Урок-лекція з елементами еврестичної бесіди,що допоможе учням краще ознайомитись з тематикою Першої світової війни ,участі у ній ворогуючих блоків,з картографічним матеріалом,що стосується даного хронологічного періоду.
Лекція № 1
Тема: «Перша Світова війна»
Мета: - Ознайомити учнів з причинами та характером Першої св. війни
Тип заняття: лекція
Хід заняття:
® У якому році було створено Троїстий Союз
® Які країни входили у ці військові блоки? З якою метою їх було створено
® У чому полягали суперечності між країнами Троїстого Союзу й Антанти?
4)Мотивація навчальної діяльності
Як ми побачили далі Перша св.. війна стала підсумком. Низки політичних , соціальних ,економічних і національних конфліктів.
Суперечності, що склалися наприкінці 19-поч.20ст. між абсолютною владою монархів та інтересами суспільного розвитку,між тими,хто працював, ы ними,хто «керував» між політикою «великих держав» та інтересами «малих народів», значили своє логічне завершення в трагічному вихорі Пер.св.війни
План
① – На поч. 20 ст. особливого поширення набув конфлікт між Англією і Німеччиною.
Вже в 1890-х рр. Англією занепокоїло посилення конкурентів нім.товарів на світовому ринку
-1882-Троъстий союз(Ным., Австро-Угорщ. ы Ыталыя)-ыдеъ пангерманыстыв.
-1904-1907-Антанта(Росія,Англія і Франція)
② – Доктрина «бліцрігу» Шліффена- на два фронти.. введеня війни Нім. проти Росії та Франції.
1883-таэмна угода про спільне ведення війни Нім. з Австро-Угорщиною,розраховуючи і на Румунію.
-Автро-Угор. вважала своїми ворогами Росію ,Сербію і Чорногорію. Стратегія Відня- це наступ на північ ,а потім на Схід Росії і розбиття рос. військ у Проскурові.
-Згідно плану 1900р. всі рос. війск. сили об’єднувались у :
Північний фронт-проти Німеччини
Південний фронт – проти Автро-Угорщини
-Франція-мала проводити бойові операції на Середземному морі ,згідно фр.-англ. угоди від 10.02.1913р.
Активно пропагувався мілітаризм новизни(використання преси і кіно) !Загарбницький характер війни.
҉ Робота з документом ҉
ӀӀ. З ТАЄМНОГО ВИСЛОВЛЮВАННЯ ПРО ЦІЛІ АНТАНТИ МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ РОСІЇ, З ЯКИМ БУЛИ ЗГОДНІ ПОСОЛ ФРАНЦІЇ ТА ПОСОЛ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ.14 ВЕРЕСНЯ 1914 РОКУ.
9.Сербыя приєднює до себе Боснію і Герцеговину,Далмацію та Північну Албанію…
11.Грецыя приєднує до себе південь Албанії, за винятком Валлони,яка відійде до Італії.
12.Англія,Франція та Японія поділять між собою німецькі колонії…
14.Нымеччина й Автралія заплатять воєнну контрибуцію.
ӀӀӀ.З ДЕКЛАРАЦІЇ СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТИЧНОІ ФРАКЦІЇ НІМЕЦЬКОГО РЕЙХСТАГУ.4 СЕРПНЯ 1914РОКУ
…Тепер ми стоїмо перед залізним фактом війни. Нам загрожують страхіття ворожих навал. Ми мусимо тепер голосувати не за війну чи проти неї,а розв’язувати питання про виділення коштів,необхідних для захисту країни..
③-Найкраще на 1914р. війни підготувалась Німеччина
-Приводом до розв’язання війни стала те ,що 28 червня 1914р. у м. Сараєві (Боснія) Гаврилом Принципом були вбиті спадкоємець автро-угор.престолу Франц Фердинанд і його дружина Софія.
-Австро-Угор. скористалась цим і надіслала воєнний ультиматум Сербії.
- В кін.липня 1914р. айстро-угор. війська вторглись на сербську землю,піддавили бомбардуванню Бєлград
-1 серпня 1914-Ным.оголосила війну Росії ,а 3 серпня Франції.
