Інтегрований урок (Літературне читання,природознавство, трудове навчання).
2 клас
Тема: Зима щедра святами
Мета: Розширити та уточнити зміст свят: Святого Миколая, Нового року, Різдва Христового.
Працювати над розвитком усного мовлення, удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати образну уяву, увагу, пам’ять, умінь швидко орієнтуватися в тексті.
Викликати бажання у дітей більше дізнаватися про історію і традиції українського народу. Формувати екологічне мислення, поведінку, виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Навчити виготовляти аплікацію новорічної ялинки, розвивати фантазію, уяву, виховувати самостійність, акуратність.
Обладнання:малюнок ялинки, демонстраційний матеріал, мікрофон, сніжинки із завданнями, кольорові кульки, книга «Дивосвіт», кольоровий папір, клей,ножиці, презентація.
Хід уроку
Пролунав дзвінок
Починаємо урок
Працюватимемо старанно
Щоб почути наприкінці,
Що у нашім 2 класі
Діти – просто молодці.
Не просто дивитися, а бачити
Не просто відповідати, а Міркувати,
Дружно й плідно працювати.
а) Чудо сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає
Сріблом все вкриває ( Зима) (Cлайд 3)
б) В небі хмарка пролітала,
Білий пух порозсипала
Він на землю міцно ліг
Називають його (Сніг) (Cлайд 4 )
в) Срібна зірка біла-біла,
На долоню теплу сіла
І як сіла – то розтала
Голуба водиця стала (Сніжинка) (Cлайд 5 )
3.Робота в парах (Cлайд 6 )
( Конверти з зимовими словами. Складання слів із складів )
Сніг, лід, сніжинка, мороз, віхола, завірюха, заметіль, коляда, зима,щедрівка, грудень,січень, лютий.
4.Гра « Мікрофон»
- Кожен з вас скаже те слово, яке перше спаде на думку, почувши слово – зима.
Складання «Асоціативного куща» зі словом:
зима
(Новий рік, сніг, сани, коляда, Миколай, подарунки, Різдво, ялинка, сніговик, холод, мороз, канікули.) (Cлайд 7 )
5. Розгадування ребусів. Гра « які місяці сховались за стрілками?»
(Грудень, січень, лютий.) (Cлайд 8 )
6. Бесіда про зимові місяці
- Грудень – останній місяць року, але перший зимовий місяць.
- Чому він так називається? (Cлайд 9 )
- Яке свято ми святкували?
7. Розповідь учнями легенди про Святого Миколая.
Ми поговоримо про перше велике зимове свято, яке полюбляють всі малята – День Святого Миколая, яке ми святкуємо 19 грудня. (Cлайд 10)
Хоч рік Новий іще не близько,
Хоч холодно надворі й слизько,
Та до нас вже скоро
Миколай прийде до школи
І принесе усім гостинці
Та подарунки у торбинці.
Діти, а ви знаєте, хто такий Миколай?
Послухайте легенду про святого Миколая.
8. Обговорення змісту легенди.
- Як ви розумієте останні слова легенди?
- Чого навчає нас життя Святого Миколая?
- Чи подобається вам свято Миколая?
Мудрі люди кажуть, якщо в дитинстві людина не допоможе пташечці, що випала з гнізда, і пройде повз нього, то в зрілому віці така людина буде глухою до чужого болю. Ось чому, мої маленькі друзі, треба вам розбуджувати у своїх серцях доброту, чуйність, милосерця і готовність своєчасто допомагати тим, хто потрапив у біду. А прикладом у цьому хай вам стане Святий Миколай
-Згадайте свої добрі вчинки і напишіть на кульках.
9.Запис слів на новорічних кульках. (Cлайд 11 )
10. Вірш про Новий рік. (виступ підготовлених учнів)
11. Розповідь вчителя про Новий рік. (Cлайд 12 )
-У ніч з 31 грудня на 1 січня ми проводжаємо Старий рік і зустрічаємо Новий рік.
Починається 2 зимовий місяць – січень. (Cлайд 13 )
- Які чарівні герої приходять у цей день? (Cлайд 14 )
- Чим схожі між собою Дід Мороз і Святий Миколай?
Січень – 1 місяць року. Традиційно на нього припадає найбільше свято. 7 січня - Різдво Христове. Бо саме у цей день народився Ісус Христос.
III. Фізхвилинка (Сценарно- рольова гра.) (Cлайд 15)
Ніжки змерзли- погріли, потупотіли.
Ручки змерзли – потерли.
Вушка розім’яли.
Потім, як зайчики пострибали.
Ой, як жарко стало!
IV.Формування знань. (Cлайд 16 )
І маленькі і гарненькі.
Влітку, взимку, восени.
Завжди вдягнені гарненько,
У зелених сукнях ми.
2.Робота з підручником.
а)Читання вчителем легенди.
б) Читання ланцюжком.
в) Читання частинами.
3.Обговорення змісту прочитаного.
4. Прикрашання ялинки, кульками про свої добрі справи. (Cлайд 17 )
5. Пісня про ялинку. (Cлайд 18 )
( Сценарно - рольова гра).
Ой, ялинко, пишна.
Золотисті віти,
Свято новорічне
Вас зустрінуть діти.
Плескаємо гучно.
Гілочкам пухнастим
Швидко ходять ніжки.
Весело малятам.
6. Мовний калейдоскоп. (Cлайд 19)
-Ще ми маємо одне завдання.
Лист із лісу.
А ця ялинка – наша гостя.
І прийшла всіх нас вітати.
Що ми вмієм – хоче знати.
Що ми не вмієм – научати.
Принесла нам лист із лісу.
Хто писав його не знаю
Бо сніжок присипав букви
Може разом розгадаєм?
7. Мовно – логічне завдання.
- Хто ж надіслав листа?
- Чому тремтить серце у ялинок?
8. Гра «Добавляночка» (Cлайд 20 )
- Продовжте словами такі рядки:
Щоб ялинок не (рубати)
Треба штучні (купувати)
Ці красуні разом з нами
Можуть рік Новий (стрічати)
Можна гілочку (зірвати)
Та гарнесенько (прибрати)
А тоді такі (ялинки)
Будуть справжні (веселинки).
V. Робота з папером. (Cлайд 21 )
1. Повторення правил.
Але перш почати працювати,
Потрібно правила пригадати:
Ножиці в руки бери … обережно,
Клеєм намащуй аркуш … уважно,
Після роботи на парті … прибери,
Усі матеріали на місце … поклади
1. Виготовлення новорічної ялинки.
2. Пояснення етапів виконання роботи
5. Оцінювання дитячих робіт
VI. Підсумок уроку. (Cлайд 22 )
1.Оцінювання робіт.
2.Підсумкова бесіда. Гра «Мікрофон».
Сьогодні на уроці ми говорили….
Мені запам’яталось……..
Свята мені приносять…..
У свята я люблю……
Я хочу побажати…..
Цей урок залишився у пам’яті дітей, як добра різдвяна казка.
3.Побажання.
Підготувала
вчитель початкових класів
гімназії №15 імені Степана Бандери
Куріца Л.М.