УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ
2 клас
Тема: Подорож до лісу Казок.
Мета: Продовжити знайомство учнів з казками, казковими героями. Розвивати фонетичний
слух, пам'ять, увагу, спостережливість, старанність. Вчити працювати з деформованим
текстом. Розвивати інтерес до усної народної творчості: казок, загадок. Виховувати
почуття дружби, доброзичливість, любов до Батьківщини. Формувати національну
свідомість учнів, соціальну, полікультурну, пізнавальну компетентність.
.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація учнів.
-
Сьогодні на уроці ми повинні бути уважними, старанними, вміти швидко і правильно читати, відповідати, допомагати один одному.
-
Діти, чи любите ви казки? А сьогодні ви самі будете брати участь у казці.
1 учень: Нова казка - нова радість
Для великих діточок.
Раді слухати ми казки,
Вклавшись спати на бочок.
Від бабусі, від матусі
Слово казки нам прийшло,
А тепер ми самі в книзі
Їх читати можемо.
2 учень. Наче мишки тихо-тихо
Її слухали всі ми.
Як добро змагало лихо,
То раділи разом ми.
За вікном минула осінь
І зимі дала дорогу.
Нова казка - зустрічайте,
В нас стоїть біля порогу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
До лісу Казок ми почнем мандрувати,
-
Багато цікавого можем пізнати.
-
Казкові герої зустрінуться там,
-
Цікаві завдання знайдуться всім нам.
-
А щоб не заблукати, нам знадобиться провідник. Хто ж покаже нам дорогу до Казкового лісу?
-
Він і круглий і рум'яний,
-
Втік від діда і від баби.
-
Котиться як той клубок.
-
Хто ж це, дітки? ( Колобок)
-
Помандруємо з Колобком до лісу Казок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-
На узліссі зустрічаємо ми Зайчика.
-
Колобок, клобок, я тебе з'їм, коли ти мої загадки не відгадаєш. З якої казки?
-
1. Виросла велика
-
На грядці у діда.
-
Діду всі допомагали,
-
Її довго витягали:
-
Баба, внучка, пес і кішка,
-
І маленька мишка. (Ріпка)
-
2. Дід і баба лісом, йшли,
-
Качечку вони знайшли
-
Качка дівчинкою стала,
-
В хаті їм допомагала. ( Кривенька качка)
-
3. Кіт з лисицею зустрівся
-
І у лісі поселився.
-
Звірі на обід прийшли,
-
Ледве ноги унесли. ( Пан Коцький)
-
4. Півник Котика не слухав,
-
У віконце визирав.
-
В лапи до лисиці втрапив,
-
Ледве-ледве не пропав.
-
Котик його рятував,
-
Від Лисиці забирав. ( Котик і Півник)
-
5. Загубив дід рукавичку-
-
Для звіряток теплий дім.
-
Сім звіряток помістилось
-
У м'якому домі тім. (Рукавичка)
-
6. Чекали маму козлята,
-
Впустили вовка злого в хату. ( Вовк і семеро козлят)
-
7. Заєць з їжачком змагались,
-
Хто швидше бігає дізнались. ( Їжачок та Заєць)
-
Зайчик: Загадки ви відгадали,
-
Казочки усі впізнали.
-
Вас до казки пропускаю,
-
гарно вчитися бажаю.
ІV. Робота з казками.
-
- Покотився Колобок далі. А назустріч нам Вовк.
Вовк: Колобок, Колобок я тебе з'їм, коли ти мені не допоможеш міст через річку побудувати.
-
А щоб дошки у містка з'єднати, треба до звукових схем відповідні слова підібрати:
Івасик * / -*/- * -/
Телесик - * / - * / - * -
Коза -* / - *
Дереза - * / - * / - *
-
Назви яких казок ми прочитали ? ( Івасик Телестк, Коза — Дереза)
Зберіть прислів'я:
-
Добром, не, чужим, забагатієш.
( Чужим добром не забагатієш)
-
Прикрістю, радістю, кінчається, зло, доброта.
(Зло кінчається прикрістю, доброта - радістю)
-
Яке прислів'я до якої казки підходить?
-
Подякував Вовк Колобкові за допомогу:
Вовк: - Дякую всім за роботу,
Пропускаю далі вас.
І щасливої дороги
Вам бажаю, другий клас.
Покотився Колобок по дорозі і вивів нас на галявину.А там на пеньочку сидить Ведмідь.
Ведмідь: Не пущу я в казку вас,
З'їм я Колобка якраз.
Коли хочете пройти,
Прочитайте вірш мені.
Читання казки Г.Бойка “Слово честі”.
Бесіда за змістом казки:
-
Скільки синів було у ведмедя?
-
Куди зібралися ведмежата?
-
Кому давав слово честі ведмідь Тупотій?
-
Чи виконав він свої обіцянки?
-
Чому вчить ця казка? Яка головна думка твору?
-
“Слово честі — мудре слово. Слово дав - обов'язково скрізь дотримуй ти його”
-
Які прислів'я можна підібрати до цієї казки?
-
Дав слово - тримай його.
-
Брехуна знати не по словах, а по ділах.
-
Де нема честі, там нема щастя.
-
Яка совість, така й честь.
-
Честь важить більше за гроші.
-
Обіцяй не словом, а ділом.
Ведмідь: Я бачу, що ви добре навчилися читати, вмієте відповідати на запитання. Молодці!
До побачення.
Фізкультхвилинка.
Час настав нам відпочити
І зарядку всім зробити.
Ось із хмарки дощ полив,
Всіх до нитки намочив.
Полетіли птахи в гнізда,
Вилізли на дуб більченята.
Сховалися в кущі зайченята.
Тільки хитра лисиця
Хмари, грому не боїться.
А лісом тихо ступає,
Під кущами зайців шукає.
Зайці! Ховайтесь хто куди,
Нас не знайдеш ти ніколи.
( Діти присідають, лисичка дивиться, хто з учнів погано сховався).
Ми сміялися, раділи,
Вправи весело робили
Тепер можем знов читати,
Слухати, відповідати.
4.Робота з деформованим текстом.
-
Нас Лисичка зустрічає,
-
Допомоги вимагає.
-
Щоб ми казочку зібрали,
-
По-порядку розказали.
Треба правильно пронумеровати речення, щоб вийшов зв'язний текст.
5. Котик врятував Півника.
4. Лисичка виманила Півника з хати.
2. Котик пішов до лісу рубати дрова.
1. Жили собі Котик і Півник.
3.Півник не послухався Котика.
Читання утвореної казки.
-
А хто знає, як Котик врятував Півника?
-
Розкажіть.
Лисичка: Дякую вам за цікаву казочку.
Щасливої вам дороги додому.
V. Підсумок уроку.
-
Ось і закінчилася наша подорож.
-
Що вам сподобалося найбільше?
-
Яке завдання виявилося складним?
А щоб дізнатися,хто дякує вам за гарну роботу на уроці, треба розгадати кросворд:
1. П І В Н И К
2. Ї Ж А К
3. З А Є Ц Ь
4. В О В К
5. Р А К
-
Хто знайшов колосок у казці?
-
Хто у казці обігнав зайця - хвалька?
-
Хто перший зустрів Колобка у лісі?
-
Хто ловив рибу хвостом?
-
Хто вигнав козу із зайчикової хатки?
-
Яке слово ви прочитали у клітинках?
-
Казка дякує вам, дітки, за те що ви з нею дружите, читаєте, розповідаєте, не забуваєте. Завжди пам'ятайте: “Казка вчить, як на світі жить”.