Урок літератури рідного краю. «І досі в пам’яті кохання перше…» Інтимна лірика Миколи Курилюка. Поезія «Спогад юності».

Про матеріал
Урок літератури рідного краю за творчістю волинського поета Миколи Курилюка
Перегляд файлу

                                 «І досі в пам’яті кохання перше…»

Інтимна лірика Миколи Курилюка. Поезія «Спогад юності».

Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом М. Курилюка, збіркою поезій “Калейдоскоп душевних візерунків”; розвивати навички виразного читання поезій;формувати уміння і навички самостійної роботи; вдосконалювати вміння аналізувати ліричні твори, висловлювати власні думки; виховувати вміння насолоджуватися ліричним твором.

Обладнання: збірка поезій М. Курилюка” Калейдоскоп душевних подарунків”; презентація до уроку; фото поета

Хід уроку

І. Мотиватор.

На попередньому уроці учні отримали випереджувальне  завдання – створити скрапбукінг.

  • Виділити ключові поняття, які стосуються теми;
  • Підготувати папір, олівці, фарби;
  • Створити малюнок – схему до ключових понять.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Проект ”Відеоконференція”.

Без названия (3)

 

  1.  Завдання для учнів:
  • Підготувати перелік питань;
  • Провести інтерв’ю з автором;
  • Зняти відео;
  • Змонтувати відеоролик;
  • Презентувати роботу.

1 група – режисери

2 група – журналісти

3 група - монтажери

3.  Обговорення побаченого

- Які факти із життя поета вас найбільше вразили? Чому?

- Чи просто бути творчою особистістю?

- Хто із вас хотів би стати поетом?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

 

Епіграф

Так, ти одна моя правдивая любов,

Та, що не суджено в житті їй вдовольниться,

Ти, найтайніший той порив, що будить кров,

Підносить груди, та ба – ніколи не сповниться

І. Франко

1. Бесіда

- Як ви розумієте рядки усім нам відомого І. Франка?

- Чи здогадалися ви про що ми говоритимо сьогодні на уроці?

Сьогодні ми поговоримо з вами про почуття, яке окрилює людину, змушує її бути щасливою, щирою, відкритою, особливою і не схожою ні на кого. Це, звичайно, кохання.

Багато відомих поетів звертаються у своїх поезіях до цього неземного почуття. У вас на партах є вислови відомих людей про кохання, ознайомтеся, будь ласка, і виберіть те, яке вам найбільше сподобалося, поясніть чому.

Любов – це насамперед відповідальність, а потім уже насолода, радість.

 (В. Сухомлинський)

 

Тяжко, тяжко в світі жить і нікого не любить (Т. Шевченко)

 

Любов не залежить від нашої волі, приходить без нашої заслуги, щезає без нашої вини (І. Франко)

 

Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю (Г. Сковорода)

 

Доки на світі будуть закохані, журитися нічого. (О. Гончар)

 

Закоханий у себе не може бути здатний на справжню любов.

 (Василь Сухомлинський)

  1. Вправа “Колесо життя ”
  • Оглянути колесо життя;
  • Зробити позначки у колесі життя на свій розсуд;
  • Пояснити вибір.

колесо життя

 

3. Презентація робіт.

4. Рефлексія

- Яке місце у вашому житті займає кохання?

- Ми всі розуміємо, що кохання – це особливе почуття. Але чи завжди це почуття приносить людині радість, якщо закохані інколи розлучаються?

5. Звучить лірична мелодія, учениця читає напам’ять вірш.

6.Бесіда за змістом

- Що ви відчували, коли слухали вірш?

- Що ви скажете про почуття автора до однокласниці?

- Чи щирі були ті почуття?

- Чи може людина закохуватися кілька разів?

- Чому , на вашу думку, події, які описує автор, відбуваються влітку?

7. Аналіз поезії за алгоритмом (робота в групах)

images (6)

  • 1 група (1, 2, 3, 4 пункти);
  • 2 група (6 пункт);
  • 3 група(6, 7, 8, 9 пункти).

Алгоритм художньо-ідейного аналізу ліричного твору:

1. Настрій, яким пройнята поезія (веселий, сумний, спокійний,бадьорий, оптимістичний).

2. Тема, ідея, основна думка.

3. Жанри лірики ( поезія, пісня, балада, ода, гімн, сонет тощо)

вид лірики (філософська,пейзажна,інтимна,громадянська,сатирична,релігійна)).

4. Поетичні образи та картини.

