Урок літературного читання у 4 класі "Грицько Бойко - майстер веселого цеху".

Про матеріал
Мета даного уроку: розширити знання учнів про життя і творчість Грицька Бойка на основі читання та аналізу його творів. Розвивати уміння самостійно усвідомлювати та визначати тему і основну думку творів, робити висновки; сприяти усвідомленню того, що гумор не ображає людину, а почуття гумору є позитивною якістю особистості. Розвивати якості читання: свідомість, правильність, виразність, швидкість; формувати вміння декламувати вірші. Виховувати почуття дружби, відповідальності за свої вчинки, чуйність, доброзичливість, інтерес до предмету, бажання навчатися.
Перегляд файлу

 

Тема: Гумористичні твори для дітей. Спостереження за авторським вибором слова для

           характеристики героя, створення комічних ситуацій.

          «Грицько Бойко - майстер веселого цеху»

Мета: Розширити знання учнів про життя і творчість Грицька Бойка на основі читання  та аналізу його творів. Розвивати уміння самостійно усвідомлювати та визначати

тему і основну думку творів, робити висновки; сприяти усвідомленню того,  що гумор не ображає людину, а почуття гумору є позитивною якістю особистості.  Розвивати якості читання: свідомість, правильність, виразність, швидкість; формувати вміння декламувати вірші.  Виховувати  почуття дружби, відповідальності за свої вчинки, чуйність, доброзичливість, інтерес до предмету, бажання навчатися.

Обладнання  уроку: виставка книжок, ілюстрації, малюнки, пазли, ІКТ.

Девіз уроку: «Добрий сміх не б'є, не мучить,

                                Він на світі жити учить».

 

Хід уроку

  1. Організація класу.

1.1. Психогімнастика.

                     Усміхнемось сонечку:  

  • Здрастуй золоте!

Усміхнемось квіточці :

  • Хай вона цвіте!

Усміхнемось друзям, зичим їм тепла!

 Гостям усміхаємось, зичим їм добра!

(пісенька виконується під музичний супровід)

1.2. Гра «Подаруй посмішку товаришеві».

Виберіть смайлик, який відповідає  вашому настрою на початку уроку.

1.3. Кольоротерапія.

1.4. Вправа «Очікування»

II. Актуалізація опорних знань учнів.

2.1. Мовленнєва розминка.

а). Гра «Добери риму»

Край — (грай, рай, вибирай.)

Їжачок —  (павучок, бочок, черв’ячок, реп’яшок.)

Весна —  (красна, рясна, ясна, голосна.)

М’яч —  (скач, не плач,

Усмішка — (книжка, мишка, кішка.)

б). Складання чистомовки

Ча-ча-ча-ча — звірі граються в (м’яча).

Ці-ці-ці-ці — нападаючі (зайці).

Чу-чу-чу-чу — вовк ударив по (м’ячу).

Ця-ця-ця-ця — судить гру у них (вівця).

2.2.  Повідомлення теми уроку.

І. Декламування вірша.

 Прослухайте вірш і скажіть хто його автор?

«Як невдаха виступав»

-От я вчора виступав!

Ви б почули, як співав!

Хоч немає слуху,

Я горлав щодуху.

До - ре - мі - фа - соль - ля - сі!

Голос мій почули всі!

Я скінчив - що сталось! –

З місць усі зірвались,

Сцену ледь не рознесли,

А мене вхопили –

Аж на вулицю несли

І вже там набили!

- Діти, ви впізнали автора цього вірша? Так дійсно. (Грицько Бойко).

2. Вступне слово вчителя.

—Наш урок присвячений життю і творчості Грицька Бойко. На уроці читання ви вже зустрічались з його творчістю. Сьогодні сторінки усного журналу доповнять ваші знання. Склавши пазли, ви дізнаєтесь назву нашого журналу.

 

III. Усний журнал: скласти пазли "Майстер веселого цеху".

Сторінка перша: «Моє слово про поета»

1 учень: Народився Грицько Бойко 5 вересня 1923 року, в селі Оленівка на Донеччині в сім'ї службовця. Щодня Грицькові доводилося йти кілька кілометрів до школи, яка знаходилась далеко. Тому хлопець щодня вставав о четвертій ранку йшов до станції, їхати робочим потягом до школи.

2 учень: Після закінчення школи Грицько пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород. Після війни став студентом Донецького педагогічного інституту. Закінчивши з відзнакою працював у газеті "Радянська Донеччина".

3 учень: Початком своєї літературної діяльності Грицько Бойко вважав 1950 рік, коли була надрукована його перша збірка віршів "Моя Донеччина" для дорослих, а наступного року вийшла в світ збірка його поезій для дітей "Будем шахтарями". Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам.

4 учень: Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, умів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором, дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт — ось «знамениті» персонажі його чудових віршів та поем.

 

Підсумок:

- Де народився Грицько Бойко? (на Донеччині).

- Яку освіту здобув поет? (педагога).

- Як називається 1 збірка? "Моя Донеччина" для дорослих і "Будем шахтарями"

            для дітей.

 

Сторінка друга: «Презентація»

Розгляньте книги на нашій виставці.

Представте їх за пам'яткою.

 Назва книги.

 Автор. Художник. Видавництво.

 З анотації я дізнався ...

 На яких сторінках читати цю книгу мені було цікаво ...

 

Сторінка третя: "Скоромовки - спотикачки"

Окремий розділ у збірках - це скоромовки - спотикачки. Насамперед, вони вчать правильної вимови. Але разом з тим Грицько Бойко змалював у них такі образи, які запам'ятовуються надовго.

1. Робота над скоромовками

"Чапля"

В чаплі

Чорні

Черевички

Чапля

Чапа

До водички

- Над вимовою якого звука пропонує попрацювати автор? [ч].

- Прочитайте скоромовку повільно пошепки.

- Про що вона?

Подивіться на малюнок чаплі.

           Існує легенда про виникнення цієї птахи, що пішла вона від непокірної людини. Бог дав людині мішок з зміями, павуками, ящірками і наказав викинути у прірву, але людина із своєї цікавості розв'язала мішок і всі ящірки, змії розповзлися по землі. Бог захотів покарати людину та перетворив її у птаха з червоними від сорому ногами та дзьобом, їй було наказано очищати землю від павуків, зміїв, ящірок.

 

 - Які ви знаєте скоромовки?

Конкурс на кращого читача скоромовок. Визначення переможця.

Підсумок: навіщо Грицько Бойко писав скоромовки? (щоб правильно вимовляти звуки).

 

Сторінка четверта: "Ділові розмови"

Багато повчальних віршів нас зустрінуть на сторінці "Ділові розмови", а ось чому вони нас навчать ви дізнаєтесь з однієї ділової розмови

"Ділові розмови"

Щоденно після школи у Петрика і Вови

Усе по телефону йдуть «ділові» розмови:

- Здоров!

- Здоров!

- Як справи? Що робиш?-Я питаю.

- Та ось по телефону з тобою розмовляю... А як у тебе справи?

- Та справи - те що треба!

- А що ти зараз робиш?

- Та ось дзвоню до тебе...

- Ну, що ж - бувай здоровий, бо вже пора кінчати: Ще ж треба подзвонити

          до Роми і до Гната.

 

Яка ділова розмова відбулась між хлопчиками? (ніяка). Чому? (бо після школи треба робити уроки).

 

1. Робота над віршами.

Виразне читання віршів Грицька Бойка напам’ять. Визначення переможця.

 

 

Музична динамічна пауза. Пісня «Морозець».

Морозець, морозець!
Не щипай за щічки. 
Теплі валянки у нас, 
Шубки й рукавички.

Морозець, морозець! –
Плещемо в долоні. 
У дівчаток і хлоп’ят
Носики червоні.

 

 

Сторінка п’ята : "Пісенна"

Ой, летять, летять сніжинки 
На будинки, на ялинки, 
На дороги, на поля — 
Біла-біла вся земля!
Сніг лапатий, сніговій...
Здрастуй, свято — Рік Новий!

Вийшов Дід Мороз з хатинки, 
Зупинивсь біля ялинки, 
Нас чекає на сніжку 
В срібно-білім кожушку.

У вогнях ялинка сяє, 
А Снігуронька співає: 
— Люба зимонько-зима! 
Веселіш, як ти, нема! 