Німці увійшли в Бельгію ,зламавши договір про її нейтралітет ,за Бельгію заступилась Англія,яка 4 серпня оголосила Нім.війну
-В кін.серпня оголосила війну Нім.Японія.
-У жовтні 1914 Нім.змусила Османську імперію виступити проти Росії та Антанти.У Закавказзі,Сирії і Палестині утв. нові фронти.
④-Нім.діяла за планом Шліффена через Люксембург(Бельгія) прорвались до Франції і змусити її капітулювати,ще до того як Росія зосередити свої війська для контрудару,а потім- розбити Росію.
-Французи і англ..корпус під натиском німців пн.. узбережжі Франції змушені були відійти →німці рушили на Париж,уряд Фр. покинув столицю.
-Франція звернулась по допомогу до Росії і ті кинуло збройні злочини на підтримку. Через непогодженість дій одна рос.армія зазнала поразки,біля Мазурських озер,іншу-німці витіснили і вторглись в Росію.
Але рос.армії зайняли Перемишль,частину Польщі й Галичину.Перекинувши частину військ на Схід,німці не змогли завоювати Париж,увійшли до р.Марни,де наштовхнулись на великі англо-фр. сили(вересень 1914)≈1,5 млн.чол.Війська Антанти перейшли в наступ і 9 вересня,німців відтіснили до р.Ен.
⑤-У 1915 Нім. і її союзники спрямували основний удар проти Росії,Франція і Англія нічого не зробили,щоб допомогти Росії
҉ Робота з документом ҉
ӀӀӀ. ЛЛОЙД-ДЖОРЖ ПРО СТАВЛЕННЯ ПРАВЛЯЧИХ КІЛ АНГЛІЇ ТА ФРАНЦІЇ ДО РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ
Великий відступ 1915р,коли російські армії були в безладді й небувалими втратами витіснені з Польщі та Прибалтики до самої Риги,пояснювався виключено нестачею у росіян артилерії,гвинтівок та снарядів…
Гіркі докори здивованих англійською байдужістю російських офіцерів,солдати яких гинули внаслідок нестачі снарядів,слушні по суті.Історія висуває рахунок військовому командуванню Франції та Англії,яке в своїй егоїстичній впертості припекло своїх російських товаришів по зброї на загибель,тим часом як Англія і Франція так легко могли врятувати росіян і таким чином допомогли б найкраще і собі.
У 1915 Нім.спробувала завдати нищівного удару Англії,щоб припинити ввезеня до Англії потрібної сировини і продовольства,використала нову зброю-підводні човни.
В травні 1915р. ці підводні човни потопили америк. Транс.лайнер «Луїзітанія» (11 тис.чол.), з них 128 америк.→США висловили протест і ще ряд країн і Нім.мусила згорнути підводну війну.
-22.04.1915-на м.Іпр німці вперше застос.проти англо-фр. Війсь отрійні гази(хлор)-з 15 тис.-5 тис.загинуло.
-Вимоги Італії до Австро-Угор. Про передачу Поз.Тіролю не було виконано. Антанта пооб.Італії не лише Тіроль,а й Трієст і сх..Адріатику→26.04.1915 Італія виступила у війни на боці Антанти.
-Але Німеч.втягнула у війну проти Антанти Туреччину і Болгарію(жовтень 1915).
⑥-Коли не вдалось розбити Росію,Німеч.вирішила домогтись перемоги на Зх.фронти.
-21 лютого 1916 нім.війська атакували вузьку ділянку фронту біля Вердена,що прикривав шлях на Париж.Наступ почався з артилерії ця битва отримала назву «Верденська м’ясорубка»
҉А . Барбюс : «Цілі ліси скошувало немов колосся,усі перекриття продавлювало,всі перехрестя поливало залізничним дощем,всі дороги перевернуло догори,дном.Скрізь уламки,залишки розбитих обозів,шматки розкованих трупів»Втрати з обох сторін ≈300 тис.чол.→перемога Франції.
-В битві на р.Сомні англ..вперше застосували танки(липень 1916)≈1 млн.жертв.
