Урок "Лексикологія .Узагальнення знань "

Про матеріал
Мета: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні знання учнів про основні відомості з лексикології; удосконалити знання, уміння й навички п′ятикласників щодо практичного використання знань із лексикології в усному й писемному мовленні; поглибити вміння користуватися різними видами словників для збагачення, увиразнення мовлення; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне, конкретне й абстрактне мислення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти відродженню українських звичаїв і традицій. Внутрішньопредметні зв’язки: Культура мовлення і стилістика: уживання слів відповідно до їх значення; доречне використання слів із переносним значенням, лексичних повторів і синонімів як засобу зв’язку речень у тексті, а також для уникнення невиправданих повторів слів. Текст (риторичний аспект): розвиток умінь увиразнювати мовне оформлення висловлювання за допомогою лексичних засобів. Тип уроку: урок повторення з елементами узагальнення і систематизації
Перегляд файлу

 

Тема. Узагальнення та систематизація знань із теми « Лексикологія»

Мета:повторити, узагальнити, поглибити й систематизувати знання п’ятикласників із лексикології; удосконалювати  здобуті уміння та навички ; розвивати культуру усного та писемного мовлення, логічне та абстрактне мислення, увагу, пам’ять; плекати любов до рідної мови, культури, звичаїв.

Тип уроку: урок повторення з елементами узагальнення і систематизації.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

А) «Мікрофон»

  • Що таке лексикологія ?
  • Що таке лексика?
  • Що таке лексичне значення слова? Наведіть приклад.
  • Що таке переносне значення слова? Наведіть приклад.
  • Що таке синоніми? Наведіть приклад.
  • Що таке абсолютні синоніми? Наведіть приклад.
  • Що таке антоніми? Наведіть приклад.
  • Що таке пароніми? Наведіть приклад.
  • Що таке омоніми? Наведіть приклад.
  • Яка лексична група утворює ряди або гнізда?
  • Що таке опорне (ключове, стрижневе) слово?
  • Яка лексична група утворює пари?

В) Слово вчителя

Чудово. Ми  повторили основні теоретичні відомості .

Б) Вправа «Ключ до знань»)

Заповніть карту правильними варіантами відповіді: 

Пряме значення слова  +

Переносне значення слова –

 


  1. Срібне волосся.
  2. Сміється дитина.
  3. Свіжа сорочка.
  4. Ллється вода.
  5. Водити за носа.
  6. Водити вулицею.
  7. Ніжна душа.
  8. Медовий погляд.
  9. Рожеві мрії.
  10.  Обступили сумніви.
  11. Золоті руки.
  12.  Срібний ланцюжок.

 

 

 

 

 

Гра «Знайди «зайве» слово»

(на електронну дошку (або на картках) виводиться картинка із синонімічними рядами та зайвим слово в кожному із них; учні цю лексику відшуковують, озвучують і пояснюють свою відповідь; кожна пара характеризує по два ряди слів)

1. Говорить, розмовляє, регоче, базікає, мимрить, гомонить.

2. Чуйний, співчутливий, доброзичливий, щирий, щедрий, людяний.

3. Чемний, ґречний, тихий, вихований, тактовний, обхідливий.

4. Гарний, яскравий, файний, привабливий, красивий.

5. Зрозуміти, збагнути, втямити, відібрати, уторопати.

6. Сміливий, хоробрий, відважний, бундючний.

 Фізкультхвилинка: Гра «М’яч зі словами»

Це буде і фізкультхвилинка.

білий – чорний     жар – холод

швидко – повільно   радісно – сумно

сміливий – боягуз    м’який – твердий

війна – мир     купувати – продавати

сильний – слабкий   великий – малий

літо - зима

 

 

  1. Ситуативне завдання (на картках) 

  Хто з вас найбільший мрійник? Я пропоную викреслити в кожному рядку вірша зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе розказати про свою мрію у віршованій формі.

Мрія

Як виросту – збудую (дім, хату, оселю).

Поставлю, колесо (приладнаю приб’ю, прикріплю).

А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)

Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях).

Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається),

Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).

