Тема. Лічильна одиниця – тисяча. Лічба тисячами. Розряди – одиниці тисяч, десятки тисяч, сотні тисяч. Клас одиниць, клас тисяч. Читання багатоцифрових чисел. Лічба розрядними одиницями в межах тисячі, мільйона.
Мета. Ознайоми учнів з новою лічильною одиницею – тисячею. Пояснити утворення чисел від 1000 до 10 000. Вчити читати числа, лічити за допомогою нової лічильної одиниці. Виробляти вміння додавати та віднімати тисячі. Удосконалювати вміння розв’язувати задачі на 3-4 дії різних ступенів, які є комбінаціями простих задач вивчених типів. Виховувати вміння радіти успіхам товаришів, потребу в знаннях, працьовитість.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
- Діти промовляють разом:
Ось і дзвоник дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. Основна частина.
- Діти, яка тема нашого місяця? (Чарівні перетворення). Що ми вивчаємо у цій темі? (Організм людини).
- Дуже добре! Але урок наш ми розпочнемо із математичних перетворень. (усно на екрані)
2 т = …кг, 180 с = … хв, год = … хв, 3 роки = …міс., 200 коп. = … грн, 30 дм = … см,
року =…міс.
Формування каліграфічних навичок.
Пропоную вам пограти з м’ячем. Гра «Математичний м’ячик» (Учитель називає число і кидає учневі м’ячик, а учень – називає, чому дорівнює це число в інших лічильних одиницях, і викидає м’ячик учителю).
1 десяток – 10 одиниць, 10 десятків – 1 сотня, 10 десятків – 100 одиниць, 100 десятків – 1000 одиниць, 1 сотня – 100 одиниць, 1 тисяча – 1000 одиниць, 1 тисяча – 100 десятків.
9 99 999
+ + +
1 1 1
= = =
10 100 1000
Давайте з’ясуємо, на скільки кожна наступна розрядна одиниця більша за попередню ( в 10 разів)
На екрані таблиця класів і розрядів.
Клас тисяч |
Клас одиниць |
||||
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
|
|
|
|
|
|
А зараз погляньте на екран. Що це? На екрані діаграма.
Серце людини за годину перекачує певну кількість літрів за хвилину. Якщо цю кількість поділити на 2, то отримаємо 150. Скільки літрів крові перекачує людське серце за годину? Розв’яжіть задачу за допомогою рівняння. (х:2=150)
Після розв’язання задачі, вчитель пропонує знайти головні члени речення в першому реченні задачі (що? – серце, що робить? – перекачує. Граматичне значення слова «серце» - іменник, однина, с. р., Н.в.)
Учні 4 класу зацікавилися проблемою сортування сміття. Вони дізнались, що батарейки розкладаються у ґрунті 100 років, поліетилен у два рази більше, пластик – на 200 років більше, ніж поліетилен і батарейки разом, а скло у 5 разів довше, ніж поліетилен. Скільки років розкладається у ґрунті скло?
- Обговорення задачі: про що розповідається у задачі? (про сортування сміття); Скільки розкладаються у ґрунті батарейки? А поліетилен? Пластик? Скло? Що запитує задача? Чи можемо ми одразу відповісти на питання задачі? ( Ні). Що ми можемо знайти першою дією?...
1)100∙2=200 (р.) – розкладається поліетилен;
2) 100+200=300 (р.) – розкладаються батарейки і поліетилен;
3) 300+200=500 (р.) – розкладається пластик;
4) 200∙5=1000 (р.) – розкладається скло.
- Діти, то ж чим ми можемо допомогти нашій планеті вже від сьогодні? (Сортувати сміття). Пропоную переглянути відео про сортування сміття.
4. Закріплення нового матеріалу.
- Цікаво знати!
Насіння соняшнику, належить до рідкісного класу продуктів: і корисне, смачне. Через відсутність в складі холестерину, воно дійсно корисне для роботи серця. Крім того, соняшникове насіння багате на клітковину і такі мінерали, як цинк, кальцій, залізо та магній.
- Пропоную розв’язати задачу № 451 про соняшникове насіння.
Про що розповідається в задачі?
Скільки днів збирали насіння?
Скільки зібрали першого дня? Скільки всього за два дні?
Що потрібно знайти?
Чи можемо ми одразу відповісти на це питання? Що ми можемо знайти спершу? …
240 : 40+20 – 1 = 3 240 : (40 + 20) – 1 = 3
ІІІ. Заключна частина.
Ви сьогодні дуже гарно попрацювали. Перед вами є карти самооцінювання. Оцініть свою роботу на цьому уроці.
Рефлексія.
Домашнє завдання №452, №453 ст. 71. Інструктаж щодо його виконання.