-У червні 1916 війська Пд.-Зх. Фронти під командуванням генерала О.Брусилова прорвали укріплені позиції,перейшли в наступ,зайняли Луцьк і Чернівці.Сюди перекинули нім. дивізії з Зх,але росіяни зайняли Галичину і Буковину,лише брак боєприпасів перешкодив їх просуванню.
↓
Битви під Верденом і на р.Сомні Брусиловський прорив показали іллюз. спроб країн Антанти і Троїстого союзу внести зміни в хід війни однією «генеральною битвою»
Ек. І військовий потенціал Антанти переважав,що визначило перемогу цих країн у Перш.св.війні
-1917-вступ США у війну,у воєнні дії-літо 1918.
Втрати Сша-130 тис.чол. і 200 тис. поранено
⑦На д/з
⑧Комп’єнське перемир’я
҉ Робота з документом ҉
ПЕРЕМИР’Я МІЖ СОЮЗНИКАМИ І НІМЕЧЧИНОЮ,
УКЛАДЕНЕ В КОМП’ЄНІ 11 листопада
(в и т я г)
На Західному фронті
Ст.1. Припинення воєнних дій суходолі та в повітрі протягом 6 годин після підписання перемир’я.
Ст.2. Негайне евакуація німецьких військ із зайнятих країн: Бельгії,Франції,Люксембургу,також і Ельзасу-Лотарингії-за такис розрахунком,щоб вона була здійснена протягом 15 днів.
Ст.4 Віддання нім.армією…5 тис. гармат,25 тис.кулеметів,3 тис. мінометрів,1700 аеропланів.
Ст.5. Евакуація німецькими арміями потужностей на лівому березі Рейну.
Ст.7 Заборона псування засобів комунікації та зв’язку.Відання союзникам 5 тис.паровозів,150тис.вагонів,5 тис.вантажівок.
Положення про східні кордони Німеччини
Ст.12. Усі нім.війська,що тепер перебувають на територіях,які становили до війни частину Австро-Угорщ.,Румунії й Туреччини,повинні негайно повернутися до Німеччини.Усі німецькі війська,що тепер перебувають на територіяї,із яких складалася до війни Росія,так само повинні повернутися до Німеччини…тільки-но союзники визнають,що для цього настав момент,узявши до уваги внутрішнє становище цих територій [41,с. 176]
Тема: «Повоєнне облаштування світу. Версальсько-Вашингтонська система договорів.»
Мета:-Ознайомити студентів із подвоєнною ситуацією в світі
-розглянути та опрацювати Версальсько-Вашингтонську систему договорів
-ознайомити студ.з роботою Паризької мирної конфер.,Вашин.конференції,Генуезької Гаагської та Локаринської конференції та їх рішеннями
Тип заняття: лекція
Хід заняття:
Ӏ.Орг.момент
ӀӀ.Повідомлення теми,мети та плану лекції
ӀӀӀ.Актуалізація опорних знань
ӀV.Млтивація навчальної діяльності.
V.Вивчення нового матеріалу
План
①-Після закінчення Перш.св.війни США взяли курс на посилення амеик.впливу на світову політику та економіку.Для реалізації цих намірів США намагались використати Паризьку конференцію 1919р.,яка покликала була врегулювати міжнародні суперечності у повоєнному суспільстві та улагодити територіальні конфлікти.
В. Вільсон взяв особисту участь у її роботі,відвідав особисть Англію,Італію,францію.Він пропагував для врегулювання конфліктів американську програму миру «14 пунктів».Вона пропангувала гасла миру без ан.,роззброєння,свободу морів,свободу торгівлі.
Практично реалізація цих принципів забезпечила б посилення впливу США над європейськими державами-перемежницями.Всі ці рішення В. Вінсон намагався провести через Лігу Націй.Але Англія і Франція виступили єдиним фронтом проти спроб Вільсона запобігти такому переділу світу.Вільсон послав на конференцію полковника Хауза.
-До Парижу прибули прем’єр-міністри і міністри з 27 країн,що воювали на боці Антанти.Уряди переможених країн не були допущені до роботи конференції,не був запрошений і радянський уряд Росії.
-18 січня 1919р.-відкриття Паризької конф.Перші 4 місяці переговори велися лише між союзниками
-«Рада десяти»(США,Англія,Франція,Італія,Японія).
