Урок літературного читання "Літературні казки українських письменників. Дійові особи: мовлення, вчинки, мотиви поведінки. Василь Чухліб «Заячий холодок».

Про матеріал
Урок з літературного читання на тему: "Літературні казки українських письменників. Дійові особи: мовлення, вчинки, мотиви поведінки. Василь Чухліб «Заячий холодок» у 2 класі розроблено з метою формування предметних компетентностей
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ  2 КЛАС

Василь Чухліб «Заячий холодок»

http://music-oblako.ru/img.php?aHR0cDovL2kueXRpbWcuY29tL3ZpL1BFbThVS2RtbnlRL3NkZGVmYXVsdC5qcGc=.jpg

                                                         


Тема: Літературні казки українських письменників. Дійові особи: мовлення, вчинки, мотиви поведінки. Василь Чухліб «Заячий холодок».

Мета:

  •                   формування предметних компетентностей: продовжити ознайомлення учнів із літературними казками українських письменників; формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору, давати характеристику герою, розвивати зв'язне мовлення, формувати критичне мислення; виховувати почуття дружби, ввічливості, відповідальності за свої вчинки;
  •                   формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: переключатися з одного виду роботи на інший;

комунікативної: формувати вміння висловлювати свої думки;

інформаційної: формувати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію;

соціальної: формувати навички співпраці в групі, парі;

загальнокультурної: виховувати людські чесноти.

 

Обладнання: презентація з теми, малюнок заячого холодку, картки із завданнями для роботи у групах, таблиці для читання.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань ( формування компетентностей).

 

 

 

            

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І.Організаційна частина.

 Поверніться  до  однокласника, посміхніться  один  одному  і  подаруйте їм  гарний  настрій.

Зараз сядуть всі дівчатка –  краса наша,

-         А за ними всі хлопчики – наша сила.

ІІ. Мовленнєва розминка.

1. Розучування скоромовки.                                    Слайд 1

В темно-сірому жупані

Сидить заєць на дивані.

Зачинив свою хатинку,

Та гризе смачну морквинку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. «Мозковий штурм». Гра «Злови м’яч»              Слайд 2

Діти: - М’ячик,м’ячик, ти котись

Біля мене зупинись.

  1. Який новий розділ почали вивчати на минулих уроках?
  2. Що таке казка?
  3. Які бувають казки?
  4. Чому називають літературними?
  5. Чому називають народними?
  6. З якими літературними казками і яких авторів ви познайомились на попередніх уроках?
  7. Хто автор казки «Лис-Микита»?
  8. З якої казки ця героїня (мишка)?
  9. Хто автор казки?

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

V. Повідомлення теми і мети уроку.

-         Сьогодні ми познайомимось з новою літературною казкою, проаналізуємо поведінку героїв цієї казки.

VІ. Робота над новим матеріалом.

1.Робота над загадкою                                              Слайд 3

- Діти, відгадайте загадку, хто головний герой цієї казки.

Довгі вуха, куций хвіст,

Невеликий сам на зріст

На городі побував-

Нам капусту попсував.

-         Діти, а що цікавого ви знаєте про зайця?              Слайд 4

 (Повідомлення дітей про  цікаві факти з життя зайців)  

2. Оголошення  теми  уроку.

- Отже  на  сьогоднішньому  уроці  ми   будемо  читати  авторську  казку Василя Чухліба «Заячий холодок».                                        Слайд  5

3. Робота над новим матеріалом.

3.1. Сторінки  біографії.

Портрет  на  екрані (розповідь  вчителя).                         Слайд 6

— Василь Чухліб (1941-1997р.) народився в селі Лебедівка на Чернігівщині, і мальовнича краса  природи  рідного  краю   надихнула  письменника  на  творчість. Пише В. Чухліб короткі оповідання та казки — про природу, героями яких є дорослі та діти, звірі і птахи. Про них ви можете прочитати у збірці «Олень на тому березі».

4. Словникова робота.                                              Слайд 7

- У тексті є незрозумілі слова. Давайте ми їх прочитаємо і пояснимо їх значення.

4.1.Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

Капловухий      задавака   гамірливі

Мулький           осоння       поплентався

Кучерявий        холодок     загаласував

4.2.Читання іменників .

4.3. Читання прикметників.

4.4. Добір близьких за значенням слів  до слів третього стовпчика.

5. Опрцювання казки  «Заячий холодок».                  Слайд 8

- Прочитайте заголовок казки. Поміркуйте, про що в ній ітиметься мова?

6. Слухання аудіо запису «Заячий холодок».             Слайд 9

- А тепер уважно послухайте казку , щоб  дати відповідь на запитання - чи справдяться ваші сподівання (слухають)

 

- Чи справдилися ваші припущення?

7. Повідомлення про рослину  «Заячий холодок».  Слайд 10

 

- А тепер перевіримо, чи уважні ви були, коли слухали казку:

1. Хто головний герой казки?

2. Де раніше любили оселятися зайці?

3. Яким був наш заєць?

4. Куди ходили зайці?

5. Чому заєць був голодний?

8.  Робота  над  текстом «Заячий  холодок».

а)  читання  «Ланцюжком».

б) мовчки

9. Гра «Продовжіть речення».

а)  - Хтозна, звідкіля…

    - Капловухий Заєць вибрав…

   - А зайці повсідалися на осонні…

 

б)  вибіркове  читання

     - Як  раніше  селилися  зайці.

     - У чому виявлялася нахабність зайця?

     - Чи можна сказати, що Заєць зрозумів свою провину? Обґрунтуйте відповідь рядками з тексту.

- Розгляньте малюнок. Прочитайте частину казки, до якої підходить цей малюнок.                                                                       Слайд11

 

 

 

 

10.  Читання  в  особах

- Прочитайте  питальне  речення,  окличні  речення.          Слайд 12

- Чиї  це  слова,  прочитайте  ще  з  більшою  інтонацією.

(вправляння у  виразності  читання,  визначте  чиї  це  слова).

 

-                     Які  дійові  особи  казки ?(заєць,зайці,  старий  заєць,  слова  автора.)

-                     Всі  ви  приймете  участь  у  читанні,  бо  всі будете зайчиками.  І  слова зайчиків  читатимете  хором. Прочитаємо  в  особах  із  другого  абзацу.

VІІ.Творчі  завдання.   Робота в групах.                       Слайд 13

Група №1.  З окремих слів скласти вислів. Пояснити його.

Підказка. Починай з теплих кольорів.

(За двома зайцями поженешся – жодного не впіймаєш.)

 

 

Група №2 . Скласти вірш – сенкан зі словом заєць.

 

Група №3 Дай характеристику героям.

 

VІІІ .Робота в парах.                                                                  Слайд 14

Метод 6 капелюхів мислення.

 

Висновок.

Ми зрозуміли, що нахабність шкодить у житті.

ІХ. Підсумок уроку .

Метод  «Мікрофон».

-         З якою казкою ми познайомилися? Автор?

-         Чи змінився Заєць.

-         Яким він став на вашу думку?

-         Чому вчить нас ця казка?

-         Цей урок змусив мене задуматися…

 

-         Який випадок змінив ставлення клаповухого до інших?

-         Як би ви вчинили на місці зайця?

1.Самооцінювання.

Поплескають в долоні- діти , які задоволені своєю роботою вважають, що вони молодці.

Потупають – хто щось трішки не встиг, не завжди був активний.

Зітхнуть – хто не задоволений своєю роботою.

 

Домашнє завдання.                                Слайд 15

Читати переказувати казку. Намалювати Зайця таким, яким ви уявляли на початку казки та в кінці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
30 жовтня 2023
Переглядів
127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку