Тема. Лічба в межах 20. Попереднє та наступне число. Додавання і віднімання виду : 14+1, 17 – 1. Мета: формувати вміння додавати і віднімати в межах 20 на основі знань про попереднє й наступне число; закріплювати знання нумерації чисел другого десятка; вдосконалювати обчислювальні навички; вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення дітей; виробляти самостійність у роботі; виховувати інтерес до математики, бажання вчитися й добувати знання. Обладнання: зображення казкових героїв, таблиці, підручник, комп'ютерна презентація. Тип уроку: комбінований (урок – казка)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
1. Привітання
Вчитель:
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Діти:
Добрий день!
У добрий час!
Радо ми вітаємо вас!
З миром зустрічаємо,
Щастя вам бажаємо!
Вчитель:
Зараз сядуть усі дівчатка,
А за ними всі хлоп'ятка.
2. Наш девіз: «Міркуй правильно, відповідай чітко, записуй гарно й швидко»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка.
- Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх!
Починаємо мерщій!
Гра «Шифрувальник»
-Діти, будьте уважними, з ким саме ми поринемо в казку, ви скажете, виконавши завдання.
2+1=3 Л 5+3=8 Ч 9-3=6 К
4+2=6 К 2+0=2 П
7-3=4 Е 8-1=7 А
8+1=9 И 10-5=5 С
( на дошці ключ , в порядку зростання назвати числа, які утворені)
- Плескачик На дошку малюнок і слово Плескачик
- Хто такий Плескачик? Хто написав казку? (Н.Забіла) - Молодці виконали завдання.
III Повідомлення теми уроку.
- Ми сьогодні побуваємо у казці «Плескачик», але на свій математичний лад. - Разом з Плескачиком ми будемо лічити та обчислювати в межах 20, на основі знань про попереднє і наступне число, розв'язуватимемо задачі. Отже, казка починається!
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Не в місті, не в ліску, Край села стояла хата. Там жили дідусь і баба, Внучку Ганну мали. Роботящими були: мали свинку, пасли гуси, часто пиріжки пекли. Якось каже дід бабусі:
— Розпали вогонь в печі
Та для нашої ГаннусіТи плескачика спечи.
Учитель: - Спекла баба ввечері плескачика й поклала на вікно, щоб прохолонув. Плескачик вийшов незвичний, непосидючий, допитливий. Лежить він на вікні, дивиться на небо та й рахує.
- І ви йому допоможіть.
Усна лічба.
– Порахуйте від 10 до 20. (Хлопчики)
– Порахуйте від 20 до 10. (Дівчатка)
- Робота в парах.
Порахувати від 5 до 15, від 14 до 19, від 9 до 13, від 14 до 20.
- Назвати, яке число має 1дес. 3од.; 1дес. 7од.; 1дес.1од.; 1дес.8од. (сигнальні картки) Відповідь: 13, 17, 11, 18.
- Назвати: - яке число попереднє числу 5, 9 Правило-дошка
- яке число наступне числу 3, 7.
- Плескачик хоче дізнатися, які сусіди мешкають поруч.
- Назвіть сусідів числа: 12, 14, 16.
Гра «Запали зірку»
- Знайти і обчислити вирази із відповіддю 10.
9 + 1 7 + 3 6 + 3 2 + 8 5 + 5 6 + 4
1 + 7 1 + 9 4 + 3 3 + 7 8 + 2 4 + 6
- Скільки яскравих зірочок нарахував Плескачик? (9)
Гра «Впізнай цифру»
- Мріяв, рахував Плескачик і не помітив, як настав ранок. Він стрибнув з вікна і помандрував у ліс.
- Я такий гарненький: Щічки рум'яненькі, Ще й біленьке личко. А я все дивлюся Куди покочуся.
Каліграфічна хвилинка.
- Вискочив Плескачик на каліграфічну галявину.
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
- Потрібно навчити нашого героя писати каліграфічно цифру 8.
- Написання цифри 8 .
- Котиться Плескачик, аж ось назустріч йому Зайчик.
