Тема уроку: Квітка – орган статевого розмноження рослин.
Мета: формувати в учнів основні поняття про будову квітки, статеве розмноження рослин; значення основних частин квітки, різноманітність квіток; значення утворення статевих клітин для рослин у природі, типи квіток. Формувати ключові( спілкування державною мовою, математичну, природничу, уміння вчитись впродовж життя) предметні, міжпредметні компетентності через наскрізні змістові лінії: «Здоров’я та безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність», «Громадянська відповідальність», «Екологічна безпека та сталий розвиток». Розвивати уміння порівнювати, робити висновки, узагальнення; уміння логічно мислити; розвивати увагу, спостережливість, уяву. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та рослин навколишнього середовища.
Корекційна мета. Стежити за правильністю побудови відповідей дітьми.
Тип уроку. Комбінований.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно - рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, бесіда, повідомлення учнів, робота
з підручником, м/м дошкою.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, комп’ютер, м)м дошка.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, одержання з
тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді,
конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних
запитань, активізація уваги та мислення.
4. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.
5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, презентація,
комп’ютер.
Основні поняття та терміни: статеве розмноження, маточка, приймочка, стовпчик, тичинка, зав’язь, спермії, пилок, насінний зачаток.
Хід уроку:
І. Організаційна частина.
Загальнокорекційний етап.
Організаційна підготовка до уроку. З’ясувати готовність учнів до уроку: наявність зошитів підручників, олівців та іншого необхідного приладдя. Ми пам’ятаємо, що на уроці ми уважні, розумні кмітливі, працюємо враховуючи правила роботи на уроці.
Психологічна підготовка учнів (активізація уваги).
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково -
День до нас привітним буде.
Інтерактивна вправа «Знаємо, хочемо дізнатися. Дізналися»
Знаємо? |
Хочемо дізнатися? |
Дізналися? |
Розмовляємо українською мовою. Корінь Листок. Пагін |
Будову квітки |
Будову квітки |
Розмноження рослин, вегетативне, статеве |
Функції її частин |
Функції її частин |
Будова бруньок та різниця між ними… |
Оцвітину, її склад |
Що таке оцвітина? |
Квіткова-округла, із зачатковими квітками |
Головні частини квітки. Типи квіток. Цікавинки про квіти. |
Що таке головні частини квітки? Місце утворення статевих клітин Значення квітки |
ІІ. Актуалізація опорних знань:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
9 |
|
|
|
|
4 |
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання до кросворду:
По горизонталі:
1. Генеративний орган рослини, який забезпечує статеве розмноження рослин.
2. Головна чоловіча частина квітки.
3. На ньому розташовані всі частини квітки.
4. Вона захищає найголовніші частини квітки.
5. Зелені листочки, які оточують квітку і приймають участь у фотосинтезі.
По вертикалі:
1. Тоненьке стебло на якому тримається квітка.
6. Найголовніша жіноча частина квітки.
7. Найпомітніша яскрава частина квітки.
8. Частина квітки, яка приваблює комах.
9. Вона складається з чашолистиків.
Завдання: потрібно вибрати правильне твердження і записати його у вигляді графічного диктанту.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
- |
+ |
- |
+ |
+ |
- |
+ |
- |
Твердження
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Дане питання розглянемо на уроці вивчаючи квітку. Розшифруйте будь-ласка хмаринку. Сл.
Так, правильно: «Квітка – орган статевого розмноження» це і є тема нашого уроку.(.Сл.2) ))0) Завданн
Цей урок ми проводимо у гарний зимовий день, але скоро наступить весна найкрасивіша пора року. Відбудуться зміни в природі. Зацвітуть квіти.
А що відбувається із квітами після відцвітання? (сл 3)
Який новий орган утворився із генеративної бруньки? (Квітка)
Тож давайте знайдемо відповідь, що таке квітка працюючи з підручником.
Сьогодні ми розглянемо такі питання (сл 4)
Квітка – це орган рослини у якому відбуваються всі події, пов’язані із статевим розмноженням. Тому квітку називають генеративним органом. Для статевого розмноження необхідно утворити гамети та умови для їхнього запліднення, забезпечити надійний захист головних учасників цього процесу.
Тож вияснимо, що таке розмноження? (сл 5-6)
НЕСТАТЕВЕ :Відбувається за участю нестатевих клітин лише одного організму.
СТАТЕВЕ: Відбувається за участю статевих клітин, як правило, двох батьківських організмів.
Нестатеве розмноження у рослин буває кількох типів(сл 7)
Поділ навпіл
Спороутворення
Вегетативне
Органи статевого розмноження у рослин бувають(сл 8)
Архегонії ( жіночі) та антеридії ( чоловічі )
Квітка ( у покритонасінних )
Яка повинна бути будова квітки і які рослина має органи? Розглянемо сл 9
Органи рослини
Вегетативні Генеративні
(від вегетативус – «рослинний») (від грецьк.генеро – «породжую»)
корінь пагін квітка
стебло брунька листок плід насіння
Будова квітки
Квітка – це орган рослини у якому відбуваються всі події, пов’язані із статевим розмноженням. Тому квітку називають генеративним органом. Для статевого розмноження необхідно утворити гамети та умови для їхнього запліднення, забезпечити надійний захист головних учасників цього процесу.
Яка повинна бути будова квітки?
Діти, вам було дане випереджальне завдання принести фотографії квітів. Погляньте, яка гарна у нас виставка малюнків квітів. Всі вони дуже яскраві, красиві. Тож що таке квітка? (сл 10)
Які частини квітки ви вважаєте найголовніші? (відповіді учнів)
А зараз ми з вами вивчимо будову квітки і дізнаємося, які частини квітки є насправді найголовніші і чому.
