Конспект уроку літературного читання в 4 класі
Тема. Міфи Давньої Греції. «Дедал і Ікар»
Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу твору, вміння самостійно працювати; формувати оцінні судження; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати зацікавленість грецькою міфологією.
Обладнання. Картки для роботи в групах, парах, індивідуальної роботи.
Хід уроку
Дзвоник пролунав веселий,
Всіх запрошує у клас.
Щось цікаве на уроці
пропоную я для вас.
ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Вправляння у читанні речення, змінюючи його мету висловлювання.
Кожен освічений європеєць повинен мати достатнє поняття про безсмертні твори давнини.
— Як ви розумієте ці слова?
2. Гра «Блискавка».
Завдання: прочитати слова на картках, спробувати запам’ятати їх, назвати узагальнене слово.
• Грім, блискавка, вогонь, вода. (Природні явища)
• Чудовиська, демони, небувалі тварини, велетні. (Народні фантазії)
• Мова, оповідь, слово, казання, вість, розповідь, переказ. (Міф)
ІІІ Актуалізація опорних знань
1. Що таке міф ? (Це стародавні оповіді про явища природи, історичні події або фантастичні оповідання про богів, про появу Всесвіту , Землі )
2. З якої мови походить слово міф ? (З грецької -слово, переказ )
IV. Перевірка домашнього завдання
Робота в групах на картках.
Відкрила амфору і звідти вилетіли на волю горе, турботи, злигодні, страждання, тяжкі хвороби - _______________.
Подарував амфору Пандорі в посаг - _______________ .
Виткала для Пандори прекрасне вбрання, навчила вишивати і прясти - _____________ .
Золотосяйна _______________ дала Пандорі чарівну красу.
Хитрий ____________ подарував лукавий розум, непереборну цікавість і спритність.
Вбрали Пандору в сяючий, як сонце, одяг, прикрашали її волосся - __________________
_______________________.
Відвів Пандору на землю - _____________________.
Гордий, викрав для смертних божественний вогонь, навчив їх мистецтв і ремесел , дав їм знання - ___________________ .
Неперевершений митець і вигадник - _________________ .
Надто довірливий і повільний у думках - _______________ .
V.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Бесіда
- Любі діти, сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати сторінками Міфології та познайомимося з давньогрецьким міфом «Дедал та Ікар»
2.Завдання уроку
На цьому уроці ми з вами:
а) розширимо свої знання про міф як жанр усної народної творчості;
б) осмислимо його зміст;
в) дізнаємось про витоки давньогрецьких міфів;
г) поповнимо словниковий запас новими словами;
3. Проблемне запитання.
1. Як ви думаєте, чи потрібна людині мрія і для чого?
- Люди завжди про щось мріяли. Мрії, звичайно, у всіх різні. Це залежить від самої людини, від її прагнень і бажань, її принципів. Але вічним є нестримне прагнення до чогось невідомого, щоб пізнати його. Багато хто вважає, що найбільшою мрією людства завжди було небо. Як піднятися у безкінечну небесну блакить — ось що в усі часи хвилювало людей.
VІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
1) Вступна бесіда.
Міфи Стародавньої Греції є одними з найцікавіших міфів світу. Під час читання міфу «Дедал та Ікар» ми зустрінемо у тексті слова, які не використовуємо в повсякденному спілкуванні, тож ознайомимося з ними.
2) Словникова робота.
А) Читання гнізд споріднених слів.
Ікар Крит Афіни
Ікарія критянка афіняни
Ікарійське критських афінський
Б) Робота із тлумачним словником.
Акрополь – розташована на височині укріплена частина давньогрецького міста; був фортецею і притулком громадян у воєнні часи.
Крит — назва великого острова у Середземному морі, що був центром стародавньої культури.
Критянин — житель острова Крит.
Афіни — головне місто Греції, яке ввійшло в історію грецької та світової культури.
Афінянин — мешканець Афін.
Пояснення значення слів.
— Прочитайте у правій колонці (на дошці) тлумачення, доберіть до них відповідні із лівої колонки.
Нéбіж — |
те, що застерігає від чого-небудь, попередження. |
Засторóга — |
який нічого не боїться, хоробрий. |
Напризволяще — |
син брата чи сестри, племінник. |
Відчайдýшний — |
без догляду, без нагляду, без допомоги. |
3) Ознайомлення з текстом «Дедал та Ікар».
Слухання аудіозапису міфу «Дедал та Ікар».
VII. Узагальнення та систематизація вивченого.
1. Первинний аналіз прочитаного твору.
- Хто головні герої твору?( усно)
- Ким був Дедал? (Нащадок царського роду, митець, різьбяр і будівничий. Найвизначнішим ученим, скульптором і архітектором міста Афіни.)
-Хто такий Талос? (Це племінник Дедала і його учень.)
- Чому Дедал був змушений утекти на Крит? (Бо його звинуватили у вбивстві Тала.)
2. Повторне читання міфу учнями (мовчки).
— Зверніть увагу, де у міфі зачин, основна частина і кінцівка.
3. Вибіркове читання та аналіз твору.
- Відшукайте в тексті і прочитайте, чому нащадок царського роду опинився на острові Крит?
- Як поставився до митця цар Мінос?
- Прочитайте, як Дедал робив крила? (Діти зачитують останній абзац тексту на с. 29 )
- Розкажіть, як батько вчив сина літати?
- Зверніть увагу на засторогу батька.
- Як ви гадаєте, чому Ікар забув батькову пересторогу?
- Прочитайте, як загинув Ікар?
- Як люди зберегли пам’ять про Ікара?
Фізхвилинка
3. Робота в парах на картках . Встановлення послідовності подій у тексті.
Перевірка роботи.
4. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте малюнок.
— Кого зобразив художник?
— Доведіть, що це Ікар.
— Зверніть увагу на вираз обличчя Ікара. Чому в нього широко розплющені очі, а на устах — усмішка?( він був у захваті,бажав досягти своєї мети,хотів дізнатися щось нового)
— Як ви оцінюєте вчинок Ікара?
Діти , як потрібно було йому діяти :
5. Характеристика героїв ( 2 учні біля дошки).
І учень –вибрати і зачитати слова, що характеризують Дедала.
ІІ учень – вибрати і зачитати слова, що характеризують Ікара.
Дедал Працьовитий Ікар
Неслухняний
Наполегливий
Відважний
Сміливий
Застережливий
Ризикований
Винахідливий
7. Гра “Займи свою позицію”
- На кого із героїв твору ви хотіли б бути схожі? (Учні підходять до позиції, яку вони обрали )
Дедал Ікар
- Чому саме цю позицію ви вибрали? (Відповіді учнів)
VІII. Підсумок уроку
1. Визначення головної думки твору.
- Прочитавши і обговоривши давньогрецький міф «Дедал та Ікар», давайте визначимо головну думку твору.
- Яку віковічну мрію людей реалізує Дедал?
- Хто став втіленням мрії людства про крила?
2.Інтерактивна вправа «Сенкан» Ковалевська Г. М.
1ряд- має містити слово ,яке позначає тему (це іменник ) Ікар.
2ряд-це опис теми, який складається з 2-х слів(це прикметники) мужній,хоробрий.
3ряд- визначає дію,пов’язану з темою(складається з 3-х дієслів )вчився, летів,
загинув.
4ряд- є фразою, яка складається з 3-х – 4-х слів і виражає ставлення до теми
Відкрив дорогу в небо.
5ряд- складається з одного слова, ніби робиться підсумок. Міфічний герой.
VІ І. Домашнє завдання
- Що ви взяли для себе з цього уроку?
- Чого вчить нас міф “Дедал та Ікар”
Самооцінка роботи на уроці .
ХІ. Домашнє завдання:
С.30-33
1 група – скласти план до міфу «Дедал та Ікар» та підготувати стислий переказ за ним;
2 група - навчитись виразно читати міф і відповідати на запитання.