5. Особливості віршування :

а) рима (чоловіча, жіноча, дактилічна);

б) римування (суміжне, кільцеве, перехресне);

в) віршовий розмір:

-  двоскладова стопа – хорей, ямб; допоміжні стопи – пірихій, спондей;

 -  трискладова стопа – дактиль, амфібрахій, анапест.

6. Тропи

а) прості: порівняння, епітет, оксюморон;

б) складні: метафора (уособлення, алегорія, символ), метонімія, синекдоха,

гіпербола, літота, перифраз).

7. Особливості художньої лексики (авторські неологізми, архаїзми,

діалектизми, жаргонізми).

8. Поетичні (синтаксичні) фігури (інверсія, антитеза), анафора

(єдинопочаток), епіфора (єдинозакінчення), тавтологія, риторичне звертання

(запитання, оклик).

9.Фонічні засоби та визначення їх ролі у розкритті авторського задуму

(художня фоніка: евфонія, алітерація, асонанс, звуконаслідування).

8. Презентація роботи груп.

V.Узагальнення вивченого.

1. Евристична бесіда.

- Чи може бути кохання без страждань?

- Скажіть, чи є засоби подолати хворобливі переживання, спричинені коханням?

2. Вправа “Скажи по – своєму…”

images (3)

  • “Як не розчаруватися у коханні?”

3. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Домашнє завдання

  1. Написати есе “Чи може втрачене перше кохання вплинути на долю людини?”

Без названия

 

 

 

Урок добігає кінця. Нехай життя кожному із вас дарує чисте, вірне, щасливе кохання. Тож кохайте і будьте коханими!

 

 Щиро дякую усім за роботу.

 

                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури

 1. Курилюк, М. П. Без джерел не живиться ріка [Текст ] : вірші  / М. П. Курилюк. – Луцьк : Твердиня, 2010. -  364 с.

  2. Курилюк,  М. П.  Калейдоскоп душевних візерунків [Текст ] : вірші  / М. П. Курилюк. – Луцьк : Твердиня, 2015. -  204 с

  3. Курилюк,  М. П.  Стежками поліського краю [Текст ] : вірші  / М. П. Курилюк. – Луцьк : Твердиня, 2012. -  252 с.

 4. На берегах Вижівки  [Текст ]/ Упор. О. Чабан. – Луцьк : Волинська книга, 2008. – 256 с.

5. Коли душі торкнеться слово [Текст ] : Збірник літерататурно –мистецьких творів. – Ковель : Підприємець Івановський В. М.,2017. – 308 с

6. Струни душі [Текст ] : альманах Дубечненської об’єднаної територіальної громади. Випуск 1 / Упор. Л. Костючик  . – Дубечне, 2018. – 155 с.

 

Інтернет ресурси:

  1. https://www.google.com/search?q=%D1%89%D0%BE+%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%B5+%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B1%D1%83%D0%BA+%D1%96+%D1%8F%D0%BA+%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0%BE+%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwitlt66npjgAhWSw4sKHSOzDGIQ_AUIDigB&biw=1360&bih=653
  2. https://www.google.com/search?tbm=isch&sa=1&ei=EuY9XN-gIo_HrgSO3YfoDw&q=%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%B2+%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0%D1%85+%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE&oq=%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%B2+%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0%D1%85+%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE&gs_l=img.3...27583.36133..36943...0.0..0.1132.13032.3-3j4j4j8j1......0....1..gws-wiz-img.......0.5m2EegIrTn0
  3.  https://sites.google.com/site/literaturaridnoiezemli/zagal
  4. https://www.google.com/search?biw=1360&bih=653&tbm=isch&sa=1&ei=2CURXIXSJaKtrgTq64roCw&q=робота+в+групах&oq=робота+в+групах&gs_l=img.3..0l4j0i8
  5. https://www.google.com/search?tbm=isch&sa=1&ei=Aeg9XLSrOoOMsAHCv7igBQ&q=%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B3+%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE&oq=%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B3+%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE&gs_l=img.3...30166.34622..35266...0.0..0.697.4938.2-4j2j2j4......0....1..gws-wiz-img.......0i7i30.n1BnmltUIZI
  6. https://www.google.com/search?biw=1360&bih=653&tbm=isch&sa=1&ei=gSMRXL_DG8HRrgTE0b3IDA&q=що+таке+плейкас&oq=що+таке+плейкас&gs_l=img.3..0l1
docx
Додано
25 лютого
Переглядів
147
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку