Аналіз поетичних творів Л.Українки "Конвалія" та "Давня весна" з використанням різноманітних завдань, що сприяють формуванню читацьких компетенцій учнів початкової школи.
Читання 4 клас
Тема. Леся Українка. Конвалія (Уривок) Леся Українка. Давня весна. Напам’ять . Почуття автора та засоби їхнє вираження у вірші.Заучування віршів напам’ять .
Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Л. Українки; формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів, викликати захоплення великою силою волі поетеси, виховувати інтерес до життєвого шляху і творчого здобутку поетеси.
Обладнання: портрет,виставка книг,проектор, презентація
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1 Поетична хвилинка за вибором учнів (поезії Л.Українки)
2 Повторення біографії Л.Українки.
Незакінчене речення «Я знаю про , що Л.Українка…»
ІІІ Оголошення теми і мети уроку.Мотивація навчальної діяльності
ІV Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1 Опрацювання поезії «Конвалія»(уривок)
а) Відгадування загадки
б) Мозговий штурм «Що я знаю про цю квітку?»
в) Розповідь вчителя «Легеда про конвалію»
г) Виразне читання вчителем і бесіда за первісним сприйманням
- Чи сподобаввся вам вірш? Який настрій він викликає?
Хто дійові особи?
д) Словникова робота: добір синонімів, читання піраміди слів
ж) Виразне читання «сходинками»
2. Аналіз поезії «Давня весна»
Зараз ми знову поринемо у чудову Лесину поезію та ознайомимось з віршем
« Давня весна» - простепостігаємо за станом природи та зміною настрою героїні
а) згадаємо про дитинство аоетеси
б). Читання вірша вчителем під музичний супровід
- Чи сподобався вам вірш? Які почуття викликає він у вас?
В). Словникова робота.
хутко, самотна, стокрила,замиготіло,прилинули,загомоніло
г).Читання вірша учнями.
Д). Бесіда по прочитаному
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- Яким спочатку був настрій дівчинки?
- Чому вона була дуже сумна?
- Яка пора року описується?
- Який подарунок принесла весна поетесі?
- Як потім змінився настрій дівчинки?
- Чи змінюється інтонація під час читання вірша?
- Як у вірші описано пробудження природи: вітру, дерев, пташок? Прочитайте ці рядки.
ж). Виразне читання вірша
І) Гра «Оживіть ілюстрацію»
IV. Підсумок уроку. Рефлексія.
Самооцінювання, аналіз здійснення очікуваних результатів
Слухання пісні « Давня весна»
V. Домашнє завдання
1. Вивчити вірш напам’ять
2.Творча робота на тему « Я- художній редактор» -намалювати ілюстрацію до вірша.
1