«Велика четвірка»(В.Вільсон,Ж.Клемансо,Д.Ллойд-Джордж,В.Орландо)
-США теер мали змогу надавати позики європ.держ.,що сприяли,США на світову гегемонію.Але у цьому їм не збирались поступатись Англія в Франція.
-Так Італії після війни були обіцяні тер. В пн.-зх. Частині Балканського п-ова і колонії в Малій Азії.Але союзники відмовили їй(через угоди 1915 і 1917)→пол.делегація в квітні 1919 покинула конференцію.
-Гостра боротьба за європейський ринок(Аенглія і США)
-Франція,що позбавити Нім.права реваншу домагалась її розчленування послабленя у військовому і ск.пліні.Вимагала встановити кордон по Рейну,але це не підтримали Англія і США.США вимагали «скорочення нац..озбр.» і вільного врегулювання колоніальних проблем.
-Питання про свободу морів вирішилось на компромісній основі.
-Не трозв’язала конф.проблеми репарацій і їх сплати Нім.,для цього ств.спец.ко
҉ Робота з документом ҉
АМЕРИКАНСЬКА ПРОГРАМА МИРУ(«14 ПУНКТІВ»)
(Подається у скороч.викладі)
②-Квітень 1919р.-текст Версальського договору був узгоджений і нім.делегація прибула у Париж,її очолив міністр закор.справ Бр.-Ран.Про компроміси і зміну статей не могло бути і мови 28 червня 1919р.-у Дзеркальному залі Версальського палацу було підписано Версальський договір.Він складався з 40 статей і одного протоколу і формально зак.Перш.св.війну.
США не ратифікував договір,бо за ним США мали вступати в Лігу Нації.
-Його умови:
Договір зафіксував післявоєнну розстановку ще у світі.
③Крім Нім.Антанта змушена була підписати відповідні документи і з її союзниками,для яких наслідки війни були неспр.
-Розпад Австро-Угорщ.:Чехо-Словаччина,Польща,Югославія,Австрія,Угорщина.
Тепер панівне становище у світі займали держави Антанти та США.
-Але США формально так і не стали членом Ліги Націй
-Не вдалось реалізувати принципи «відкритих дверей» і «свободи морів».
-Розкол світу на дві протилежні соціальні системи.В Росії виникла нова тоталітарна більшов.-комун.держава,не вигідна щодо Європи.
④-Ідея ств.міжнар.орган.з урегулювання конфліктів виникла в різних країнах,як поширення поциф.настроїв
-На Паризький конфр.діяла спеціальна комісія для укладання статуту Ліги Ніцій.Статут підписали 44 держави.
-Керівні органи Ліги Націй:асамблея,Рада і постійний секретаріат.
-Спочатку Рада Ліги Націй складалась з 4 постійних членів:Англії,Франції,Італії та Японії.
У стуктурі Ліги Нац.були між нар.орган пот.і тимчасові комісії.Деякі з них,Міжнар.Орган.Праці(МОП)і Постійна палата міжнародного правосуддя,мали статус автономних органів в Лізі.
-Штаб-квартира Ліги Націй знах.в Женеві.
-Статус Лігми вимагав обмеження озброєнь до мінімуму;держав-агресорів,Ліга мала право застосувати дипломатичні,політ. І ек.санкції,втручаючись у суперечки між державами.
-Ліга виробила також порядок управління колишніми колоніами Нім.,що були в складі Турецької імперії.
СРСР вступив в Лігу Націй у 1934р.
⑤-Ваш.к-ція була скликана з ініціативи США,12 листопада 1921,9 держав:США,Великоб.,Японія,Франція,Італія,Бельгія,Голандія,Португалія,Китай.Мета к-цій-обмеження озброєнь.Засідання проводилось відкрито.Голова к-цій-секретар США Хьюз запропонував країнам припинити будівництво потужних військових кораблів,частину їх розброїти;вирішити тихоокеанську і далекоех.проблеми.
-Англія погоджувалась скоротити флот,якщо скороти численність фр.армії.
-Франція не погоджувалась через загрозу для неї більшовизму.