 

 

ІV. Робота над закріпленням вивченого

Слово вчителя

Обміняйтеся роботами і перевірте, чи правильні відповіді записані 

Якщо у нас все гаразд, то продовжимо мандрівку. І перша вулиця – це вулиця Синонімів.(Слайд 6)

Вправа: згрупуйте слова в синонімічні гнізда (ряди)

Безшелесно, шлях, діброва , ліс ,тихо, дорога,шуміло,  перелісок, путь, беззвучно,нечутно,лісопарк, шелестіло,потиху,шосе, пуща,шурхотіло, хаща,шепотіло, праліс.

Слово вчителя

- То скільки синонімічних рядів (гнізд)у вас вийшло?  Давайте перевіримо

Відгадайте загадку

Сонце вкрилось хмарками.

Хтось невидимий в імлі

Небо срібними нитками

Пришиває до землі. (Дощ)

До слова-відгадки доберіть слова, близькі за значенням.

Дощ, злива, мжичка.

Слово вчителя

Наступна вулиця, яку ми маємо відвідати – це вулиця антонімів. Погляньте тут трапилися якісь негаразди.

Вправа «Розгубились восьминіжки»

Доберіть слова з протилежним значенням

Білий-  чорний

Світлий - темний

Яскравий - тьмяний

Цікавий – нудний

Показний – непримітний

Швидкий- повільний

Гострий- тупий

Чистий - брудний

Мокрий- сухий

До виділених слів доберіть протилежні за значенням слова. Поясніть, як ви розумієте зміст примовок. Спишіть

 

Хто багато говорить, той … творить.

Удень душно, а … кусаються комарі.

Бур’ян росте  швидко, добра трава …  .

М’яко стеле, та … спать.

Поранити легко, загоїти    .

Знай більше, говори …  .

Слово вчителя

Триває наша мандрівка і ми опинилися на вулиці омонімів.

Вправа. Поясніть лексичне значення омонімів. Доберіть до них із довідки слова, які допомагають зрозуміти їх лексичне значення, запишіть.

Зразок. Коса – коса – коса. Дівоча коса. Нагострена коса. Морська коса.

Пара – пара – пара. Місяць – місяць. Ключ – ключ – ключ. Півники – півники. Бракувати – бракувати.

Довідка: молодят; із секретом; розквітлі; журавлиний; туфель; забіякуваті; сміливості; літній; консервний; партію виробів; гаряча; повний.

 Вулиця паронімів

 

  Вправа: поясніть значення слів, складіть речення з однією парою паронімів

Адресат – адресант

Досвід – дослід

Адрес – адреса.

V. Підбиття підсумків.

Слово вчителя

VІ.  Закріплення вивченого

Робота в групах

Завдання 1: знайти зайве слово. Думку аргументуйте.

1. Смуток, журба, скорбота, сміх, печаль.

2. Сильний, дужий, слабкий, потужний, міцний.

3. Лагідно, любо, приязно, сердито, привітно.

4. Веселий, кумедний, білий, смішний.

5. Сердитий, гнівний, серйозний, злий.

6. Міркувати, дякувати, мислити, гадати.

Завдання 2: поясніть різницю між словами серцевий – сердешний - сердечний

Завдання 3:виправте лексичні помилки

Іти по вулиці – іти вулицею

Кожний раз – щоразу

Крайня необхідність – гостра потреба

Жорсткий контроль – суворий контроль

Вести себе впевнено -  поводитися впевнено

Взяти себе в руки – опанувати себе

Вийти з себе -  втрачати витримку.

VІІ. Заключне слово вчителя. Виставлення оцінок.

Як бачите, багато в мові є тонкощів та нюансів, не дарма Франсуа Вольтер сказав: «Чужу мову можна вивчити за 6 років, а свою треба вчити все життя». Тож любімо рідну мову, вивчаймо мову і успіхів у всіх добрих починаннях.

VIIІ. Д/з: Повторити  теоретичний матеріал , скласти речення із словами серцевий – сердешний – сердечний.
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

docx
Додано
12 січня 2023
Переглядів
216
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку