Урок
літературного читання
в 4 класі
Тема . Перша історія України.
З історії творення книг.
Іван Крип’якевич
«Книги за княжих часів»
Підготувала
вчитель початкових класів
Парасковіївської ЗОШ
І-ІІІ ступенів
Пересічна Л.М.
Урок літературного читання в 4 класі
Тема . Перша історія України. З історії творення книг. Іван Крип’якевич «Книги за княжих часів»
Мета. Познайомити дітей з історією виникнення перших книг у Київській Русі.
Розвивати навички роботи з літературним твором, пам’ять , мислення, уміння аналізувати. Виховувати любов до книги, уміння працювати .
Обладнання. Підручник «Літературне читання. 4 клас». Савченко, зошити, картки, картки кроссенсу, малюнок книги з висловом.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку
Добрий день, любі діти та шановні гості.
Я вітаю вас і запрошую прийняти участь у незвичайному уроці літературного читання. Тема нашого уроку : «Перша історія України. З історії творення книг. Іван Крип’якевич «Книги за княжих часів». Діти, сьогодні ми з вами познайомимося з історією виникнення книги. А саме, коли були створені перші книги і якими саме вони були. Але для того, щоб продовжити урок ви повинні розв’язати кроссенс. Це дуже цікавий вид роботи.
ІІ. Актуалізація набутих знань.
Я вам пропоную згадати зміст твору, прочитаного на попередньому уроці, за малюнками-асоціаціями. Починати необхідно з першого малюнка. Кожне наступне зображення буде пов’зане з попереднім за змістом уривка твору Олександра Олеся «Княжа Україна». Малюнок, що зображено у центрі – головний, бо в ньому закодовано головну думку твору. Працюючи з зображеннями, можна підтверджувати свою думку рядками з тексту «Ярослав Мудрий» . Що ж , почнімо.
Діти, Ярослав Мудрий прославився не тільки своїм мудрим князюванням. Його знають як людину, яка створила першу у Київській Русі бібліотеку. Отже, сьогодні ми з вами будемо говорити про книги і не просто говорити, а й писати власну сторінку у книгу мудрості. Кожне слово цієї книги ми добудемо, виконуючи завдання. Не забувайте правила роботи під час уроку, будьте чемними і підтримуйте одне одного.
Після опрацювання кроссенсу в «книзі» відкривається перший рядок вислову.
І. Робота з текстом Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів»
Відкрийте сторінку 42 вашого підручника. Знайдіть текст Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів». Послухайте .
Після читання твору в «книзі» відкривається наступний рядок вислову.
Після читання твору в «книзі» відкривається наступний рядок вислову.
Діти, зверніть увагу на цю незвичайну книгу. Це книга запитань . Я вам пропоную пограти у гру «Фанти». Ви берете з цієї книги-скриньки аркуш з запитанням. Читаєте і даєте відповідь. Працювати можна парами, тобто одне питання ви можете опрацьовувати вдвох. (Діти обирають питання та дають відповіді)
Після читання твору в «книзі» відкривається наступний рядок вислову.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІІ. Робота з текстом Дмитра Білоуса
Після читання твору в «книзі» відкривається наступний рядок вислову.
Після читання твору в «книзі» відкривається наступний рядок вислову.
ІІІ. Робота з прислів’ями. Гра «Збери прислів’я»
Любі діти, я гадаю, ви знаєте, що в книгах зібрана уся мудрість . Але перлинами мудрості являються народні прислів’я. І я вам пропоную пограти у гру «Збери прислів’я». Зверніть увагу на картку під №2. Ви бачите два стовпчики словосполучень. Насправді – це частини прислів’їв. Початки прислів’їв розташовані ліворуч, а кінцівки – праворуч. Тільки будьте уважні кінцівки переплутані. Їх необхідно добирати за змістом. Уважно читайте початок і додавайте кінець речення. З’єднувати частини висловів можна стрілочками.
Без книги - як без сонця, і вдень темні віконця.
Будеш з книгою дружити – буде легше в світі жити.
Будеш книги читати - будеш все знати.
Гарна книга научить, а погана намучить.
Де розумом не дійду, то в книжці знайду.
З глибин моря дістають перлини, а з глибин книг - знання.
Ви чудово виконали останнє завдання і ми маємо право відкрити останні рядки сторінки книги мудрості.
Звучить вислів.
В кожнім домі, в кожній хаті – Дружба з книгою –це свято,
У містах і на селі, Не було б його у нас,
Хто навчився вже читати, Ми не знали б так багато
Має книжку на столі. Про новий і давній час.
Діти, замисліться, яке місце у нашому житті має гарна книжка. Вона завжди веде нас за собою. І так буде постійно: подорослішаєте, а з вами назавжди залишаться ваші друзі –герої улюблених книг, які надихають жити, вчать бути мудрими, добрими, справедливими. Закінчився наш урок, але не завершується зустріч з книгою. До побачення.
Кроссенс