урок літератури рідного краю " Лірика Катерини Квітчастої - щирість патріотичних почуттів та відданість рідній землі"

Про матеріал

Урок літератури рідного краю розкриє красу поетичного слова Катерини Квітчастої;учні матимуть змогу розвивати навички виразного читання та ідейно-художнього аналізу поезій, уяви, образного мислення, творчих здібностей учнів; матеріал уроку виховуватиме любов до рідної матері, мови, України

Перегляд файлу

 

 

 

Тема       Лірика Катерини Квітчастої - щирість патріотичних почуттів    та    відданість рідній землі

Мета:

  • розкрити красу поетичного слова Катерини Квітчастої;
  • розвивати навички виразного читання та ідейно-художнього аналізу поезій, уяви, образного мислення, творчих здібностей учнів;
  • виховувати любов до рідної матері, мови, України.

 

Метод проведення. Захист творчих міні-проектів.

 

Тип уроку. Засвоєння нового матеріалу.

 

Обладнання. Портрет Катерини Квітчастої, виставка творів: збірок поетеси, музичні записи пісень.

 

Хід уроку

 

I. Мотивація навчання школярів. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

 

II.Вступне слово вчителя

 

Звучить на фоні пісні «Тиша.. Далина.. Шлях...».

 

Рідний край починається від батьківського порогу, стежини біля воріт, барвінку, який ніжно стелиться в садочку, маминої вишні.

Маленька цяточка на карті України - чудове та неповторне місто Охтирка.

Блакитний океан над головою, золоте море колосся, сучасні обеліски, пам'ятники - величні знаки вічного буття нашого народу. Охтирщина - це овіяна легендами земля. Цей край природа щедро обдарувала родючими землями, річками, лісами і гаями, прекрасними талановитими людьми.

На благословенній Охтирщині вибрунькувалася поетична муза Катерини Іванівни Квітчастої. Доля подарувала їй іскристий талант поета, і на знак вдячності вона усю свою долю заримувала у поетичні строфи.

Зазирни у мій вірш, наче в хвилю прозору,

І побачиш себе, і побачиш мене.

Може доля для нас зустріч цю не повторе,

І вона, наче птах, десь за обрій майне.

Зазирни у мій вірш, зазирни в мою долю -

не бракує у ній ні горінь, ні снігів,

не бракує у ній ні натом, ані болю,

тільки серце звучить до твоїх берегів...

Її лірика є цілковитим відбитком її характеру - такого променистого, такого неспокійного, такого ліричного, ніжного. Із рядків поезії Катерини Іванівни струменить любов до рідної матері, мови, України, бо без любові до рідної землі немає поезії.

Ви сьогодні будете захищати свої творчі міні-проекти: „Матусю моя золота", „Мово материнська", „Ти у серці моїм, Україно".

 

III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

 

1.Захист першого творчого міні-проекту „Матусю моя золота"

 

Учениця декламує вірш Катерини Квітчастої « Спасибі, ненько!».

Учень. Мама, матінка, матусечка - це найрідніша і найближча кожному з нас людина, це взірець природної мудрості, обігріє теплом і ласкою.

Катерина Іванівна вдячна своїй матусі за правдивість дум, за довіру й гарячі почуття.

 

Учениця декламує вірш Катерини Квітчастої «Безсоння».

Учень. Мама подарувала нам життя, навчила любити рідний край, людей і саме життя, привила християнську мораль, навчила жити за вічним законом доброти. Ось як про свою маму пише Катерина Іванівна.

 

Учениця декламує вірш «Івах Марії Петрівні - мамі»

Учень. Поетеса визбирала із золотих розсипів рідної мови порівняння, звертання, епітети, метафори і вдихнула в них незвичайну чарівність. Назавжди ми збережемо в серцях ці чудові рядки поезій Катерини Квітчастої про маму.

Світло любові поетеси до рідної матусі торкнулося й зігріло душу кожного із нас та надихнуло на власну творчість.

 

2. Акровірш

Рідна ненько Ви моя!

І святая Ви, свята.

Дарували нам життя,

Наша мамо золота!

А ще й до того дорога.

Мами, небесні і ясні,

А ми Вас дуже любим.

Мами веселі та сумні,

А ми Вас всіх голубим.

 

Літературний кросворд „Матуся"

 

1. Мами для нас усіх є...( найріднішими).

  1. Синонім до слова ,,мама"(матуся).
  2. Епітет до слова „мама"(люба).
  3. Мама у нас..(єдина).
  4. Що світить у небі?(зірочка) (Так ми і маму називаємо.)
  5. Які у мами руки?(ніжні).

 

Загадка

Що це за жінка?

Що нас зростила?

Руки в неї золоті, серце добре.

Що це за жінка? Як її звуть?

 

2. Захист другого творчого міні-проекту „Мово материнська"

 

Учень декламує вірш Катерини Квітчастої„Рідна мова".

Учениця. Скільки гордості за рідну мову в нашої Охтирської поетеси Катерини Іванівни Квітчастої. У вірші є епітети, метафори, порівняння. Тут - пристрасна любов до мови, повчання молодому поколінню, яке повинно усвідомити: мова українська - частинка рідної землі.

Учень. З особливою любов'ю говорить поетеса про багатство рідного слова, його чудодійну силу.

 

Учень читає вірш « У стрункості ліній слова...»

Кожен українець повинен якомога краще оволодіти рідною мовою, бо жити в Україні і не знати рідної мови - це неповага до держави, до себе - громадянина цієї держави.

Учень. Ми пишаємося тим, що з дитинства живемо на такій квітучій землі і називаємо рідною таку красиву мову. Адже майбутнє нашої України залежить від нас, сьогоднішніх дітей. Отож, плекаймо нашу рідну мову .

Вірші Катерини Іванівни надихнули нас на власну творчість.

Моя мова

Моя любов, мово –

Мово українська.

Скільки в тебе рідного!

Скільки в тебе близького!

Скільки в тебе мудрості!

Скільки в тебе ласки...

 Ти моя улюблена

І чарівна казка.

Лагідна, співуча,

І дзвінка й красива,

Мов життя, жагуча,

Мово наша - диво.

Мово рідна, слово рідне!

Як звучать слова чарівні.

Скільки вчила дітвора

Ці ріднесенькі слова.

Будем мову ми любити,

Словом рідним дорожити,

Щоб в житті ми вільно жили.

Україну всі любили!

 

Таврограма

Мово моя материнська!

Мила мені, як молитва.

Мудра і мелодійна.

Мужай, малинова мово!

Приказка

Нема чарівнішої за рідну мову.

 

3. Захист третього міні-проекту „Ти у серці моїм, Україно!"

 

Учень. Батьківщина, рідний край! Увесь його хочеться обійняти серцем, сказати найкращі слова.

 

Учениця декламує вірш Катерини Квітчастої «Україні».

Учень. Катерина Іванівна до безтями закохана у рідний край, вишню, що пахне ніжним цвітом, рідну криницю, рушник, вишитий мамою.

 

Учениця декламує вірш «Де б ти не жив» .

Учень. Для поетеси немає нічого святішого за рідну Україну, бо вона найвища, найдорожча краса..

 

Учениця декламує вірш Катерини Квітчастої « Україна моя під тополями».

Учень. Ми серцем доторкнулись до поезій Катерини нас і на власну творчість.

 

       Акровірш

 

У нашім краї на землі

Красиві гори і ліси.

Рідна матінка кохана.

А луги там незрівнянні,

Її честь і слава.

Наша мамо - Україно!

Ах, яка ти славна.

 

Літературний кросворд „Символи України"

 

  1. Без яких рослини нема України?(калини).
  2. Яка рослина стелиться по землі?(барвінок).
  3. Що є усьому голова?(хліб).
  4. Геніальний український поет( Шевченко).
  1. Перелітний птах, який приносить щастя(лелека).
  2. Перша збірка Т. Шевченка(«Кобзар»).
  3. Твій рідний...(край).

 

       Моя Україна

Україна - моя країна.

Тут родина моя, сім'я.

Я без неї - на вітрі пір’їна,

Без коріння у полі трава.

Україна - мій корінь роду.

Я без неї - сама пустота.

Я із неї черпаю вроду,

З нею впевнено йду у життя.

Україна - віра в майбутнє,

Честь і слава моїх батьків.

І наповнить вона мою сутність,

Щоб я кращою стати змогла.

 

IV. Підсумок уроку

 

1.Метод «Мікрофон»

 

  • Продовжіть речення

«Поезія Катерини Іванівни викликала у мене...»

«Я думаю про поезію Катерини Квітчастої, що вона...»

«Мені здається, що поетеса є..»

«Якщо у мене буде можливість поспілкуватися з Катериною Іванівною, я запитаю у неї...»

 

2.Заключне слово вчителя.

Кожен народ має своє рідну мову, звичаї, традиції, Батьківщину. їх не можна ні відібрати, ні купити, ні знищити, бо вони передаються людині разом із її народженням на все життя.

Тож не забуваймо, що ми - українці. Бережімо рідну землю, українську мову, національну гідність. Бо немає кращої землі, ніж наша Україна. Вона на світі одна, і їй наша найсвятіша, дитинна любов.

 

V. Домашнє завдання

  1. Вивчити напам'ять одну із поезій Катерини Квітчастої.
  2. Скласти листа до поетеси.
  3. Написати відгук про почуте на уроці.

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Матяж Олег
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
9 листопада 2018
Переглядів
1863
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку