я повертаюся до казочки». )

Читання уривку казки.

Бігло лісом сіреньке Зайчатко. Стриб-скік! Стриб-скік! Гульк, а на

стежці лежить казочка. Перегорнуло Зайчатко сторінку. Ой, як сподобались йому малюнки! І червона морквинка, і білий кролик, і веселий їжачок..

Взяло воно казочку під пахву, скаче лісом і думає: «Якби мені знайти кого-небудь, хто вміє читати. Це, мабуть, дуже цікава казочка!» Тільки подумало так Зайчатко – а  назустріч йому…

  • Ой, а ми не можемо читати далі казочку, бо герой ще не повернувся з хмаринки.

Вправа «Телефон»

Щоб він повернувся у свою казочку вам потрібно розгадати «кодове слово». На ваших партах лежать телефони. На них надруковані букви алфавіту. Із виділених букв складіть слово і запишіть. (додаток 5)

  • Що це за слово?(Лисичка)
  • Так, це лисичка. (На сцені лялькового театру з’являється лисичка, яка гукає до дітей: « Подорожувати добре, але вдома краще»)
  • Із скількох складів складається слово «лисичка»?
  • Скільки голосних звуків у цьому слові?
  • А приголосних звуків?
  • Побудуйте звукову модель до слова «лисичка».
  • Як ви гадаєте, чому Зайчик не зміг прочитати  казочку?
  • А Лисичка зможе?

Продовження читання казки.

Добридень, Зайчику! Що то в тебе за книжка? – питає.

– Це казка, тітонько Лисице! Ось які малюнки гарні! Почитайте, будь ласка, а я послухаю!

– Добре, Зайчику! – погодилась Лисиця. На пеньок сіла, книжку розкрила, лапою по рядках водить:

– Жили-були дідусь та бабуся. І була в них курочка.

– Ні, тьотю Лисице,- перебило Зайчатко. – Ви не так читаєте. Тут намальована морквинка, білий кролик і веселий їжачок.

– Ти бач, Зайчисько нікчемний! – образилась Лисиця. – І книжку на землю кинула. Підняло Зайчатко книжку, далі пострибало. А на дорозі –…

Вправа «Живе речення»

  • А хто ж сидів на дорозі ми також  ще не знаємо.  На партах лежать завдання . Об’єднайтеся у пари і складіть із поданих слів речення.
  • Яке речення у вас вийшло? ( Сірий вовк живе у лісі.)
  • Вийдіть до дошки 4 учні, візьміть картки зі словами і складіть речення. (Сірий вовк, господар лісу)
  • Наступне речення  «Господар лісу – сірий вовк».

Отже, наступний герой, який повернеться у казочку – це вовк. (На сцені лялькового театру з’являється вовк,який гукає до дітей:

« Всюди добре, а вдома – найліпше!» )

  • А чому лисичка читала про курочку?
  • На вашу думку, про що буде читати Вовк?

Продовження читання казки. (читає учень)

– Добридень, дядю Вовче! – привіталося Зайчатко і книжечку простягнуло.

– Добридень, косоокий! – відповідає Вовк, а сам дивується. – Навіщо мені твоя книжечка?

– А ви почитайте, дядю! – прохає Зайчатко. – Це, мабуть, цікава казочка.

Розкрив Вовк книжку і каже басом:

– Жила-була бабуся. І було в неї сіреньке козеня. Зайчатко послухало трохи вовчу казку, а далі й зазирнуло в розкриту книжку  та з дива аж лапками сплеснуло:

– Дядю Вовче, ви ж читати не вмієте. У вас малюнки в книжечці догори ногами!

Розсердився Вовк і шпурнув книжку далеко в кущі.

Підхопило бідне Зайчатко свою книжечку і побігло, не бачачи перед собою дороги, і не помітило Зайчатко, як опинилось……

Вправа «Танграм». Складання фігурки хлопчика.

  • А де опиниться Зайчатко, ви дізнаєтеся, коли виконаєте  наступне завдання з танграмом.  Складіть фігуру.  ( додаток 6)
  • Хто це?
  • Де опинилося зайчатко?(на руках у хлопчика)

(На сцені лялькового театру з’являється хлопчик,який гукає до дітей: «Який я радий повернутися у рідний край!»)

Продовження читання казки.

Зайчатко не помітило, як опинилось на руках у хлопчика, що в лісі гриби збирав.

  •       Заспокойся, Зайченятко! – сказав хлопчик. –А це що, казочка? Які малюнки цікаві! Нумо почитаємо її!

І прочитав хлопчик сіренькому казочку про білого кролика і веселого їжачка.

  • Що ви можете сказати про хлопчика? Який він?

 Гра «Чарівна торбинка»

Наш зайчик так довго бігав лісом, що аж зголоднів.

  • Діти, а ви знаєте чим харчуються зайчики?
  • Дістаньте з чарівної торбинки тільки ті предмети, які може їсти сіренький.

(У торбинці лежать предмети: морквинка, бурячок, капустинка, цукерка…)

  • Як ми називаємо ці предмети? (Овочі, фрукти)
  • А взимку, коли на полях лежить сніжок, чим харчуються зайці?

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Робота з конструктором LEGO. 

Діти, за допомогою цеглинок побудуйте вежу. Виберіть правильну відповідь.(додаток 7)

  • Кого першого зустріло Зайчатко?
  • Якого малюнку не було у казочці?
  • Хто тримав книжку неправильно?
  • Хто допоміг Зайчатку прочитати казочку?

Вправа « Піраміда позитивних почуттів»

- Побудуймо «Піраміду позитивних почуттів»?

Учитель протягує руку долонею вверх, а учні підходять до нього і по черзі кладуть свої долоньки зверху, будуючи піраміду. Кажуть: «Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалося …»


Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


C:\Users\Dovgalyk\Downloads\Word Art.jpegДодаток 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Додаток  4

 

Результат пошуку зображень за запитом казковий зайчик картинкиРезультат пошуку зображень за запитом казкова лисичка картинки 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результат пошуку зображень за запитом казковий вовчик картинкиРезультат пошуку зображень за запитом казковий будиночок 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Додаток 5

 

Результат пошуку зображень за запитом телефон малюнок 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Додаток 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Довгалюк Марія
Додано
28 лютого 2021
Переглядів
1419
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку