Урок «Kyiv is the Heart of Ukraine» («Київ – серце України»)

Про матеріал
Тема: «Ukraine. Kyiv.» Підтема: «Kyiv is the Heart of Ukraine» («Київ – серце України») Мета: ввести та активізувати лексичний матеріал теми; практикувати учнів у правильній вимові нових ЛО; практикувати у читанні тексту з метою отримання загального уявлення та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації; удосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати пам'ять, увагу учнів, розвивати навички роботи в парах; розширити знання учнів про історичні та культурні пам’ятки нашої столиці; виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, столиці України.
Перегляд файлу

6 клас

Тема: «Ukraine. Kyiv.»

Підтема: «Kyiv is the Heart of Ukraine» («Київ – серце України»)

Мета:

ввести та активізувати лексичний матеріал теми;

практикувати учнів у правильній вимові нових ЛО;

практикувати у читанні тексту з метою отримання загального уявлення та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації; удосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення;

розвивати пам'ять, увагу учнів, розвивати навички роботи в парах;

розширити знання учнів про історичні та культурні пам’ятки нашої столиці;

виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, столиці України.

Обладнання: підручник We learn English -6, А. Несвіт; демонстраційний матеріал – мультимедійна презентація; роздавальний матеріал –картки з завданнями; картки з тестами; відео «Фізкульт-хвилинка».

Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.

 

Хід уроку

І Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання.

T: Good morning, children!

Ps.: Good morning, teacher!

T.: I am glad to see you. Sit down, please!

2. Фонетична та мовленнєва зарядка. Читання вірша “My Native Land”. (слайд 2)

    My native land,

    The land of wonders,

    Of autumn rains

    And summer thunders.

    The greenest hills

    And magic lakes,

    The tender breeze,

    Romantic dales.

    Amazing land –

    My dear Ukraine.

3. Вправа «Mind map». (слайд 3)

T.: What is Kyiv associated with?

 

 

           Kyiv                                                                                                                                                                                            

 

 

 

 

 4. Повідомлення теми та мети уроку. 

Have you guessed the topic of our lesson? Today we’ll speak about Kyiv and its sightseeing. Open your copy –books and write down today’s date.

ІІ Основна частина уроку.

1. Виконання вправ на розвиток навичок говоріння.

1) Speaking. Розповідь учнів про Україну та Київ.

T.: The pupils have prepared the report about Ukraine and Kyiv. Let’s listen to their story.

Pupils (in chain)

  1. We live in Ukraine. It’s our Motherland.
  2. Ukraine is situated in Europe.
  3. The national symbols of Ukraine are the trident and the national flag.
  4. Ukraine is an independent state with Verhovna Rada and the president.
  5. The capital of our country is Kyiv.
  6. It’s an ancient city, it’s 1500 years old.
  7. Kyiv is the main city of Ukraine, its political, economic, industrial centre.
  8. It stands on the river Dnipro.
  9. The symbol of Kyiv is a chestnut tree.
  10.  Khreschatyk is the main street of Kyiv.
  11.  You can see a lot of historical monuments in Kyiv.        
  12.  It is one of the most beautiful cities in the world.
  13.  Kyiv is the heart of Ukraine!

 2) Work in pairs. Робота в парах.

T.: Put the phrases of the dialogue in the logical order and act it out. Do it as quickly as you can. (слайд 4)

-What country are you from?

-

-What is the capital of your country?

-

-Do you know the main street of Kyiv?

-

-What is the symbol of Kyiv?

-

-What places of interest in Kyiv do you know?

-

 

a) It is Khreshchatyk.

b) I am from Ukraine.

c) The symbol of Kyiv is chestnut tree.

d) They are St. Sophia's Cathedral, Independence Square, the Golden Gate, Kyivo-Pecherska Lavra and many others.

e) The capital of my country is Kyiv.

2. Ознайомлення з новою лексикою. Робота з підручником.

