1
Тема: Творчість українських письменників. Гумористичні віршовані твори.
Ігор Січовик «Віддячила», «Хитра киця».
Цілі уроку:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з поняттям «гумористичний вірш», удосконалювати навички виразного читання поетичних творів; навчати доповнювати рядки віршів; вчити оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати пам'ять, увагу, усне мовлення; виховувати позитивні моральні якості, гумористичне сприйняття подій поетичного твору.
уміння вчитися: переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної:формувати вміння висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання завдань;
інформаційної: формувати навички здобуття з підручника необхідної інформації;
соціальної: удосконалювати вміння співпрацювати в парі, в групі;
загальнокультурної: учити дотримуватись правил поведінки на уроці, виховувати бажання допомагати один одному.
Обладнання: портрет автора І. Січовика, картинки порід котів і собак, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мовленнєва розминка.
А-а-а – котика нема.
У-у-у – мишку з’їв малу.
І-і-і – він спить на печі.
И-и-и – має гарні сни.
2. Робота над скоромовкою . Слайд 2
Ой, був собі коточок,
Украв собі клубочок.
І сховався у куточок.
- Які звуки найчастіше повторюються?
- У чому полягають особливості віршованих творів?
- Що таке рима?
- Для чого люди пишуть вірші?
- А у кого в класі з’явилось бажання писати вірші?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Слайд 3
- Сьогодні на уроці ми вивчатимемо гумористичні вірші Ігоря Січовика.
- А скажіть, як ви розумієте поняття «гумористичний вірш»?
ІV. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу.
Гумор – доброзичливе і глузливе ставлення до чого-небудь, спрямоване на викриття недоліків. У цих віршах описані події або образи викликають у нас посмішку.
Ігор Січовик народився на Волині в сім’ї сільських учителів. Писати почав з дванадцяти років. Для дітей митець створив віршовані казки, сотні загадок, тисячі скоромовок.
Багато віршів Ігоря Січовика випромінюють гумор. Він пише про цікавинки із життя дітей і тварин.
Слайд 6
- Що вас розсмішило?
6.1.Читання вірша вчителем.
(Учні олівцем позначають незнайомі слова).
- Уважно слідкуйте і дізнайтесь чому автор назвав кицю хитрою.
6.2.Словникова робота. Слайд 7
Чепурненька ледачий гайнути
Двійко мерщій надибати
Господарство поїсти ласо джерельна вода
Клопоти підкріпитися негода
Напоїти пожива поспішно
Погожий день відсапнувся
(Читання слів «дощиком»).
- Які ще незнайомі слова вам зустрілися у вірші?
5. Читання ланцюжком.
6.3. Бесіда з елементами вибіркового читання.
- Скажіть, якою була Киця?
- Яким був Пес?
- Знайдіть у тексті слова, що характеризують Кицю/ Пса.
- Кого кличе Киця на допомогу? Зачитайте уривок з вірша.
- Який епізод можна назвати найбільш напруженим у вірші?
Фізкультхвилинка.
- Хто є дійові особи вірша?
_ Що вам відомо про котів і собак?
Існує близько 100 порід кішок. Вони можуть бачити на відстань 60 м. Сплять 16 год на день. Скільки часу без сну? (8)
Кішки – гарні лікарі, знижується кров’яний тиск, стрес.
Синоптики.
- Згортаються клубочком – до морозу.
- Точить кігті об ніжку стола-погода зміниться.
Всі знають приказку «Собака- друг людині» Завжди служить людині.
Умовно поділяють:
- службові
- мисливські
- декоративні
Вони і охоронці, і рятувальники, і пастухи. Навіть можуть діагностувати хворобу.
Повинні пам’ятати, що це не іграшка. Ми відповідаємо за тих, кого приручили.
6.4.Читання вірша в особах.
- Чого вчить цей вірш?
V. Закріплення вивченого.
Робота в парах .
Скласти питання за ромашкою Блума.
Робота в групах.
І група «Грудень» - Встановити послідовність подій.
ІІ група «Січень» - Відновити вірш. Слайд 8
ІІ група «Лютий» - Фішбоун «Роль кішки і собаки у житті людини»
VI. Підсумок уроку.
Вправа «Незакінчені речення» Слайд 9
Домашнє завдання Слайд 10
-Вчіться жартувати з добром у серці та в душі.