Тема: Яке частування , таке й дякування.
Українська народна казка «Лисичка і Журавель»
Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Лисичка та Журавель»; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям; розвивати техніку читання, зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, пізнавальний інтерес, збагачувати словниковий запас; виховувати гостинність, почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей, інтерес до читання казок, оцінне ставлення до вчинків та поведінки інших людей.
Обладнання: комп’ютер, презентація до уроку, таблиця слів, картки з словами, зображення лисички і журавля, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель».
Хід уроку
І. Організація класу
1 . Створення позитивного психологічного настрою.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
Дружно будем працювати.
Щоб усе на світі знати.
Позначте настрій з яким ви розпочинаєте урок. (використовуємо цеглинкиLEGO)
Щоб до кінця уроку ваш настрій став ще кращим, давайте налаштуємось на плідну працю.
2. Очікування.
- Що ви очікуєте від нашого уроку? ( Відповіді дітей)
- Я очікую, що ви будете: Уважні, Розумні, Організовані, Кмітливі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
а). Чистомовка
Жа-жа-жа – широка межа
Жу-жу-жу – я туди біжу.
Жі-жі-жі – журавель на межі.
Же-же-же – журавель жабу стереже.
Жи-жи-жи – журавлю допоможи.
б). Читання колонок слів.
в). Скоромовка.
Розʹєднайте слова і прочитайте скоромовку. (слайд 1)
На болоті журавель
Цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ,
Та якраз вперіщив дощ. ( слайд 2) ( повільно, швидко)
- Пригадайте , який розділ ми вивчаємо?
( Народні перлини для кожної дитини)
- Які народні твори входять до цього розділу?
(Пісні, заклички, лічилки, мирилки, скоромовки, загадки, прислівʹя, приказки.казки) ( слайд 3)
- А чи любите ви читати казки?
- Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше , ніж люди навчились писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному.Згодом імʹя автора забувалося , казка стала народною. Таких казок дуже багато. Події описані у казках вигадані, фантастичні.
А головними героями найчастіше бувають звірі, які як і люди вміють говорити, працювати, радіти і сумувати.
3, Щоденні 5 « Читання для себе»
Вдома ви самостійно обрали українску народну казку, прочитали її.
- Розкажіть, яку казку ви читали?
- Які в нії герої?
- Про що ви дізнались?
( Розповіді дітей)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми продовжимо читати українські народні казки.
- А з якою казкою ми сьогодні познайомимось, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте зашифровані слова. ( « Лисичка і Журавель»)
- Про кого ця казка?
- Що ви знаєте про цих тварин?
Учні приготували розповіді про цих тварин.
( слайд 4)
Лисиця – звір, хижак. У неї гостра морда, пухнастий хвіст, яким вона користується як кермом. Хутро руде. Влітку лисиця живе в глибокій норі, а взимку ховається в густих хащах чагарнику. Вона живиться мишами, гризунами, молодими зайцями, птахами. Як хижак лисиця знищує багато шкідливих гризунів і тим самим зберігає врожай зернових культур.
( слайд 5)
Журавель — найвищий птах. Досягає у висоту 120 см. Але його вага лише 6-7 кг. Має довгу шию й ноги. Ніс теж довгий. Ззаду звисає пишний жмут довгого пір’я. Має дзвінкий голос — за три кілометри чути. Як курликне під хмарами, так усі підіймають голови вгору. Навесні його називають – веселиком.
- Отже, сьогодні ми будемо читати українську народну казку
« Лисичка і Журавель»
Фізкультхвилинка
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
- Хто головні герої казки?
- Як ви гадаєте, чи може лисичка дружити з будь-яким птахом?
- Чому?
- От ми зараз і дізнаємось , чому Лисичка не дружить із Журавлями?
Але спочатку попрацюємо зі словами, які зустрічатимуться в казці і розтлумачимо їх. ( слайд 6 )
ЗАПРОСИНИ – гостини , прохання прийти куди-небудь.
ПРИПРОШУЄ – запрошує, пропонує .
ПРИЯТЕЛЬКО – подруга.
ПРИЯТЕЛЮЄ – товаришує.
РОЗГНІВАЛАСЯ – розсердилася.
УЗЯЛАСЯ ДО СТРАВИ- почала їсти.
-Я зараз читатиму казку, а ви уважно слухайте,і дехто з учнів буде продовжувати читати.
- Чи сподобалас вам казка?
- Хто з героїв сподобався ( хто не сподобався)?
- Чому?
- Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості.
( - Приходь , Журавлику! Приходь Лебедику! Я для тебе – як для себе.)
- Чим лисичка пригощала Журавля?
- Який посуд вона вибрала для частування гостя?
- Як ти думаєш, чому?
( Лисичка наварила кашки з молоком, розмазала її по тарілці.)
- Як Журавель подякував Лисичці?
- Як Запрошував Журавель Лисичку? Прочитайте.
( - То спасибі ж, - мовить Журавель. - Приходь же, Лисичко , тепер до мене в гості.)
- Чи змогла лисичка пригоститися у Журавля?
( Ні , не змогла. У глечика було вузьке горличко.)
- Що сказав Журавель , коли все виїв?
( - Оце ж вибачай, Лисуню, що мав, то тим і пригощав. Та вже більше нічого не маю на гостину.)
- Чи подякувала Лисичка за частування? Прочитайте.
( Ох і розгнівалася ж Лисичка! Так розсердилась, що й подякувати забула.)
- То що засуджується в казці?
(Жадібність, невихованість,)
- А чого вчить нас ця казка?
(Бути гостинними, вічливими, гарними госпорарями)
- А який повинен бути гарний господар?
6. Гра « Закінчіть речення»
(Журавель до кашки… Стукав, стукав дзьобом по тарілці – нічого не вхопить.)
(От Лисичка до глечика… - голова не влазить!)
7. Читання в особах.
- Назвіть дійових осіб казки?
-Діти, зараз уявіть себе акторами. Прочитаємо казку в особах.
( діти читають казку в особа)
Робота в групах.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу Лисички. ( дівчата)
2 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу до Журавля.( хлопчики)
Опорні слова: довгоносий , сірий, довгоногий, щирий, довірливий, чемний, ввічливий, добрий, руда, прудка, хитра, пухнаста, винахідлива, спитна, улеслива, підступна, хижа.
Лисичка.
Руда, хижа.
Бігає, полює, хитрує.
Лисиця ситніше вовка живе. чи ( Лисиця хитрістю всіх бере.)
Шахрайка.
Журавель.
Сірий,довгоногий.
Летить, курличе, кружляє.
На крилах весну приносить.
Веселик.
V. Закріплення вивченого
Робота з прислівʹями.
- Складіть частини прислівʹїв і поясніть їх зміст.
Як посолиш * * таке й дякування.
Не роби іншому того,* * так і їстимеш.
Яке частування, * * чого сам не любиш.
- Яке з прислівʹїв найбільше підходить до теми нашого уроку?
VІ.Підсумок уроку. Рефлексія.
- Яку казку ми читали на уроці?
- Вона народна чи авторська?
- Хто головні герої?
- Чи хотіли б ви мати таку подружку, як Лисичка?
- Який має бути справжній друг?
- Чи правильно вчинив Журавель , коли помстився Лисичці?
- Яку позицію ви оберете – ваша справа. Але памʹятайте, що відповідати злом на зло не варто.
- Як би ви вчинили на місці героїв?
- Чого навчив вас цей урок?
- ЦЕЙ УРОК МЕНЕ НАВЧИВ…
- ( Виразно читати, передбачати розвиток подій, визначати головну думку казки, працювати в групах, оцінювати вчинки персонажів, виражати своє ставлення до прочитаного)
Продовжити думку.
КАЗКА ВИГАДКА, ТА В НІЙ ЩОСЬ ПОВЧАЛЬНЕ … ( ЗРОЗУМІЙ).
КАЗКА ВЧИТЬ, ЯК НА СВІТІ … ( ЖИТЬ).
- Що зрозуміли ви з цієї казки?
Здавна наш народ цінував дружбу і засуджував ворожнечу, жадібність, пихатість.
На добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати.
Жити треба в мирі і злагоді.
Мати справжніх друзів.
З яким настроєм закінчили урок?( покажіть свої цеглинки)
ДЯКУЮ!