Незважаючи на велику різноманітність квіток за розміром, забарвленням, строком цвітіння майже всі вони мають одну й ту саму будову. Будову квітки ми вивчимо , використовуючи картинку на слайді 11
Квіткою закінчується головний або бічний пагін.
Вісь квітки називається квітконіжкою, а розширена його частина – квітколоже.
До квітколоже кріпляться чашолистки, з яких утворюється чашечка. Пелюстки утворюють віночок.
Чашолистики й пелюстки можуть бути вільними або зростатись.
Чашечка й віночок утворюють оцвітину
Подвійна |
Проста |
Гола |
утворюється, коли є і чашечка, і віночок. Таку оцвітину мають квіти яблуні, троянди, вишні. |
утворюється або тільки чашолистками (чашечкоподібна), як, наприклад, у кропиви, буряка, або тільки пелюстками (віночкоподібна), як у тюльпана, лілії, конвалії. |
Квіти верби, ясена не мають оцвітини |
Крім чашолистків і пелюсток на квітколоже можуть розташовуватися маточка й тичинки.
Тичинка складається із пиляка і тичинкової нитки. Усередині пиляка утворюється пилок.
Маточка складається з приймочки, стовпчика і зав’язі . Утворюється вона з плодолистків. Плодолистки можуть зростатися по-різному і зав’язь може бути одно-, дво-, або багатогніздовою. Зав’язь – це нижня, розширена частина маточки. У зав’язі знаходяться насінні зачатки, з яких утворюється насіння. На верхівці маточки знаходиться приймочка.
Підписуємо будову квітки на малюнку.
Закріплення матеріалу про будову квітки (гра «Ланцюжок»)
Квітка – це… (укорочений видозмінений пагін)
Вісь квітки називається….(квітконіжка)
Розширена частина осі квітки – це…. (квітколоже)
До квітколоже кріпляться…(чашолистки, пелюстки, маточка, тичинки)
Чашолистки утворюють…(чашечку)
Пелюстки утворюють… (віночок)
Чашечка і віночок утворюють… (оцвітину)
Оцвітина буває… (подвійна, проста, гола)
Квітка яблуні має оцвітину… (подвійну)
Маточка складається з…. (приймочки, стовпчика і зав’язі)
Тичинка складається з …(приймочки і тичинкової нитки)
Головні частини квітки…(маточка і тичинки)
Різноманітність квіток (робота з текстом підручника)
Завдання. Прочитайте текст на с. підручника і мал. дайте відповідь на запитання:
Квіти
Двостатеві Одностатеві
(є тичинки і маточка) (є лише тичинки або тільки маточка)
яблуня огірок
шипшина кукурудза
вишня, тюльпан дуб
Рослини
Однодомні Дводомні
(чол. і жін квітки на (чол. і жін. квітки на
одній рослині) різних рослинах)
огірок верба
кукурудза тополя
береза коноплі
дуб
Учитель. А ще квіти можуть відрізнятися одна від одної своєю симетрією
Симетрія квіток
Правильні Неправильні Асиметричні
(2 і більше осей) (1 вісь) (не можна провести вісь)
лілія горох гладіолус
груша квасоля канни
каштан
(фізкультхвилинка)
Учитель. Втомились? Встаньте і уявіть, що ви соняшники. Поверніть свої голівки за сонечком. Вітер нахиляє вас в один бік, у другий. Ваші руки – це листочки – затріпотіли на вітрі. Сядьте зручно і послухайте цікавинки про квіти, які вам підготували учні, що отримали випереджальне завдання
Рубрика « Цікаво знати…»
Учитель. Так, квітка, дійсно справжнє диво: яскраві пелюстки різноманітної форми, чудовий аромат.
VІ. Закріплення нового матеріалу
Проблемне питання. То ж навіщо рослинам потрібні квіти і чому вони такі прекрасні? (підвести учнів до відповіді, що: квітка – орган розмноження, на місці квітки утворюється плід з насінням; яскраве забарвлення віночка і аромат квітів – пристосування рослин для запилювання комахами)
Бесіда
Яке значення мають квіти у природі, житті людини? ( сл 18)
Робота зі слайдами 19-22
Вставте пропущені слова
Квітка - це … орган рослини, який забезпечує її … .( Генеративний
Статеве ( насінне розмноження)
Вставте пропущені слова
Основними частинами квітки є (Маточки
Тичинки)
Вставте пропущені слова:
У маточці ми побачили стінки … і насінні … .
Тичинка квітки складається з тичинкової … і …
У пиляку за допомогою лупи
ми побачили … зерна.
Вони мають … форму.
(Зав’язі
Зачатки
Нитки
Пиляка
Пилкові
Округлу)
VІІ. Підведення підсумків уроку
Учитель
Мабуть естетична насолода квітами має для людини найважливіше значення. Квіти прикрашають наше життя, піднімають настрій, приємно отримати букет квітів у подарунок. І ось, багато хто, повертаючись з відпочинку на природі, несуть з собою великі букети польових і лісових квітів. Чи можна так робити? Чому? (квітка – орган насінного розмноження. Зірвана квітка вже не дасть насіння і рослин не дасть нащадків і в результаті популяція може взагалі зникнути.)
Велика кількість видів квітучих рослин занесена до Червоної книги України. Тому ці квіти потребують особливо бережливого до себе відношення.
Я впевнена, що ви, діти, ніколи не нанесете шкоди природі, адже ви – берете активну участь в озелененні рідної школи, вирощуєте на нашій пришкільній ділянці таку красу.
VIІІ. Домашнє завдання: вивчити параграф підручника, завдання. Творче завдання: скласти есе про квітку.