-Сша підтримали Францію.13 грудня 1921-США,Великоб.,Франц. І Японія підписали Тракт 4-ох держав,що гарантував,острівні володіння його учасників у Тихому океані…
-Більшовицька Росія не визнавала рішень к-ції,її на неї не запросили.
-6 лютого 1922-Договір 5 держав(США,Англія,Японія,Франція,Італія)про обмеження морських озброєнь.
-Особливу роль к-ція приділа становищу в Китаї,що вимагав повернення територій
переданих уволодіння Японії→ «рух 4 травня»у Китаї.
-6 лютого 1922-договір ,що проголошував принцип територіальної цілісності і суверенітету Китаю.Японія мала повернути йому нім.кон.Шан.і вивести армію.
!Версал.-Ваш. Система договорів мала на меті переділити сфери впливу на користь сильніших,пошук нового зовні.-політ.курсу.→Нові пр..між переможцями і переможими країнами.
⑥-Розгортання нац.-виз.рухів після Перш.св.війни
-запобігти розповсюдженню ком.в Європі;
-складна ситуація з виплатою Нім.репарацій (269млрд.марок→226млрд.→132млрд.→50 млрд.)→Рурський конфлікт(11 січня 1923)
↓
Франко-бельгійські війська окупували Руський басейн з його виг.шахтами і металург.про мисловістю Реїнської обл..Це авантюра Франції провалилось,втрутилась Англія і США.
-План Дауеса-спрямований на розв’язування проблеми виплатою Нім.репарацій(52% репарацій належало Франції)
30 листопада 1923-репараційна комісія ств.два комітети для опрацювання репар.питань(Ӏ-голова Ч.Дауес,ӀӀ-О.Юнг.)
План Дауеса:швидка відбудова нім.важкої промисловості для виплати репарацій,надання нім.позики 800млн.марок.Ввелення для цього у Нім.звільнена від репарацій.
⑦-10 квітня 1922-Генуезка конференція.Їїзавдання-відновлення мирного співжиття народів Європи,налагодження їх ек.діяльності та розвитку міжнародної торгівлі.Делегація Росії представляла інтереси України,Білорусії,Азербайджану,Вірменії,Грузії,Бухари,Харезму Далекос.республіки.Рос.далегація на чолі з Т.Чючер.погоджувалась повернути майно і борги власникам націоналізованого майна,але Росія вимагала визнання радянського уряду де-юре та надання йому кредитів.
-Росія не домагались цього і пішла на апаратні домовленості з Німеччиною→Реппальський договір(16.04.1922)про встановлення дипломатичних відносин і врезгулюва всіх спірних питань через відмову від взаємних претензій.
Цей договір підривав прин.Версальського договору,проти нього виступили Англія,Франція і США.
-Літо 1922-к-ція в Гаазі визнання більшов.Росії повноправним членом усіх міжнародних відносин.
5-16 жовтня 1924-к-ція Локарно.Підписано Рейський гаран.пакт між Нім.,бельгією,Францією,Великобрит. І Італією,що гаратував недоторканість нім.кордонів на заході і демілітаризація Рейнської зони.За цей час договір відповідала Ліга Націй→Нім.досягла рівноправності у Європі.
-Пакт Брвана-Келлога регулював відносини між СРСР і європейськими державами.
҉ Робота з документом ҉
РАПАЛЛЬСЬКИЙ ДОГОВІ МІЖ РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАТИВНОЮ СОЦІАЛІСТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ ТА НІМЕЧЧИНОЮ.
(в и т я г)
16 квітня 1922
Стаття 1. Обидва уряди згодні,що суперечності між Німеччиною та Російською Радянською Республікою в питаннях які виникли за час перебування цих держав в стані війни,регулюються на таких підставах:
А)Німецька держава і РРФСР навзаєм відмовляються від відшкодування їхніх воєнних витрат,так само як і від відшкодування ї
їхніх воєнних збитків,іншими словами,тих збитків,що були завдані їм та їхнім громадянам у районах воєнних дій унаслідок заходів,включно зі здійсненими на території супротивної сторони неквізіями.
Б)Німеччина та Росія навзаєм відмовляються від відшкодування їхніх витрат на військовополонених.
