Урок літературного читання "Тварини - наші вірні друзі. Г. Тютюнник "Ласочка"

Про матеріал

Розробка уроку читання в четвертому класі. Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням про тварин, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до "братів наших менших"; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати малюнковий план; розвивати зорову пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин

Перегляд файлу

                                   Урок літературного читання у 4 класі

Тема: Тварини – наші друзі. Григір Тютюнник  "Ласочка"

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника,  з  його оповіданням про тварин, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до "братів наших менших"; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати малюнковий план; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин

Обладнання: підручник, ілюстрації до оповідання, таблиця зі складами, портрет Г. Тютюнника, книжкова виставка збірок письменника

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Очікувані результати: учні визначають тему й основну думку твору; пояснюють і обґрунтовують вчинки героїв та їх мотиви; пояснюють, які яскраві, влучні слова, словосполучення, вислови допомагають глибше, краще уявити картини природи, місце події, зовнішність персонажів, їхні характери; пояснюють, чого навчає читача вчинки героїв твору

                                                      Зміст уроку

I.  Організаційний момент.

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав.

Щоб країні прислужитись,

Ви повинні добре вчитись –

Для могутності і слави

Української держави.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальне опитування.

- Який розділ ми почали вивчати?

- На що слід звернути увагу, читаючи твори цього розділу?

- З якими творами ми ознайомились на попередніх уроках? Хто їх автори?

- Який твір, із прочитаних, вам найбільше сподобався? Чому?

2. Вправи на розвиток навичок читання.

1) Робота над скоромовкою

     Три лисички, три сестрички

     Миють лапки, миють личка.

     Не виводить тато-лис

     Їх невмитими у ліс.

(Учні читають повільно; потім швидше; швидко, з наголосом на кожне слово)

2) Робота з таблицею складів. Гра «Біг по доріжці».

3) Гра «Шифрувальник».

Л_с_ц_

Ж_р_в_ль

Г_р_б_ць

К_р_в_

С_б_к_

Б_лк_

Г_ск_

4) Гра «Який це предмет?»

(Учні називають характерні ознаки предмета)

  

                    ЛИС                                                  ПИСЬМЕННИК

 

Лис (хитрий, рудий, голодний, живе в норі, його боїться заєць…)

Письменник (розумний, творчий, цікавий, пише різні твори…)

ІІІ Повідомлення теми, мети, цілей уроку.

Тема сьогоднішнього уроку оповідання «Ласочка», автором якого є Григір Тютюнник.

- На уроці ми ознайомимося з біографією Григора Тютюнника та його твором "Ласочка". Разом з головним героєм оповідання підемо на риболовлю і спробуємо встановити причино-наслідкові зв’язки між людиною і «братами нашими меншими», вдосконалюватимемо навички швидкого читання та вміння орієнтуватися в змісті оповідання.

IV Вивчення нового матеріалу.

1.  Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом письменника. (Самостійне читання статті про письменника)

- Що ви дізналися про письменника?

- Для кого писав твори?

- Які у нього збірки для дітей?

2. Розповідь про письменника. ( Виставка його збірок)

- Що таке біографія? (Це опис життя людини).

     На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників - забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити. Говорити, навіть сміятися.

     Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.

     Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. В автобіографії письменник згадував: «Я їв тоді картопляну зав'язь, жолуді, пробував конину». В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома, хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.

     Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою у сорок сьомому році. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.

V. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника "Ласочка"

1. Словникова робота.

Читання колонок слів «луною» за вчителем

пасовисько                       ожеледь                         рибалити

підзолочений                  облизнулося                вудочці

закортіло                          вудити                            скімлення

прокинувся                      куняв                               засипав

- Прочитайте усі іменники, прикметники, дієслова.

- Які слова спільнокореневі ?

- А які – синоніми ?

Туркотіли припутні :

туркотіти - видавати неголосні низькі переливчасті звуки ;

припутень-лісовий голуб великої породи , найбільший з наших диких голубів, є типовим мешканцем широколистих лісів , мостить на дереві просте гніздо з кількох покладених навхрест паличок .

Вепри -дикі кабани.

Скімлення або дзявоління - видавання протяжних, жалібних звуків.

На кручі - на високому стрімкому березі.

Ожеледець - тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.

Галуззя-тонкі гілочки, вухами пряде- ворушить

2. Комбіноване читання тексту.

- Чи доводилося вам бути на риболовлі? Чи може спостерігали?

- Послухайте, як завдяки риболовлі потоваришували людина з твариною.

-Чому герой назвав лисеня Ласочкою?

- Що вразило?

- Що найбільше запам’яталося?

- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою). Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом – охочим до всього смачного.

3. Повторне читання учнями «Ланцюжком» по реченню.

4. Аналіз прочитаного твору.

- З ким і як зустрівся дід Арсен (Дід Арсен побачив лисеня, коли воно з’явилося високо на кручі, супроти човна, і тоненько скімлило)

- Чому воно там з’явилося? (Лисеня захотіло рибки)

- Що ж робило лисеня? (Просило рибки)

- З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? («Почулося тихеньке скімлення», «схиливши голову набік, дивилося трохи)

- Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом Арсеном?(Так)

- Хто передав у творі  цю розмову? (Автор)

- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою). Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом – охочим до всього смачного.

4.Вибіркове читання.

-Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена?

- Знайдіть і прочитайте, як Ласочка допомагала рибалити.

5. Характеристика героїв.

                          Арсен                                            Ласочка

Привітний                                       розумна

щедрий                                           працьовита

небайдужий                                    скромна

турботливий                                витримана

добрий                                           спостережлива

небагатослівний                            терпляча

6. Аналіз ідейної спрямованості тексту

- То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)

- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.

- А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?

- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?

VІ. Підсумок уроку.

- Який твір читали?

- Чому у нього така назва?

- Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково - популярний твір? Доведіть свою думку.

- Чого навчає нас автор своїм оповіданням?

- Яка головна думка твору?

- Доберіть свої заголовки до оповідання.

- Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з "братами нашими меншими" і це стане окрасою вашого життя.

   Люди повинні примножувати красу цього світу. І, якщо у вас є друг – собачка чи котик, пташка чи мишка, то знайте – ви повинні піклуватися про них!

VІІ.Домашнє завдання.

Ст. 67 – 70, виразно читати і переказувати; скласти план, записати прислів’я про дружбу

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.5
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Жорняк Олена Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Аннас Валентина Володимирівна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
15 січня 2018
Переглядів
3177
Оцінка розробки
4.5 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку