Словом – як листом стеле, а ділом – як голками коле
Тема. «Лисиця та Їжак». Українська народна казка.
Мета. Вчити правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки; удосконалювати діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам’ять, швидкість читання та мовлення, мотивувати необхідність жити у суспільстві за певними моральними законами.
Обладнання. Картки з прислів’ями, тести, пірдучник, мутимедійний супровід.
Вид уроку. Урок засвоєння знань.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок. (Слайд 1)
Я всміхнуся сонечку,
Здрастуй, золоте!
Я всміхнуся квіточці,
Хай вона росте.
Я всміхнуся друзям,
Зичу їм тепла.
Гостям усміхаюся,
Зичу їм добра.
Девіз уроку. (Слайд 2)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно, плідно працювати.
А що будемо робити?
А що будемо читати?
Ви можете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати. (Слайд 3)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мовна розминка.
Гра «Хто це любить їсти?» (Слайд 4)
Добір слів до чистомовки. (Слайд 5)
Єць-єць-єць- довговухий заєць ніс хліба … (окраєць).
Ця-ця-ця- добиралася до зайця хижа… (лисиця).
Ни-ни-ни- дикі… (кабани).
Ли-ли-ли- всі жолуді…(з’їли).
Ед-ед-ед- бджоли виробили… (мед).
Їв-їв-їв- а ведмідь його весь… (з’їв).
Гімнастика для очей (Слайд 6)
Розчитування.
Гра «Впіймай м’яч». (Слайд 7)
Прочитай слова. (Слайд 8)
Скоромовка (прочитати хором повільно, швидко, дуже швидко. Бажаючі розказують). (Слайд 9)
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
Хвилинка-цікавинка (розповідь учнів про лисицю та зайця).
V. Опрацювання казки «Лисиця та Їжак».
1. Слухання казки до слів «…виводок тетеревенят пасеться».
Придумати кінцівку.(робота групами). (Слайд 11-16).
Відповіді дітей:
2. Перевірка первинного сприймання (тести). (Слайд 17-18)
Фізкультхвилинка (Слайд 19)
Їжачок ішов лісочком, (діти крокують на місці)
Вмить згорнувся він клубочком. (присідають)
А лисичка походила (знову крокують)
Й їжачка того не з’ла. (розводять руками в сторони)
3. Словникова робота.
а) Уточнення значення деяких слів. (Слайд 20-22)
б) Гра «Читай швидко». (Слайд 23)
в) Дібрати близькі за значенням слова. (Слайд 24)
г) дібрати протилежні слова. (Слайд 25)
4. Самостійне читання казки.
Прочитавши казку до кінця, ми побачили, хто правильно передбачив її кінцівку.
5. Аналіз казки з елементами вибіркового читання. (Слайд 26)
- Де зустрілися Лисиця та Їжак?
- Що зробив Їжак після привітання? Чому згорнувся клубочком?
- Що Лисиця запропонувала Їжакові?
- Чи повірив їй Їжачок? Чому?
- Як би ви вчинили на місці Їжака?
- Чи довіряєте ви комусь?
- Чи справді Лисиця не їсть м’яса?
- Прочитайте, про що повідомив Їжак Лисиці? А для чого це він сказав?
- Як змінився настрій Лисиці? Що свідчить, що вона зраділа?
- Поясніть вислів «як і не було». Куди побігла лисиця?
- Чи правду казала Лисичка Їжакові? Для чого був її обман?
- А Їжачок був правдивим? Чому він теж обманював?
- Отже, вони обоє обманювали один одного. Чий обман був хижим, корисним? А чий схожим на хитрість?
- Хто з них виявився хитрішим?
Гра «Загубився склад». (Слайд 27)
Мовно-логічне завдання (Слайд 28)
На дошці записані слова-характеристики і прикріплені малюнки Лисиці та Їжака. З’єднати слова з малюнками.
VІ. Підсумок уроку.
Словомяклисткомстеле, аділомякголкамиколе (робота в парах).
VІІ. Рефлексія. (Слайд 30)
Розвиток фонематичного слуху.
Гра «Хибне-істинне».
VІІІ. Домашнє завдання. (Слайд 31)