Стаття3. Дипломатичні й консульськіі відносини між Німеччиною та РРФСР негайно відновлюються…
Стаття 5. Обидва уряди будуть у доброзичливому дусі навзаєм йти назустріч господарським потребам обох країн…
҉ Робота з документом ҉
ЛОКАРНСЬКИХ ДОГОВІР МІЖ НІМЕЧЧИНОЮ,БЕЛЬГІЄЮ,ФРАНЦІЄЮ,ВЕЛИКОЮ БРИТАНІЄЮ ТА ІТАЛІЄЮ.
(в и т я г)
16 жовтня 1925
Стаття 1. Високі Договірні Сторони гарантують,кожна за себе і всі разом,зазначеним у подальших статтях чином збереження територіального status quo,що випливає з кордонів між Нім. та Бельгією і між Нім. та Францією,недоторканність цих кордонів,як вони встановлені в мирному договорі,підписаному у Версалі 28 червня 1919року….
Стаття 2. Німеччина і Бельгія,а також Німеччина і Франція взаємно зобов’язуються ні в якому разі не вдаватися одна щодо одної до нападу чи вторгнення і ні в якому разі не вдаватися до війни одна проти одної…
Стаття 3. З огляду на прийняті ними в статті 2 обопільні зобов’язання,Німеччина і Бельгія,а також Німеччина і Франція зобов’язуються всі будь-які питання,що могли б їх розділяти і могли б бути розв’звичайних дипломатичних відносин,розв’язувати мирним шляхом…
҉ Робота з документом ҉
ПАКТ БРІАНА-КЕЛЛОГА
(в и т я г)
Париж,27 серпня 1928р.
Стаття 1. Високі Договірні Сторони урочисто оголошують від імені своїх народів,що вони засуджують засіб уживаня війни для врегулювання міжнародних конфліктів і відмовляються у своїх взаємовідносинах від війни як знаряддя національної політики.
Стаття 2. Високі Договірні Сторони визначають що врегулювання або розв’розбіжностей чи конфліктів,які можуть виникнути між ними,незалежно від характеру їхнього походження,має здійснюватися тільки мирним засобами.
Стаття 3. Ця угода буде ретиф. Високими Договірними Сторонами…згідно з конституціями цих країн,і вона набере чинності у відносинах між ними,щойно всі документи про ратифікацію буде депоновано у Вашингтоні.
Ця угода,щойно вона набере чинності,як це передбаченно в попередньому абзаці,залишиться відкритою так довго,скільки буде потрібно для приєднання до неї інших держав світу…
МИРНІ ДОГОВОРИ 1919-1920 РР. |
|||
НАЗВА ДОГОВОРУ |
ДАТА УКЛАДЕННЯ |
КРАЇНА |
УМОВИ |
Сен- Жерменський |
10 вересня 1919 |
Австралія |
1.Узаконено розпад Австро-Угор.імперії 2.Закладено правові підвалини існування Австрії. 3.Утворені незал.держ.:Угорщина,Чехо-Словаччина,Королівство сербів,хорватів і словенців. 4.Накладено репар.на Австрію. |
Нейїський |
27 листопада 1919 |
Болгарія |
1.Значні тер.поступки Румунії,Чехо-Словаччині,Корол. Сербів,хорватів і словенців. 2.Обтяжливі репарації. 3.Скорочення військових сил. 4.Утрата виходу до Егейського моря. |
ТРІАНОНСЬКИЙ |
4 червня 1920 |
Угорщина |
1.Узаконено розпад Австро-УГор.імперії 2.Територ.поступки Румунії,Чехо-Словіччині,Королівсву сербів,хорватів і словеців. 3.Обтяжливі репарації 4.Скор.військових сил та заборона мати на озбр.танки,вожку арт. Та авіац. |
Севрський |
10 серпня 1920 |
Туреччина |
1.Узаконено розпад Османської імперії 2.Утрата таких колоній,як Сирія,Ліван,Палестина,Месопотамія,Єгипет,Аравійський пів-ів 3..Відкриті для усіх студен протоки Босфор,Дарданелли. |
РЕФЕРАТ
НА ТЕМУ: «Обернені тригонометричні функції».
Виконала:
Студентка групи ПВ(н)-10
Терлецька Катерина