Зайчик: - Так, стань рівненько, повернись,
Ну й круглий ти! Куди не глянеш –
Що впоперек, що в довжину.
Комусь сніданком в лісі станеш.
Тікай, бо зараз дожену!
Плескачик: - Хіба я що тобі зробив?
Зайчик: - Ось ти повинен що зробить:
Якщо розв'яжеш ти завдання,
Я тебе без покарання відпущу.
Плескачик: - Але що ж мені робити?
Треба все це полічити.
А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Допоможіть мені.
- Робота за підручником, с. 97 № 1 - дівчатка, № 2 – хлопчики. - Самоперевірка
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
- Покотився Плескачик далі, аж тут назустріч – Сірий Вовк.
Вовчик: - Я голодний і сердитий,
Хочу їсти, хочу пити.
В мене повний рот зубів,
І ще жоден не поїв.
Плескачик: - Не їж мене, Вовчику!
Я тобі в пригоді стану!
Вовчик: - Тоді виконай такі завдання.
Плескачик: - А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Виручайте мене, друзі!
- Обчисліть приклади:
10 + 1 = 11 11 + 1 = 12 12 + 1 = 13 13 + 1 = 14
14 + 1 = 15 15 + 1 = 16 16 + 1 = 17 17 + 1 = 18
18 + 1 = 19 19 + 1 = 20
- Прочитайте тільки відповіді.
- Що ви одержали? ( Послідовний ряд чисел).
- Як вони утворилися? ( Додавали до числа 1 ).
- Тоді, що означає додати до числа 1? ( Одержати наступне число)
- А тепер будемо віднімати по 1.
20 – 1 = 19 19 – 1 = 18 18 – 1 = 17 17 – 1 = 16
16 – 1 = 15 15 – 1 = 14 14 – 1 = 13 13 – 1 = 12
12 – 1 = 11 11 – 1 = 10
- Прочитайте відповіді. - Які числа одержали? ( Попередні)
- Отже, додаючи до числа одиницю, ми отримуємо наступне число.
- І навпаки, віднімаючи одиницю, ми отримуємо попереднє число.
- Плескачик мандрував і втомився.
Потрібно йому і нам відпочити. – Фізкультхвилинка
- Зарядка для очей
VI. Закріплення і систематизація навчального матеріалу.
- Покотився Плескачик далі, а тут назустріч Ведмідь.
Ведмідь: - Я – Ведмедик волохатий,
Люблю ягідки й медок.
Ой, а що це так запахло?
Смачний, мабуть, Плескачик?
Плескачик: - Не їж мене, Ведмедику, я тобі у пригоді стану.
Ведмедик: - Ну тоді, Плескачику, виконай завдання.
Плескачик: - А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Допоможіть мені.
1. Робота з підручником, с. 97.
1) Усні обчислення
- Приклади № 4. - Покотився Плескачик далі, а поблизу за горбочком Лисичка вже його чекає – зустрітись хоче .
Лисичка: - Чи є в світі молодиця,
Краща за мене, Лисицю?
Люблю курку, люблю гуску,
Можу з'їсти трясогузку.
Люблю рибку, люблю птичку,
Бо я ж хитрая Лисичка.
Плескачик: - Не їж мене Лисичко.
Лисичка: - Звідки штука ця взялась?
І зовсім не пахне м'ясом.
Ні, не буду його їсти!
Лиш завдання дам йому.
2) Розв'язати задачі № 5, (зошит)
Лисичка: - А тепер візьму швиденько,
Відведу назад стареньким.
Вдома жде його Ганнуся
Та бабуся з дідусем.
3) Геометричне завдання.
-Уважно подивіться на екран.
-З яких геометричних фігур побудували хатку.
VII. Підсумок уроку. Всі завдання розв'язали, Перешкоди подолали, Тож, мерщій, часу не гайте, Що робили? Пригадайте! (Відповіді дітей)
Дякую, що Плескача Ви рятувати поспішали,
Так завзято працювали,
Всі завдання розв'язали.
