Урок літературного читання на тему: «Лиха зама сховається, а сонечко прогляне…» (Л.Глібов)
Мета: привчати дітей вести спостереження за природою; формувати правильне українське мовлення; читати вірші з інтонацією, що відповідає почуттям, настрою героїв; збагачувати активний словниковий запас учнів; розвивати їхні мовленнєві здібності, уважність, спостережливість, логічне мислення.
Зміст уроку
1. Організаційний момент: « Лиш дзвінок на урок продзвенить.
Стане кожен серйозний в ту ж мить.
Бо роботи багато у нас
І активно працює ввесь клас».
2. Привітання: Учитель: «Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно й тепло в класі у нас
Доброго ранку вітаю я вас!»
- Діти, сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати тему: «Вірші – поетичні картини природи», а закінчили ми читати вірш на яку тему? (відповіді дітей). Так, ми закінчили тему, яка присвячена творчості Т.Г.Шевченку – великому народному поету і художнику. На сьогодні ви підготували улюблені вірші напам’ять (прослуховування віршів).
3. Підготовчі вправи до читання:
а) Гімнастика для очей:
«Маятник»- рух очей вправо, вліво. «Стовпчик»- рух очей вгору, вниз.
«Катаємо м’ячик» - рух очей по колу вправо, вліво.
б) Вправи для дихання:
«Понюхали квітку», «Задули свічку».
в) Вправи для язичка:
«Смачне варення», «Дістань носик».
г) Гра «Пролетів комарик з-з-з,
Заспівав жучок ж-ж-ж,
Сердиться вовчик р-р-р,
Повзе у траві змій с-с-с».
д) Чистомовка «Шу-шу-шу - чистомовки я пишу,
Ят-ят-ят - пишу їх я для малят.
Ки-ки-ки - їх говорять залюбки.
Ло-ло-ло - щоб чисте мовлення було».
ж) Скоромовка «Мороз мороза водив за носа».
4. Вправи для удосконалення техніки читання:
а) Розвиток кута зору, таблиця Шульте:
|
А |
О |
У |
Е |
І |
И |
СЛ |
|
|
|
|
|
|
СТР |
|
|
|
|
|
|
ЗДЖ |
|
|
|
|
|
|
ЗДР |
|
|
|
|
|
|
б) Робота в групах. Підібрати синоніми до слова:
1) зима –( морозна, люта, сніжна, холодна…)
2) весна – ( рання, затяжна, стрімка, тепла, радісна…)
в) Гра «Розсипані склади». На дошці розсипані склади, потрібно з’єднати їх, щоб утворилися слова. ( вставка №1)
г) На дошці піраміди слів, потрібно прочитати їх:
зи ма не бо ра нок зимо вий при лине |
лю тий хо лод ве сна помо розив криш талем |
д) Закінчити речення:
1. У гості прийшла білосніжна… (зима).
2. Вона принесла багато пухкого… ( снігу).
3.Замела усі доріжки і … (стежечки).
4.Покликала дітей грати… ( у сніжки).
5. Повідомлення теми й мети уроку:
- Діти, сьогодні ми читатимемо вірші про не тільки про зиму, а й про дива, які відбуваються у природі саме в цю пору року.
6. Я.Щоголів «Зимовий ранок».
1. Читання тексту вірша вчителем. Перевірка первинного сприймання тексту:
- Чому ранок видався веселим?
- Чому сонце «ще не» гріє?
- Чому пташки піднімають гомін?
- Чому «холод дотика»?
2. Словникова робота.
Кришталь – скло високого ґатунку.
Димар – комин.
Гомін – голос, гамір, крик.
3. Читання вірша ланцюжком:1,2 стрічки – учитель; 3,4 стрічки – діти.
4. Гра «Незнайко». Читає учитель і допускає помилку, учні плещуть в долоні на помилку. Потім читають учні, але помилку виправляють.
Учитель: « Я люблю зимовий ранок
Холоднючої зими…»
Учні: «Я люблю веселий ранок
Холоднючої зими…»
5. Робота над мовою вірша. Словесне малювання.
- Як ви розумієте вислови: «Упаде із неба промінь; сніг ясним кришталем блище; сонце плине вище, та не гріє здалека?»
- Які картини природи ви уявляєте, читаючи вірш?
7. Фізкультхвилинка. «Сірий зайчик сів і жде».
Сірий зайчик сів і жде,
Спритно вушками пряде.
Зимно зайчику стояти,
Треба трішки пострибати,
Скік – скік – скік, скік – скік – скік.
8. М.Рильський «Зимовий ранок».
1. Читання вірша кращою ученицею.
2. Самостійне напівголосне читання з вибором незрозумілих слів. Тлумачення цих слів, добір синонімів: сніжно-синя, холоднюча; пухнастий іній; весна многошумна; сніг блище кришталем.
Вправляння у вимові цих слів:- читання слів напівголосно, повільно; швидко; дуже швидко.
