Літературне читання
Тема: Езоп. « Двоє приятелів і ведмідь».
Мета: розширити знання учнів про байку як один із видів літературного жанру; дати уявлення про першого байкаря Езопа; вдосконалювати навички правильного, виразного, читання, вміння інтонувати слова героїв, читати за особами; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати почуття дружби, товариськість.
Предмет: Літературне читання.
Обладнання: : портрет Езопа, ілюстрації до творів, картки: з чистомовками, скоромовками, для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу
*Створення емоційного настрою
Вправа «Сонечко»
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Робота над чистомовкою
Ок – ок – ок - у нас цікавий урок.
Ень – ень – ень – ясний весняний день.
Иті –иті - иті– учні працьовиті.
Уть – уть – уть – вирушаємо в путь.
2. Опрацювання скоромовки
Два веселих ведмежати
Швидко чалапали до хати.
На обід вони спішили,
Щоб батьки все не поїли.
(Читання скоромовки різними способами: на одному мовному диханні, весело, сумно.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
1.«Павутинка «Літературні жанри»- робота в групі
ІV.Актуалізація опорних знань
1.Ознайомлення з новим розділом
Робота з підручником ( в групі)
Читання статті «Займи зручну позицію».
«Мозковий штурм»
*Яка назва нового розділу?
*Які байки ви вже читали?
* Як називають авторів байок?
* Що таке байка?
* Що називається мораллю байки?
* Що писав про значення байки Іван Франко?
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Презентація «Батько байки» та розповідь учителя.
- Ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо ознайомлення з байкою, яку написав перший байкар, ім’ я якого відоме світу – Езоп.
Езоп жив у стародавній Греції (у 6 ст. до н.е.) – видатний байкар, засновник жанру байки, «батько байки». Він писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді
повчаннями та мораллю.В образах тварин висміював недалеких і темних людей, їхні недоліки.
Езоп був невеликим на зріст, некрасивим і горбатим. Мав гострий розум і умів створювати байки. Його перший господар продав балакучого раба філософу Ксанфу, якого він вразив дотепними відповідями.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання змісту байки Езопа « Двоє приятелів і ведмідь»
1)Гра «Передбаченння».
2) Читання байки вчителем
- Чи сподобалась вам байка?
- Які картини ви уявляли, слухаючи її?
- Які почуття вона у вас викликала?
3) Словникова робота
Читання слів «луною» за вчителем, «читаю для друга» напівголосно в парах.
вкупі скрута приятелів
вгледів невдовзі відсіч
оговтався нажаханий невдовзі
самісінький візьметься слушність
Добір синонімів (робота в групі).
Вкупі (разом, спільно), вгледів (побачив), нажаханий (переляканий, сполоханий)
Пояснення значень висловів (робота в парі)
Затамував подих –завмер
Дати відсіч – відбити напад
Марна справа – даремно
4) Читання байки учнями
1,2 абзаци – гра « Земля - небо».
Далі гра «Квіточка» .
5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання
- Про що хвилювався один із приятелів. Вирушаючи у дорогу?
- Що на це відповів інший?
- Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?
- Чи попередив він про небезпеку свого товариша?
- Чому другий приятель прикинувся неживим?
- Що автор хотів показати своєю байкою?
- Які риси характеру засуджуються? Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?
6) Робота за ілюстрацією
Якими словами можна підписати малюнок?
7) Робота в групах. Читання байки в особах
- З якою інтонацією слід читати перший діалог (другий діалог)?
8) Робота в групах. Робота над фразеологізмами
І група
Як сніг на голову ( ведмідь з’явився раптово);
Брати ноги на плечі (перший приятель утік);
Душа в п’яти пішла (обидва приятелі дуже злякалися);
Ні живий, ні мертвий (дуже переляканий);
ІІ група
VІ. Підсумок уроку
«Мікрофон»
VІІ. Домашнє завдання
Прочитати байку с. 117 – 118, переказати від імені приятеля, що мало не постраждав від ведмедя.