T.: Open your books at page 140, Ex.1. Listen and repeat the following proper names after me: St. Sophia’s Cathedral, Independence Square, Kyiv-Pecherska Lavra, Khreshchatyk Street, Andriyivskiy Uzviz, the Golden Gate, the House with Chimeras, Mariyinskiy Palace, St. Andrew’s Church.

3.Активізація лексичних одиниць. Match the parts of word combinations. (Слайд 5)

1) Chimeras                        a) Cathedral

2) Andriyivskiy                  b) Gate

3) Olympic                         c) Uzviz

4) Kyiv-Pecherska              d) House

5) Golden                           e) Stadium

6) St. Sophia’s                    f) Lavra

 

4. Гра «Відгадай». Guessing game.

T.: Look at the photos and match them to the list of landmarks (слайд 6)

6. Фізкультхвилинка. Physical Activity.

T.: Are you tired? Let’s have a small rest. (video)

                “Clap your hands”

7. Reading. Читання тематичного тексту.

T. And now we’ll have an imaginary trip around Kyiv. We’ll read about it in our textbooks: Ex.3, p.141.

a) Pre –reading activity. There are some new words which are difficult for pronunciation: (слайд 8)

Admire        [ ədˈmaɪə(r) ]  милуватися

souvenir     [ ˌsuː.vənˈɪər ]

mosaic        [ məʊˈzeɪ.ɪk ]

frescoes      [ ˈfres.kəʊ ]

ancient       [ ˈeɪnʃənt ]

b)  Game “Stop reading!”

T.: We’ll play “Stop reading!” I’ll read you the text with some mistakes. Your task is to correct me and read the information without mistakes.

Text “A Trip around Kyiv”

       Kyiv, the city (capital) of Ukraine, is on the Dnipro River. The city is less than (more than) one thousand five hundred years old. The shortest (main) street of the capital is Khreshchatyk Street. Independence Square is at the eastern (northern) end of Khreshchatyk Street. It is the most popular square (place) for national celebrations and holiday events.

       The national (historical) heart of the city is Podil. All the children (visitors) who come here admire St. Andrew’s Church. Andriyivskiy Uzviz (Descent) is very popular with Kyivites (tourists). It is the best place to buy Ukrainian food (souvenirs) and art and crafts.

       St. Sophia’s Cathedral is famous for its beautiful paintings (mosaics) and frescoes.

       The Golden Gate is another building (monument) from the 11th century. It was built during the time of Volodymyr (Yaroslav) the Wise and it served as the main gate (entrance) to the city.

         Kyiv is a city where old (ancient) and modern live side by side. There are so much (many) places to visit that we can’t see everything during one short travelling (trip).

c) Reading of the text.

T: Well done! You should read the text and then we will do some tasks.

d) Comprehension task.

T.: Listen to my questions and give short answers. (слайд 9)

1. Where is Kyiv situated?

2. What is the main street of Kyiv?

3. What is the most popular place for national celebrations?

4. What is the best place to buy Ukrainian souvenirs and art and crafts?

5. What is St. Sophia’s Cathedral famous for?

6. Who built the Golden Gate?

 

T.: That's great! Read the statements and write if they are true or false: (слайд 10)

1) Kyiv is situated on the banks of the Dniester River. (F)

2) Khreshchatyk is the main street of Kyiv. (T)

3) Independence Square is at the southern end of Khreshchatyk. (F)

4) Andriyivskiy Uzviz is the historical heart of the city. (F)

5) Andriyivskiy Uzviz is very popular among tourists. (T)

6) The Golden Gate served as the main entrance to the city in ancient times. (T)

 

ІІІ Заключна частина уроку.

1. Повідомлення домашнього завдання. Homework.

Write about the city, you would like to visit one day. Use these questions:

 

 

 

 

 

2. Summary. Підбиття підсумків уроку.

Вправа «Мікрофон».

T.: Let's summarize our lesson! You worked well! At the end of our lesson I would to know what famous place of Kyiv would you like to visit?

P1, P2, …: I would like to visit….

T.: Your marks are…The lesson is over. Good-bye!

 

docx
Додав(-ла)
Suyazova Елена
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
9 березня 2021
Переглядів
2263
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку