Урок літературного читання у 2 класі
Тема. Коли твір відкриває свої таємниці. Степан Жупанин. Загадка. Алевтина Волкова. Весна зелені.
Мета:
- навчати виразно читати, аналізувати віршовані твори;
- формувати образне мислення; збагачувати словниковий запас на основі прочитаних творів;
- розвивати навички читання;
- виховувати почуття поваги і любові до художнього слова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації за темою, картки для роботи в групах, слайди, запис співу солов’я.
Хід уроку
I. Організація класу
- привітання;
- облік відвідування;
- налаштування учнів на роботу;
Добрий день! Добрий день!
Треба разом привітатись.
І всім дружно побажати
Провести найкраще день!
IІ. Перевірка домашнього завдання
Робота в групах
Учні зачитують у групах свої розповіді – продовження вірша. Кращу розповідь від кожної групи зачитують для всього класу.
IІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота над чистомовкою. Читайте чітко!
Жа-жа-жа, жа-жа-жа
Ми знайшли вужа.
Жі-жі-жі, жі-жі-жі
Ну й слизькі вужі!
Жи-жи-жи, жи-жи-жи
З нами в ліс біжи.
Жа-жа-жа, жа-жа-жа
Віднеси туди вужа.
(Учні читають зі слайда і розглядають зображення вужа)
2. Робота у парах. Гра «Знайди помилку»
(Діти працюють за картками, знаходячи правильну відповідь за допомогою ілюстрацій на слайді)
- Соловей затьохкав швидко,
Як побачив гарну клітку (квітку)!
- Котику не повезло –
Булка (білка) від нього сховалась в дупло.
- Ходить капля (чапля) біля річки,
Витягає жаб з водички.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
- Відгадайте загадку.
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив… (солов’я).
V. Повідомлення теми уроку
- Солов’ї є героями багатьох пісень, віршів, казок, приказок.
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадкою Степана Жупанина
- Які слова допомогли знайти відгадку?
- Порівняйте загадку С. Жупанина з народною.
- Чим відрізняється загадка поета?
2. Фізкультурна хвилинка
Рибки плавали, пірнали
У прозорому ставку.
То зійдуться – розійдуться,
То зариються в піску.
3. Робота в групах. Опрацювання рубрики «Чи знаєш ти?»
(Діти опрацьовують рубрику. Об’єднуються в групи. Отримують картки із завданням)
1 група. Хто співає – соловей чи солов’їха ?
2 група. Коли співає соловей ?
3 група. Що він робить своїм співом ?
4 група. Що в цей час робить соло в’їха ?
5 група. Що у народі говорять про спів солов’я ?
4. Опрацювання тексту Алевтини Волкової «Весна зелені»
1) Гра «Рибки». Самостійне читання тексту учнями мовчки, кожен у своєму темпі
- Про який весняний місяць пише автор
2) Словникова робота
Читання стовпчиків слів «Буксиром» за вчителем.
Розквіт поспішають блакитні
буяння приєднуються суниця
з’явилися заслухається медовий
щебету черемха малесенького
конвалії розпустилася сіренького
- Знайдіть «зайве слово» в кожному стовпчику. Поясніть свій вибір.
VII. Закріплення та узагальнення знань
1. Гра «Не перерви ланцюжок»
Читання тексту учнями «Ланцюжком» по одному реченню
2. Гра «Небо і земля»
Після команди вчителя «земля» учні починають читати, стежачи не пальчиком, а очима. Коли звучить команда «небо», діти припиняють читати, очі піднімають угору. За командою «земля» діти продовжують читати з того місця, де зупинилися, і так кілька разів протягом читання всього тексту.
3. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
- Які квіти зацвітають у травні?
- Як авторка говорить про черемху?
- Як називає спів солов’я
VIII. Оцінювання навчальних досягнень учнів
IX. Підсумок уроку
- Що вас найбільше вразило на уроці?
- Що дізналися про солов’я?
X. Домашнє завдання
Дібрати загадки про солов’я. Читати текст «Весна зелені», намалювати малюнок до тексту.