Скажем дружно ми усі,
Що ви просто: «Молодці!»
1
Тема. Лічба в межах 20. Попереднє та наступне число. Додавання і віднімання виду : 14+1, 17 – 1. Мета: формувати вміння додавати і віднімати в межах 20 на основі знань про попереднє й наступне число; закріплювати знання нумерації чисел другого десятка; вдосконалювати обчислювальні навички; вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення дітей; виробляти самостійність у роботі; виховувати інтерес до математики, бажання вчитися й добувати знання. Обладнання: зображення казкових героїв, таблиці, підручник, комп’ютерна презентація. Тип уроку: комбінований (урок – казка)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
1. Привітання
Вчитель:
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Діти:
Добрий день!
У добрий час!
Радо ми вітаємо вас!
З миром зустрічаємо,
Щастя вам бажаємо!
Вчитель:
Зараз сядуть усі дівчатка,
А за ними всі хлоп’ятка.
2. Наш девіз: «Міркуй правильно, відповідай чітко, записуй гарно й швидко»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас на гостину поспішає казка.
- Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх!
Починаємо мерщій!
Гра «Шифрувальник»
2+1=3 Л 5+3=8 Ч 9-3=6 К
4+2=6 К 2+0=2 П
7-3=4 Е 8-1=7 А
8+1=9 И 10-5=5 С
( на дошці ключ , в порядку зростання назвати числа, які утворені)
- Плескачик На дошку малюнок і слово Плескачик
- Хто такий Плескачик? Хто написав казку? (Н.Забіла) - Молодці виконали завдання.
III Повідомлення теми уроку.
- Ми сьогодні побуваємо у казці «Плескачик», але на свій математичний лад. - Разом з Плескачиком ми будемо лічити та обчислювати в межах 20, на основі знань про попереднє і наступне число, розв'язуватимемо задачі. Отже, казка починається!
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Не в місті, не в ліску, Край села стояла хата. Там жили дідусь і баба, Внучку Ганну мали. Роботящими були: мали свинку, пасли гуси, часто пиріжки пекли. Якось каже дід бабусі:
— Розпали вогонь в печі
Та для нашої Ганнусі Ти плескачика спечи.
Учитель: - Спекла баба ввечері плескачика й поклала на вікно, щоб прохолонув. Плескачик вийшов незвичний, непосидючий, допитливий. Лежить він на вікні, дивиться на небо та й рахує.
- І ви йому допоможіть.
Усна лічба.
– Порахуйте від 10 до 20. (Хлопчики)
– Порахуйте від 20 до 10. (Дівчатка)
- Робота в парах.
Порахувати від 5 до 15, від 14 до 19, від 9 до 13, від 14 до 20.
- Назвати, яке число має 1дес. 3од.; 1дес. 7од.; 1дес.1од.; 1дес.8од. (сигнальні картки) Відповідь: 13, 17, 11, 18.
- Назвати: - яке число попереднє числу 5, 9 Правило-дошка
- яке число наступне числу 3, 7.
- Плескачик хоче дізнатися, які сусіди мешкають поруч.
- Назвіть сусідів числа: 12, 14, 16.
Гра «Запали зірку»
- Знайти і обчислити вирази із відповіддю 10.
9 + 1 7 + 3 6 + 3 2 + 8 5 + 5 6 + 4
1 + 7 1 + 9 4 + 3 3 + 7 8 + 2 4 + 6
- Скільки яскравих зірочок нарахував Плескачик? (9)
Гра «Впізнай цифру»
- Мріяв, рахував Плескачик і не помітив, як настав ранок. Він стрибнув з вікна і помандрував у ліс.
- Я такий гарненький: Щічки рум'яненькі, Ще й біленьке личко. А я все дивлюся Куди покочуся.
Каліграфічна хвилинка.
- Вискочив Плескачик на каліграфічну галявину.
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
- Потрібно навчити нашого героя писати каліграфічно цифру 8.
- Написання цифри 8 .
- Котиться Плескачик, аж ось назустріч йому Зайчик.