 

 

Пісня про Букварики
Зелено, зелено 
В нашому дворі. 
Яснеє сонечко 
Світить угорі. 
Яснее сонечко 
Дивиться в віконечко,— 
Узяли ми в руки 
Наші букварі.
Весело, весело 
Завжди нам бува. 
Кожен букварика 
Радо розкрива. 
Ми їх гортаємо,  
Літери складаємо
І  вчимось читати 
Перші ми слова.
Вересень, вересень 
Стане на порі. 
Підем до школи ми, 
Юні школярі. 
Яснеє сонечко 
Гляне у віконечко,— 
В класі ми розгорнем 
Наші букварі.

 

 

 

Сторінка шоста: «Переклади»

Грицько Бойко вважав, що в російській літературі дуже багато обдарованих та талановитих дитячих письменників. Одного вечора він сидів за столом і замислився над тим, а якщо я спробую перекласти твори російських письменників на українську мову. Він переклав вірші таких відомих авторів: Самуїла Маршака, Агнії Барто, Сергія Міхалкова.

Пісня про ялинку. Самуїл Маршак. Переклад Грицька Бойка.

На ялинці що росте?
Голочки та шишки.
На ялинці не ростуть
Золоті горішки.
Не ростуть цукерки
В лісі на ялинці,
Півники солодкі,
Для малят гостинці.
Ласощі та прапори
Дід Мороз розвішав,
Щоб цей рік для дітвори
Був ще веселішим.

 

Песня о елке. Самуил Маршак

Что растет на елке?
Шишки да иголки.
Разноцветные шары
Не растут на елке.

Не растут на елке
Пряники и флаги,
Не растут орехи
В золотой бумаге.

Эти флаги и шары
Выросли сегодня
Для советской детворы
В праздник новогодний.

В городах страны моей,
В селах
И поселках
Столько вспыхнуло огней
На веселых
Елках!

 

 

 

 

 

А что у вас? Сергей Михалков

Кто на лавочке сидел,
Кто на улицу глядел,
Толя пел,
Борис молчал,
Николай ногой качал.

Дело было вечером,
Делать было нечего.

Галка села на заборе,
Кот забрался на чердак.
Тут сказал ребятам Боря
Просто так:
- А у меня в кармане гвоздь!
А у вас?
- А у нас сегодня гость!
А у вас?
- А у нас сегодня кошка
Родила вчера котят.
Котята выросли немножко,
А есть из блюдца не хотят!

- А у нас в квартире газ!
А у вас?

- А у нас водопровод!
Вот!

- А из нашего окна
Площадь Красная видна!
А из вашего окошка
Только улица немножко.

- Мы гуляли по Неглинной,
Заходили на бульвар,
Нам купили синий-синий
Презеленый красный шар!

- А у нас огонь погас -
Это раз!
Грузовик привез дрова -
Это два!
А в-четвертых - наша мама
Отправляется в полет,
Потому что наша мама
Называется - пилот!

С лесенки ответил Вова:
- Мама - летчик?
Что ж такого?
Вот у Коли, например,
Мама - милиционер!
А у Толи и у Веры
Обе мамы - инженеры!
А у Левы мама - повар!
Мама-летчик?
Что ж такого!

- Всех важней,- сказала Ната,-
Мама - вагоновожатый,
Потому что до Зацепы
Водит мама два прицепа.

И спросила Нина тихо:
- Разве плохо быть портнихой?
Кто трусы ребятам шьет?
Ну, конечно, не пилот!

Летчик водит самолеты -
Это очень хорошо!

Повар делает компоты -
Это тоже хорошо.

Доктор лечит нас от кори,
Есть учительница в школе.

Мамы разные нужны,
Мамы разные важны.

Дело было вечером,
Спорить было нечего.

 

А що у вас? Сергей Михалков. Переклад Грицька Бойка.
Хто на лавочку вмостивсь,
Хто на вулицю дививсь,
Гнат співав,
Сергій мовчав,
Леонід носком гойдав.

Ввечері сиділи ми,
Всі були без діла ми.

 

Галка сіла на горожі,
З даху кіт дражнив собак.
Тут сказав усім Серьожа
Просто так:

— А у моїй кишені цвях.
— А у вас?
— А у нас дідусь в гостях!
— А у вас?
— А у нас сьогодні кішка
Вчора вивела діток.
Хоч підросли малята трішки,
Та не їдять іще з мисок.

— А у нас на кухні газ.
— А у вас?

— А мій брат іде на флот!
От!

— А із нашого вікна
Красну площу видно нам!
А із вашого, малого,
Тільки сквер — і більш нічого..

