Урок літературного читання у 2 класі
Тема: Казки. Будова казки. Колосок ( українська народка казка).
Мета: Познайомити учнів з будовою казки; вчити виразно і за особами читати казку “Колосок”,
- розвивати читацькі навички , пам'ять, мислення, уяву:
- виховувати старанність, любов до праці.
Обладнання:
Хід уроку
Ⅰ. Організаційний момент.
Стали, дітки, підтягнулись
Один одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти
Сіли всі рівненько, починаймо працювати.
- У народі усніє думка: якщо посміхнутися перехожому – він усміхнеться у відповідь. Якщо посміхнутися небу – розійдуться хмари і засвітить сонце. Якщо посміхнутися Всесвіту – трапиться щось казкове. Тож давайте посміхнемося один одному, щоб нас чекав успіх на уроці!
- Діти, для того, щоб вийти з класу у кінці уроку, вам потрібно буде отримати перепустку від вчителя. Щоб її отримати кожен учень повинен дати відповідь на запитання за матеріалами уроку. Тому, необхідно бути максимально уважними на уроці.
Ⅱ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Із печі, із печі
Смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.
- читаємо мовчки;
- читаємо повільно;
- читаємо у швидкому темпі;
че-че-че – влітку сонечко пече;
чу-чу-чу – всім спечу по калачу;
чі-чі-чі не лежи на печі.
Ⅲ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми познайомимося з новим жанром усної народної творчості. А з яким саме, ви дізнаєтеся, коли прочитаємо закодоване слово.
На дошці малюнки:
авун
втобус
ірка
апуста
кула
Використавши перші букви в цих словах – можете прочитати слово.
Дійсно, цей жанр називається казка. Ми дізнаємося також, яку будову має казка та прочитаємо казку “Колосок”.
Ⅳ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Що таке казка ми з вами дізнаємося з тлумачного словника та з підручника (діти читають визначення).
1 учень – з тлумачного словника;
2 учень – з підручника.
- Казка – це народна розповідь з вигаданим, іноді фантастичним змістом. У казках розповідається про тварин, людей, їхній побут. Казка, як і будь-який прозовий твір має:
Ⅴ. Робота над казкою “Колосок”
Вправа “Встановити відповідність”
Перед читанням казки проведемо словникову роботу. До виділених слів потрібно дібрати їх значення.
обмолотити – відділення насіння з колосків;
млин – споруда, що розмелює зерно на борошно;
повиймав – вийняв, витягнув.
Читання в особах.
Півник |
Мишенята |
працьовитий |
ліниві |
справедливий |
безвідповідальні |
розумний |
безтурботні |
відповідальний |
легковажні |
- Що в казці схвалюється, а що засуджувати?
- Від яких вад застерігає нас народ?
Колосок – оксолок
мишенята – таминаше
півник – кипівп
млин – нилм.
Ⅰ група – знаходить та читає зачин;
Ⅱ група – знаходить та читає основну частину;
Ⅲ група – знаходить та читає кінцівку.
- Які б поради ви дали героям казки?
Давайте уявімо себе письменниками та придумаємо інший щасливий кінець казочки. (Варіанти кінцівок)
Ⅳ. Підсумок уроку.
(Аналізуємо вміння учнів оперувати знаннями, здобутими на уроці).
На дошці постер із зображенням “ромашки”, де кожна пелюстка має свій колір і містить питання окремого виду. Пропоную парам учнів по черзі підійти до квітки, обрати пелюстку. Один учень складає запитання ( за допомогою підказки на пелюстці), а інший відповідає на нього.
Підводимо підсумки нашого уроку.
- Уявіть собі, діти, що ваш друг-однокласник захворів і надіслав вам ось таке SMS:
“Я захворів і пропустив урок. Що там було важливого і цікавого?” (Відповідь учнів)
Всі учні отримують перепустку від вчителя.