Урок "«Летючий корабель». Повчальний зміст казки"

Про матеріал
Матеріал спрямовано на опрацювання ідейно-художнього змісту казки «Летючий корабель», з'ясувати її тему та ідею, проаналізувати персонажів та визначити її повчальний зміст; виховувати такі якості, як співчуття, бажання допомагати іншим; розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам'ять, формувати кругозір.
Перегляд файлу

«Летючий корабель». Повчальний зміст казки

Мета: Навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст казки «Летючий корабель», з'ясувати її тему та ідею, проаналізувати персонажів та визначити її повчальний зміст.

 Виховна: виховувати такі якості, як співчуття, бажання допомагати іншим,

 Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, навички виразного читання, мовлення, пам'ять, формувати кругозір.

Тип уроку: комбінований.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання

  •  Яке місце посідає праця в житті людини? Обґрунтуйте свою думку,
  •  Що б робили люди, якщо їм не потрібно було б працювати?
  •  Чи змінює праця людей на краще? Обґрунтуйте свою думку.

3. Актуалізація опорних знань
- Що для вас означає дружба? Чи маєте ви справжніх друзів?

 - Хто приходить вам на допомогу, коли ви цього потребуєте?

 - Чи допомогали вам коли-небудь незнайомі люди? Як ви їм віддячили?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Хто такі друзі? Ми часто називаємо друзями тих, хто насправді є лише приятелями, з якими ми робимо щось разом або маємо спільні інтереси. Тобто це ті, з ким ми спілкуємось у школі, гуляємо на вулиці, зустрічаємось у вільний час.
Справжня дружба — це щось ширше та глибше, тому що друг — це не той хлопець або дівчинка, який одразу залишить тебе, якщо ти припиниш із ним грати, а той, хто цікавиться твоїми інтересами, думками та захопленнями, сприймає тебе таким, який ти є, навіть якщо ти змінюєш свої уподобання, наприклад, у музиці або одязі, які були у вас до цього спільними. Справжній друг зупинить тебе, якщо ти щось робиш погане, і ніколи не буде пліткувати за спиною, завжди підтримає у скрутному становищі і допоможе знайти гідне рішення наявної проблеми.
Друг ніколи ні в чому не відмовить. Якщо тобі потрібна допомога — він завжди стане в пригоді та зробить усе, що від нього залежить, щоб допомогти. На справжніх друзів не впливає вік, відстань або різниця в матеріальному становищі. Друг один раз — друг назавжди. Навіть якщо ви давно не спілкуєтеся, або роз'їхались по різних містах, друг завжди буде радіти зустрічі з вами та цікавитись вашими справами.
Дуже важко відповідати всім цим критеріям, саме тому в кожної людини за все життя є лише один чи два справжніх друга, а всі інші — це приятелі, знайомі, сусіди чи колеги.
Сьогодні на уроці ми розглянемо казку, яка покаже, як важливо мати вірних друзів, відповідати добром на добро та завжди допомагати тим, хто цього потребує.
2. Читання казки «Летючий корабель»
2.1. Тема: зображення дружби та взаємодопомоги як ключових понять у взаєминах між людьми та досягнення успіху однієї людини за допомогою колективних зусиль.
2.2. Ідея: уславлення доброти, дружби, взаємодопомоги, покарання зверхності та пихатості.
2.3. Герої казки: дурень, дід, цар, лакей. Слухало, Скороход, Стрілець, Об'їдайло, Обпивайло, Морозко, царівна.
2.4. Виразне читання казки за ролями (уривки).
2.5. Аналіз казки «Летючий корабель» у формі бесіди за питаннями.

  •  Охарактеризуйте життя головного героя. Які стосунки він мав із родичами?
  •  Чому всі брати вирішили піти до царя?
  •  Хто допоміг дурневі не померти від голоду в лісі? Що він зробив для цього?
  •  Кого зустрів дурень, подорожуючи на летючому кораблі?
  •  Як здібності нових друзів допомогли дурневі виконати всі царські завдання?
  •  Чим завершилась ця неймовірна подорож?

3. Тренінг «Знайди пару»
Об'єднайте випробування з тим, хто його виконав:
1   Дурень               А випив усі запаси рідини
2   Слухало             Б допоміг другові не спаритися у бані
3   Скороход           В знайшов летючий корабель
4  Стрілець              Г  приніс води живущої й цілющої
5   Об'їдайло           Д дізнавався усі новини першим
6   Обпивайло         Є розбудив товариша, який уснув під час ви
7   Морозко                конання завдання
                               Е знищів усе їстівне, чим пригощали
Ключ: 1 в, 2 д, 3 г, 4є, 5 є, 6 а, 7 6.
4. Рубрика «Телеграма з казки»
Вгадайте, хто з персонажів казки міг дати таку телеграму:

1. «Шукаю роботящого зятя, який вміє будувати швидкий транспортний засіб». (Цар)

2. «Влучу білці в око зі ста кілометрів». (Стрілець)

3. «Проконсультую з питань будівництва». (Дід)

 4. «Чекаю запрошення на званий обід, дуже зголоднів». (Об'їдайло)

5. «Можу влаштувати зиму посеред літа за символічну плату». (Морозко)

6. «Готовий бути посередником між начальством та підлеглими». (Лакей)

7. «Дуже мучить спрага, озерця не пропонувати». (Обпивайло)

 8. «Позичу на невизначений час повітряний транспортний засіб з метою подорожі». (Дурень)

9. «Доправлю вчасно будь-які повідомлення або пакунки». (Скороход)
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Тестове опитування
1.  Про що йшла мова в царському указі?
А Що цар хоче отримати в подарунок летючий корабель;
Б що цар подарує орден тому, хто змайструє летючий корабель;
В що цар кине до в'язниці того, хто змайструє летючий корабель;
Г що цар віддасть дочку за того, хто змайструє летючий корабель.
2.  Що дали батьки синам у дорогу?
А Нічого не дали, бо самим нічого було їсти;
Б розумним — багато їжі зібрали, а дурню — чорний хліб та
воду; В дали кожному сину по паляниці;
Г дали кожному по три карбованці.
3.  Як дід, якого зустрів дурень, допоміг йому?
А Подарував дурневі летючий корабель;
Б познайомив його з царською дочкою;
В навчив, що треба зробити, щоб отримати летючий корабель;
Г порадив вертатися додому.
4.  Як дурень отримав летючий корабель?
А Увійшов у ліс, підійшов до дерева, цюкнув сокирою, упав ниць та й заснув;
Б прийшов до лісу, знайшов чарівне дерево та збудував корабель;
В вкрав летючий корабель у подорожніх, яких зустрів у лісі;
Г  відібрав корабель у своїх братів, які його збудували.
5.  Що робив дурень протягом усієї подорожі до царського палацу?
А висипався, беріг сили для зустрічі з царем;
Б летів дуже швидко, без зупинок;
В збирав подорожніх;
Г думав, як пояснити царю, де він узяв летючий корабель.
6.  Чим відрізнялись нові знайомі дурня від звичайних людей?
А Вони всі були ще дурнішими за дурня;
Б усі мали надзвичайні здібності;
В вони були звичайними мандрівниками;
Г  вони були наймудрішими людьми в царстві.
7.  Як відреагував цар на появу дурня з летючим кораблем?
А Одразу віддав йому дочку;
Б вигнав, тому що дурень був обідранцем;
В відібрав у дурня корабель;
Г  почав випробовувати його.
8.  Чим могло обернутись для дурня невиконання завдань?
А Йому відрубали б голову;
Б його відправили додому пішки;
В його б зганьбили на все королівство;
Г  його б ув'язнили.
9.  Хто допоміг дурневі виконати всі царські забаганки?
А Його старші брати;
Б царська дочка;
В нові друзі, яких він зустрів у подорожі;
Г ніхто не допомагав.
10.  Скільки всього завдань царя виконав дурень?
А П'ять;
Б сім; В три;
Г  шість.
11.  Яким було останнє випробування для дурня?
А Вкрасти царівну;
Б вполювати лося;
В побудувати ще один корабель;
Г дістати військо.
12.  Як змінився дурень наприкінці казки?
А Став найрозумнішим;
Б став гарним та ошатно вбраним;
В залишився дурним обірванцем;
Г дістав від нових друзів чарівні здібності.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель. Казка «Летючий корабель» вчить нас того, що немає безвихідних ситуацій, а справжні друзі завжди прийдуть на допомогу. Якщо ти допомагаєш друзям — то й вони колись допоможуть тобі.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поміркувати про місце дружби та взаємодопомоги в житті людини. Освіжити в пам'яті вивчені казки, вміти аналізувати їхні фантастичні та комічні елементи.

 

docx
Додано
19 березня 2020
Переглядів
612
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку