Леся Українка. Казка “Біда навчить”. 4 клас
Мета:
* формування предметних компетентностей: розширити і поглибити знання учнів про творчість видатної української поетеси Лесі Українки; продовжити ознайомлення учнів із літературною казкою; формувати вміння стислого переказу; розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально — виражальні засоби опису героїв; вдосконалювати правильність, швидкість, виразність читання; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
* формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, здатність швидко і легко оперувати причинно -наслідковими відносинами, встановлювати причини подій, знаходити взаємозв”язки між кількома подіями, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання;
комунікативної : навчити співпрацювати в парі. Групі, колективі;
загальнокультурної: сприяти засвоєнню духовно-моральних основ життя людини;
громадянської: виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: набуття нових знань.
Міжпредметні зв”язки: українська мова, “Я у світі”.
Обладнання: портрет Лесі Українки, картки до гри “Впіймай слово”, картки для складання літературних портретів, маски казкових героїв.
Хід уроку
І.Вступна частина.
1 Розвиток техніки читання. Гра “Впіймай слово”.
( учні мовчки читають слова, які вчитель швидко показує на картці. Після читання потрібно пригадати якнайбільше слів).
Баййййккккааа
каззззкккааа
сккорроооомммооовввка
опповіддданннння
зммміссст
аввтоор
леегеендда
худдожжииикк
казззкккааа
-На які групи поділили б слова?
- Яке слово повторилося двічі?
- Який художній твір називається “казкою”?
2. Робота над скоромовкою.
Для ворони Каркарони
чорний крук купик корону.
І тепер вже Каркарона -
коронована ворона.
3. Гра “Доповни прислів”я”
Вода потекла , весну .....( принесла).
Зробив діло — гуляй ....( сміло ).
Поспішити — людей ...( насмішити ).
І сам не гам, і другому ...( не дам ).
На язиці густо, а на ділі ...( пусто).
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра “Хто краще “?
Конкурс на краще виразне читання вірша Лесі Українки “Давня весна”.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Леся Українка є автором чудових казок.
Сьогодні ми опрацюємо літературну казку “Біда навчить”, автором якої є видатна українська письменниця та поетеса.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота над заголовком казки. Гра “Передбачення”.
- Прочитайте заголовок казки.
- Як ви його зрозуміли?( Людина вчиться на особистих помилках. Мудрість здобувається в роботі).
- Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці з таким заголовком?
2. Читання казки комбінованим способом( учитель — учень).
- Чи сподобалася вам казка?
- Який настрій вона у вас викликала?
- Які картини ви уявляли , слухаючи казку?
- Чому казка має таку назву?
- Чиє передбачення було близьке до змісту казки?
3. Словникова робота.
Гра “Блискавка”. Читання слів на картках.
Тямив, громадили, цвірінькнув, чималенького, скрегоче, заскреготала, зоглядівся, птаства, дядина, господарський, притирався.
Читання та тлумачення слів : громадили, притирався, дядина.
4. Фізхвилинка.
5. Перегляд мультфільму “Біда навчить” за мотивами казки Лесі Українки.
6. Читання казки частинами.
Читання 1 частини. Гра “Бджілки” .Напівголосне читання першої частини, кожен - у своєму темпі.
- Яку ваду мав горобчик?
- З ким він літав по дворі?
- Скільки зерняток знайшли горобчики?
- Що вони з ними зробили?
- Де поділися їхні зернятка?
- Хто сказав ці слова:”Дурні билися, а розумні поживилися”?
- Що сказав чужий горобчик курці?
- Над чим замислився наш горобчик?
- Чому курка не захотіла вчити горобчика?
7. Читання 2 частини. Читання “ланцюжком”.
- З якими птахами зустрівся горобчик?
- Що ви можете сказати про птахів?
- Яку характеристику можете дати кожному з них? Підтвердіть рядками із тексту.( Зозуля — нечемна, бузько — жорстокий, гава — співчутлива, сова — хвалькувата, сорока-білобока — нерозумна, нещира, крук — мудрий, але не співчутливий).
8. Читання 3 частини. Гра “Губи на замку”( мовчазне читання).
- Чи змогли птахи допомогти горобчику? Чим саме? ( Тим що , дали можливість самому здобувати життєвий досвід).
- Що змусило горобчика до розуму приходити?
- Коли птахи почали поважати горобчика?( Коли він змінився).
9.Робота над художніми засобами, характеристика героїв.
Складання літературного портрету . Робота з картки.
допитливий розумний
обережний горобчик кмітливий
добрий довірливий
10 Гра “Розсипанка”. Робота у групах.
Кожна команда отримує картку з однаковим завданням. Зі слів зібрати прислів”я, вказати героя твору, якому належать ці слова.
1 група.
Билися, розумні, поживилися, а дурні.
2 група
і дурнем хто, вродився згине, тобі, той.
3 група
навчати дурнів, не на те, мудра, щоб розуму.
4 група
розуму знатимеш, поки не, й не то біди, матимеш.
11. Виразне читання уривку казки в особах.( Діти вдягають маски).
12. Колективна робота. Складання плану казки.
План
1. Жив собі горобець.
2. Безглузда бійка.
3. Відмова курки.
4. Зозуля не захотіла вчити розуму.
5. Горобець утікає від бузька.
6. Гава сама не мала розуму.
7. Мудра сова дурнів розуму не вчить.
8. Сорока порадила жити без розуму.
9. Наука крука.
10. Горобчик став великим та мудрим.
13. Гра “Чиї це слова?”
* От не мала б роботи, чужих дітей розуму вчити! ( зозуля)
* А ти голубчику, ліпше красти вчися, от як я, то тоді й розуму не треба. ( сорока)
* Та то я дякую вам, що ви такі дурні.( курка).
* Не бачу! Чого притирився? І яка вас лиха година по дневі носить? ( сова).
* Тікай -но ти, поки живий! ( бузько).
* А я того розуму не дуже, Бог з ним!( ґа́ва).
* Розум, молодче, по дорозі не валяться, не так-то його легко знайти!( курка).
V. Підсумок уроку.
Гра “Закінчи речення”.
- На уроці я вчився...
- Найбільше мені сподобалося...
- Казка мене навчила...
- Урок завершую з .... настроєм.
VI. Домашнє завдання.
- Підготувати інсценізацію одного з уривків.
- Читати казку в особах та переказувати.