3. Гра «Знайди в тексті найдовше слово» - (многошумної) Мета гри:кількаразове перечитування тексту).
4. Гра «Відшукайте слово, що повторюється» -(любити).-З яким почуттям слід читати це слово?
5. Гра «Відшукай риму». - Діти, давайте згадаємо, що значить «рима». Що створюють рими у вірші?(Особливу окрасу звучання).
- Відшукати риму у вірші:синьої - (інеї), моїй – ( завій) і т. д.
6. «Конкурс на кращого читця». На клас виходить три учні і по черзі читають вірш. Весь клас оплесками визначає, хто найкраще прочитав. Кому аплодують голосніше і довше, той «Кращий читач».
9. Л.Українка «Снаг з морозом поморозив…»
- Тяжка доля випала на долю Л. Українки. Та не тільки сум і горе бачила вона. Леся зростала на Україні, серед мальовничої природи. Вона була закохана в природу рідного краю і тому, мабуть, кожен рядок вірша переливається краплинами любові до природи.
1. Читання вірша вчителем.
2. Читання дітьми (мовчки). –В якому темпі треба читати цей вірш?
3. Перечитування «луною» окремими учнями.
4. Словникова робота. Дібрати синоніми – близькі за значенням слова:
Прилине – (прийде, настане; згине – закінчиться, мине.
5. Робота над виразністю вірша. На дошці записаний текст вірша, справа вказівки тону й темпу вірша:
Сніг з морозом поморозив - стверджувальний тон, помірний темп
всі на полі квіти,
Десь зима та не скінчиться - роздратований тон, пришвидшений темп
нарікають діти
Ждіте, ждіте любі діти! - радісний тон, пришвидшений темп
Літо знов прилине.
Прийде мила годинонька - впевнений тон, нормальний темп
як зима та згине;
І заквітне наше поле, і зазеленіє - захоплений тон, нормальний темп
Знов його весна прекрасна - впевнений тон, помірний темп
квіточками вкриє.
10. Робота над віршем Л.Українки «Вишеньки».
1. Самостійне напівголосне читання вірша.
2. Перевірка первинного сприймання вірша:
- Між ким відбувається розмова?
- Чому діти не можуть дістати вишеньки?
- Чому вишеньки так високо виросли?
3. Словникова робота.
4.Розвиток кута зору: робота над новими словами:
ліз ти
з’їс ти
зір вати
поблис кують
хлоп’я точко
простя гають
5.Вибіркове читання.
- Хто скаче під деревцем?
- Що хочуть діти?
- Де ростуть черешеньки?
6. Читання вірша в особах. Перед читанням давайте визначимо, яким тоном ми будемо читати слова дітей ( благальним), а слова вишеньки (повчальним).
7. Визначення головної думки вірша.
8. Робота над малюнком.
9. Хвилинка фантазії:Який би ви намалювали малюнок?
11. Фізкультхвилинка. Гра «Казочка з помилками».
В країні Навпакинії
Є місто помилок.
На вулицях Безглуздості
Живе казкар - дідок.
Свої казки розказує,
Віч на віч дітлахам,
А помилки ти виправиш,
Якщо побачиш сам.
1. Жили собі дід та жаба.
Спекла якось жаба колосок,
А він скік - поскік та й утік!
2. Посіяв лід річку.
Виросла річка велика - велика.
12. Л.Українка « На зеленому горбочку».
1. Гра « Чарівне коло». (Утвори слова з букв: мати, хатинка, садочок, сонечко, дитинка і т. д.) (вставка №2) а д ч
м т ц н
х с о и
к е і
2.Прочитати:Назеленомугорбочкуувишневомусадочкупритулиласяхатинкамовмаленькаядитинкастихавийшлавиглядатичиневийдеїїмати.
3. Виразне читання вірша учителем.
4.Потрібно читати з радісним настроєм, з ласкою, щирістю і теплотою.
5. Вибіркове читання:
- Де відбувається Дія?
- Діти, а з ким порівнює поет хатинку?
- Що зробило сонечко?
- Що зробило сонечко?
- Де притулилася хатинка?
- Прочитайте слова, що римуються.
6. Визначення головної думки вірша. - Діти, як ви думаєте, яка головна думка твору? – Так. Л.Українка – славна дочка України. Вона любила свою Батьківщину, її природу і цей віршик проймає лагідним почуттям любові до природи.
7. Заучування вірша напам’ять.
13. Домашнє завдання: Намалювати малюнок до вірша Л.Українки «На зеленому горбочку».
14. Підсумок уроку. - Діти, які з прочитаних віршів вам сподобались?
- Що сподобалось, а що не сподобалось? - Що здивувало вас?
- Дитино! Світ прекрасний навколо тебе,
Сонце ясне і синє небо.
Птахи і звірі, гри і ріки.
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить.
Бо світ навколо любові просить!