Зайчик: - Так, стань рівненько, повернись,
Ну й круглий ти! Куди не глянеш –
Що впоперек, що в довжину.
Комусь сніданком в лісі станеш.
Тікай, бо зараз дожену!
Плескачик: - Хіба я що тобі зробив?
Зайчик: - Ось ти повинен що зробить:
Якщо розв'яжеш ти завдання,
Я тебе без покарання відпущу.
Плескачик: - Але що ж мені робити?
Треба все це полічити.
А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Допоможіть мені.
- Робота за підручником, с. 97 № 1 - дівчатка, № 2 – хлопчики. - Самоперевірка
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
- Покотився Плескачик далі, аж тут назустріч – Сірий Вовк.
Вовчик: - Я голодний і сердитий,
Хочу їсти, хочу пити.
В мене повний рот зубів,
І ще жоден не поїв.
Плескачик: - Не їж мене, Вовчику!
Я тобі в пригоді стану!
Вовчик: - Тоді виконай такі завдання.
Плескачик: - А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Виручайте мене, друзі!
- Обчисліть приклади:
10 + 1 = 11 11 + 1 = 12 12 + 1 = 13 13 + 1 = 14
14 + 1 = 15 15 + 1 = 16 16 + 1 = 17 17 + 1 = 18
18 + 1 = 19 19 + 1 = 20
- Прочитайте тільки відповіді.
- Що ви одержали? ( Послідовний ряд чисел).
- Як вони утворилися? ( Додавали до числа 1 ).
- Тоді, що означає додати до числа 1? ( Одержати наступне число)
- А тепер будемо віднімати по 1.
20 – 1 = 19 19 – 1 = 18 18 – 1 = 17 17 – 1 = 16
16 – 1 = 15 15 – 1 = 14 14 – 1 = 13 13 – 1 = 12
12 – 1 = 11 11 – 1 = 10
- Прочитайте відповіді. - Які числа одержали? ( Попередні)
- Отже, додаючи до числа одиницю, ми отримуємо наступне число.
- І навпаки, віднімаючи одиницю, ми отримуємо попереднє число.
- Плескачик мандрував і втомився.
Потрібно йому і нам відпочити. – Фізкультхвилинка
- Зарядка для очей
VI. Закріплення і систематизація навчального матеріалу.
- Покотився Плескачик далі, а тут назустріч Ведмідь.
Ведмідь: - Я – Ведмедик волохатий,
Люблю ягідки й медок.
Ой, а що це так запахло?
Смачний, мабуть, Плескачик?
Плескачик: - Не їж мене, Ведмедику, я тобі у пригоді стану.
Ведмедик: - Ну тоді, Плескачику, виконай завдання.
Плескачик: - А я в школу не ходив
Й математики не вчив.
Допоможіть мені.
1. Робота з підручником, с. 97.
1) Усні обчислення
- Приклади № 4. - Покотився Плескачик далі, а поблизу за горбочком Лисичка вже його чекає – зустрітись хоче .
Лисичка: - Чи є в світі молодиця,
Краща за мене, Лисицю?
Люблю курку, люблю гуску,
Можу з'їсти трясогузку.
Люблю рибку, люблю птичку,
Бо я ж хитрая Лисичка.
Плескачик: - Не їж мене Лисичко.
Лисичка: - Звідки штука ця взялась?
І зовсім не пахне м'ясом.
Ні, не буду його їсти!
Лиш завдання дам йому.
2) Розв'язати задачі № 5, (зошит)
Лисичка: - А тепер візьму швиденько,
Відведу назад стареньким.
Вдома жде його Ганнуся
Та бабуся з дідусем.
3) Геометричне завдання.
VII. Підсумок уроку. Всі завдання розв'язали, Перешкоди подолали, Тож, мерщій, часу не гайте, Що робили? Пригадайте! (Відповіді дітей)
Дякую, що Плескача Ви рятувати поспішали,
Так завзято працювали,
Всі завдання розв'язали.
Скажем дружно ми усі,
Що ви просто: «Молодці!»