— Ми гуляли по Неглинній,
Завернули на бульвар,
Нам купили синій-синій,
Презелений жовтий шар!

— А у нас вогонь погас —
Це вам раз.
Двір машина полива —
Це вам два.

По-четверте, наша мама
Літаком рушає в путь,
Це тому, що нашу маму
Всі тепер пілотом звуть.

Тут із ґанку каже Ніна:
— Мама — льотчик? Ну й новини!
В Леоніда он тепер
Мама — міліціонер!
А в Галинки і Валери
Мами стали інженери.
Гарний кухар — мама Алли.
Мама — льотчик?
Ну й сказали!

— Всіх важливіш,— каже Ната,
Мама — вагоновожатий,
Це тому, що до Зацепи
Мама водить два причепи.

І спитала Зіна тихо:
— А коли вона кравчиха?
Шиє хто тобі й мені?
Не пілот, напевно ж, ні?

Літаки ведуть пілоти —
Дуже хороше оце.
Кухар варить нам компоти —
Також хороше і це.

Робить лікарка уколи,
Є учителька у школі.

Ми усяких любим мам,
Всі вони потрібні нам!

Ввечері сиділи ми,
Спорить не хотіли ми.

 

 

Сторінка сьома: «Загадкова»

Відгадавши загадки, прочитаєте слово до чого закликають твори Грицька Бойка.

1В зимовий студений час

Люблять всі малята нас.

З гірки ми рушаєм в путь,

А на гірку - нас везуть

(санчата)

 

2Мию, мию без жалю

Мию там, де брудно.

Цю роботу я люблю,

Та від неї худну.

(мило)

3Дерев'яний та довгенький,

Маю носик я гостренький.

На білому слід лишаю, -

І всіх діток потішаю.

(олівець)

4Довгі вуха, куций хвіст,

Невеликий сам на зріст.

На городі побував -

Нам капусту попсував

(зайчик)

 

5В ящику - вікно,

У вікні - кіно.

(телевізор)

6Скринька, вертушка,

Шнур і кругле вушко.

(телефон)

7Взимку вкрили ми навкруг

Ліс, дорогу, поле й лук.

А як сонце припече –

Ми струмочком потечем.   

(сніжинки)

 

8Кришталиночки тверді,

Світлі - аж іскряться.

Народились у воді,

А води бояться.    

(сіль)

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

3

4

 

 

 

с

 

 

о

з

 

6

 

і

1

2

л

а

5

т

7

л

С

М

І

Й

Т

Е

С

Ь

а

и

в

ч

е

л

н

 

н

л

е

и

л

е

і

 

ч

о

ц

к

е

ф

ж

 

а

 

ь

 

в

о

и

 

т

 

 

 

і

н

н

 

а

 

 

 

з

 

к

 

 

 

 

 

о

 

а

 

 

 

 

 

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сторінка восьма: «Смішинки-веселинки»

IV. Підсумок уроку. Рефлексія.

4.1. «Мозковий штурм»

Дайте характеристику Грицьку Бойку за його  ім'ям.

Г - гуморний, громадянин, геніальний

р - розумний, роботящий

и - [И великої немає, и слова не починає]

ц - цікавий, цілеспрямований

ь -

к - коректний, кумедний

о - обдарований, особливий.

 

4.2. Поетична хвилинка 
Свої думки, почуття , враження від уроку виразимо у віршованій формі. 
……………………………. урок 
……………………………. крок. 
…………………………….. знаю 
……………………………. маю. 

 

4.3. Гра «Веселий мікрофон».

З чарівного мішечка дістати прислів’я про сміх, пояснити їх зміст.

Веселий сміх — здоров'я.

Від великого до смішного — один крок.

Вмій пожартувати, та знай, коли перестати.

Сміх — це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя.

                                                              Віктор Гюго

Гумор — це рятувальний круг на хвилях життя.

                                                   Вільгельм Раабе

У ворота того, хто сміється, входить щастя.

Якщо ти усміхнешся світові, він відповість посмішкою.

 

4.4.Самооцінка роботи на уроці.

Поаплодуйте собі та своїм однокласникам.

4.5.Оцінювання знань учнів.

4.6. Кольоротерапія. 
4.7. Вправа «Очікування».

 

V. Домашнє завдання.

Прочитати переклад вірша Сергія Михалкова «А що у вас?».

 

docx
Додано
16 квітня 2019
Переглядів
5392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку